Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Transatlantyk wskrzesza Bałtyk

Na czas sierpniowego festiwalu w miejscu po wyburzonym 10 lat temu kultowym poznańskim kinie Bałtyk stanie Kino Plenerowe.

Kadr z filmu "Starsza pani znika", fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Kadr z filmu "Starsza pani znika", fot. materiały organizatorów

To jeden z nowych pomysłów, na które wpadli organizatorzy festiwalu Transatlantyk oraz właściciele Concordia Design. I właśnie na placu w sąsiedztwie Concordii, gdzie jeszcze dekadę temu stało kino Bałtyk, w sierpniu będzie można oglądać filmy w plenerze.

W repertuarze Kina Plenerowego Bałtyk znajdą się zarówno produkcje najnowsze (z 2011 r.), jak i starsze filmy. Są wśród nich: "Jackpot" w reżyserii Magnusa Martensa pokazywana m.in. na festiwalach Tribeca, w Karlovych Varach i Edynburgu, rockandrollowa komedia romantyczna "Tej nocy będziesz mój" Davida Mackenzie'go, norweski "Łowca Trolli", czy "Fix" - film młodego amerykańskiego reżysera Tao Ruspoliego. Na tej liście zaskoczyć może obecność klasyka z 1938 r. - komedii kryminalnej "Starsza pani znika" w reżyserii Alfreda Hitchcocka.

Pokazy Kina Plenerowego Bałtyk będą się odbywać wieczorami - o godz. 20.30 i 22.30. Na wszystkie projekcje wstęp ma być wolny. Bezpłatne wejściówki będą dostępne przez stronę internetową festiwalu, a o ich przyznaniu decydować ma kolejność zgłoszeń. Organizatorzy zachęcają, by po wejściówki zgłaszać się w parach, a na projekcje zabierać ze sobą poduszki i koc.  

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w Poznaniu powstanie także Miasteczko Filmowe Alvernia Studios, gdzie specjaliści z tej znanej krakowskiej wytwórni filmowej poprowadzą warsztaty dotyczące produkcji filmowej.

Sylwia Klimek

  • II Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk 
  • 15-22.08