Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

11 listopada na ludowo

Nie wiem, czy jest jakieś inne społeczeństwo, które potrafi cieszyć się w tak przygnębiający sposób, jak my w Polsce w rocznicę odzyskania niepodległości. Całe szczęście 11 listopada wypada również świętego Marcina.

Imieniny Ulicy, fragment korowodu w 2011 roku. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Imieniny Ulicy, fragment korowodu w 2011 roku. Fot. materiały organizatorów

Z tej okazji poznaniacy świętują organizowane przez CK Zamek "Imieniny ulicy". Tradycyjnie jemy rogale świętomarcińskie, ulicą idzie i jedzie korowód, a wzdłuż ulicy Święty Marcin stoją stragany i grajkowie, m.in. Kataryniarz Tadziu. Trochę mniej ludowo, a bardziej folkowo, jest na scenie przed Zamkiem. W tym roku około g. 14 wystąpi żywiołowa orkiestra dęta Tzigunz Fanfara Avantura (grali już w tym roku na Jarmarku Świętojańskim). Natomiast gwiazdą tegorocznego festynu będzie niedający się ująć w sztywne ramy gatunku zespół Lao Che (g. 19.30). Zespół zagra w ramach trasy koncertowej promującej najnowszą płytę pt. "Soundtrack".

Na 11 listopada sporo atrakcji szykuje stowarzyszenie Inner Art. Grupa znana głównie z festiwalu murali Outer Spaces po raz pierwszy animowała czas poznaniakom w zeszłym roku. W tym roku ciekawie zapowiada się inspirowana działaniami nowozelandzkiego artysty Mike'a Hewsona akcja o nazwie "Drugie Życie Ulicy". Będzie ona polegać na umieszczaniu w nieużywanych miejscach wokół i przy ulicy Święty Marcin (np. w witrynach sklepowych) wielkoformatowych fotomontaży prezentujących dane miejsce jako tętniące życiem. Projekt ma, póki co tylko "na papierze", dać im "życie po życiu". Inner Art zaanektuje też trzy podwórka: przy rogu ulicy Ratajczaka odbędzie się kiermasz rękodzieła (brama kramikowa, g. 14-19), dziedzińcem obok kina Muza zawładną grupy teatralne (g. 15, 16, 17), a podwórko pod numerem 61 zmieni się w miejsce gry, m.in. w cymbergaja i klasy (g. 14-18).

Do obchodów święta ulicy przygotowują się też inne instytucje, które mają swoje siedziby przy ul. Święty Marcin. Księgarnia Głośna idzie tropem "imiennym" i organizuje spotkanie z Marcinem Świetlickim promujące książkę "Pierwsza połowa Marcina. Szkice o twórczości Marcina Świetlickiego". Kino Muza natomiast tropem narodowym zaprasza na film niemy pt. "Bartek zwycięzca", zrealizowany w 1923 r. w oparciu o nowelę Sienkiewicza. Bohater filmu pochodzi z małej wsi Pognębin, znajdującej się na ziemiach pod zaborem pruskim. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Kwartetu Jorgi.

Natalia Grudzień

 • Imieniny Ulicy
 • 11.11
 • Program CK Zamek:
  g. 10-18
  Kiermasz rogaliul. Św. Marcin | stragany staną na szerokim chodniku wzdłuż wieżowców Alfy
  g. 11-13 i 15-17
  Występy uliczne: Borys Kowalewski, Tadeusz Lis, Kataryniarz Tadziu i inni
  g. 12-18
  Akcja Inner Art | Brama teatralna
  g. 13
  Korowód Świętomarciński | start Kościół pw. św. Marcina
  g. 13.40-14.30 Przekazanie klucza św. Marcinowi przez Prezydenta Miasta Poznania, koncert zespołu Tzigunz Fanfara Awantura | scena przed CK ZAMEK
  g. 14-19
  Akcja Inner Art | Brama kramikowa
 • scena przed CK ZAMEK
  g. 18
  Koncert zespołu CZERWIE
  g. 19.15
  Wspólnota Burego Misia
  g. 19.30
  Koncert zespołu LAO CHE
  g. 21
  Pokaz sztucznych ogni