Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Urodzinowy maj

Poezja, reportaż, literatura obyczajowa, fantastyka, biografie, książki dla dzieci. Jakże inaczej, jeśli nie czytając, biorąc udział w warsztatach, wystawach i spotkaniach z pisarzami, moglibyśmy wspólnie świętować 190. urodziny Biblioteki Raczyńskich?

.
fot. Poznan Film Commission

190 lat to słuszny wiek. Biblioteka Raczyńskich jednak wcale nie przypomina leciwej staruszki, bardziej żwawą nastolatkę, którą wprost rozpiera energia. Właśnie dlatego majowe obchody urodzin jednej z najbardziej znanych poznańskich instytucji kultury nie zamkną się w jednym ani nawet kilku dniach, lecz rozciągną się na cały miesiąc. W dodatku w doborowym towarzystwie. - Zapraszamy naszych Czytelników na spotkania o poezji, fantastyce, powieści obyczajowej, reportażu. Nie zabraknie też szerokiej oferty dla dzieci, a także okazji do lepszego poznania zbiorów Biblioteki - zdradza  Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich.

Świętowanie rozpocznie się  we wtorek 7 maja w towarzystwie poety, tekściarza, satyryka, konferansjera, aktora i Mistrza Mowy Polskiej Andrzeja Poniedzielskiego. - Spotkanie z tym obdarzonym wieloma talentami i niepowtarzalnym dowcipem artystą będzie okazją do usłyszenia kilku jego piosenek, a także wielu fraz, które nie tylko bawią, ale i dostarczają tematów do refleksji - zapewniają organizatorzy.

Jeśli chodzi o urodzinowych gości, na liście aż się roi od znakomitych nazwisk. Poznań odwiedzą z tej okazji pisarz kryminałów Jakub Ćwiek (9 maja); autorka powieści i kryminałów Ałbena Grabowska (10 maja); poetka, powieściopisarka, krytyk literacki i redaktorka pism literackich, autorka dziesięciu tomów wierszy, siedmiu tomów prozatorskich (w tym m.in. powieści dokumentalnej Kochana Maryniuchna i zbioru esejów Ciemnia) Bogusława Latawiec (14 maja); historyk sztuki i publicystka, która w swoich książkach podejmuje tematy Kresów, a także roli kobiet w historii, Joanna Puchalska (15 maja); autorzy książek Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat oraz Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy Maria i Przemysław Pilichowie (17 maja); autorka Sprawy Hoffmanowej -  powieści, w której jednocześnie współistnieją tajemnica, miłość i zbrodnia, Katarzyna Zyskowska (22 maja); podróżnik Grzegorz Stern (24 maja); wreszcie Monika Sznajderman (27 maja), promująca swoją najnowszą publikację Pusty las współzałożycielka Wydawnictwa Czarne, której książka Fałszerze pieprzu była jedną z najchętniej wypożyczanych w Bibliotece Raczyńskich książek w 2017 roku.

Prócz tego wśród atrakcji znajdzie się także wernisaż wystawy Polonica XVI wieku w Bibliotece Raczyńskich (8 maja), gdzie obejrzeć będzie można cenne XVI-wieczne  druki i dokumenty ze zborów specjalnych, m.in. Biblia Leopolity, czyli pierwszy drukowany przekład całej Biblii na język polski, a także debiut literacko-translatorski Mikołaja Kopernika. Dalej coś dla najmłodszych i całych rodzin - rodzinne czytanie Pchły Szachrajki (11 maja), warsztaty z cyklu 3TATY, 4 żywioły (11 i 25 maja), warsztaty z Kicią Kocią i Żubrem Pompikiem (18 maja) oraz zabawa Śladami mieszkańców Biblioteki Raczyńskich na podstawie książki Elizy Piotrowskiej (25 maja).

Ten, kto chętnie poznałby lepiej nie tylko wnętrza gmachu, ale i jego kryjącą wiele tajemnic historię, powinien wybrać się na oprowadzanie po Bibliotece (11 maja) albo - w Filii Naramowickiej - tego samego dnia wziąć udział w literackiej grze terenowej Tajemnica biblioteki. Na koniec, 30 maja, wisienka na urodzinowym torcie: unikatowe listy Zygmunta Augusta do Radziwiłłów, czyli XXVI Spotkanie z Arcydziełem. Bo liczy się słowo.

Anna Solak

  • 190-lecie Biblioteki Raczyńskich Urodzinowy maj
  • szczegóły wydarzeń na www.bracz.edu.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019