Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Wielki finał i zapowiedzi

Jak to w czerwcu bywa, kończą się sezony artystyczne. Instytucje szykują ostatnie premiery, prezentują to, co mają najlepszego w repertuarze i ujawniają plany na następne miesiące. Swego rodzaju prezentację hitów z zapowiedzią sezonu 2023/2024 przygotował Teatr Wielki.

U dołu zdjęcia dyrygent, nad nim widać orkiestrę, sekcję smyczkową oraz instrumentów dętych, nad nimi, w dwóch rzędach, chór. - grafika artykułu
Orkiestra i chór Teatru Wielkiego, fot. Ośko/Bogunia

Zarówno podsumowanie sezonu, jak i perspektywy, ujawnione w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej, mogą zwiastować interesujący koncert. Teatr nie zdradza szczegółów programu wieczoru, by słuchacze mogli sami zgadnąć, co czeka ich po wakacjach. Nie będziemy psuć tej możliwości wybierającym się na koncert słuchaczom. Ograniczmy się zatem do tego, co Teatr postanowił ujawnić.

Na Wielki finał mają złożyć się największe operowe przeboje m.in. Stanisława Moniuszki, Giuseppe Verdiego, Georgesa Bizeta i Giacomo Pucciniego. Wszyscy czterej to wielcy klasycy repertuaru operowego. Czy ich obecność to tylko zasługa ich przebojów, czy może zawitają na stałe na scenę Pod Pegazem? W ciągu ostatnich remontowych lat Teatr Wielki przygotował wykonania koncertowe, a przede wszystkim sceniczne premiery ich oper (Straszny dwór, Jawnuta), czy spektakle nimi inspirowane (Oblicza Carmen, Carmen toutjour la mort). Bez względu na to, czy zostaną one przeniesione na deski teatru, to kluczowym słowem jest właśnie "scena". Wedle zapowiedzi, jej remont dobiega końca i gmach opery otworzy się ponownie dla widzów na początku nowego sezonu. To zdecydowanie dobra wiadomość, ponieważ po lockdownach i remoncie melomani z pewnością stęsknili się za możliwością obejrzenia spektaklu. To również koniec logistycznych i repertuarowych wyzwań dla Teatru. Starał się on zaproponować możliwie szeroki repertuar wykonywany w różnych lokalizacjach. Znalazły się w nim zarówno udane premiery, takie jak Don Kichot, Albert Herring, czy Straszny dwór, jak i wartościowe koncerty i wykonania koncertowe oper  (symfonie Mahlera, Wajnberga, czy ostatni Simon Boccanegra). Ze zmiennym szczęściem adaptowano operowe klasyki na wersje kameralne, a podczas wielu koncertów skupiano się na muzyce sakralnej. Odnowiona scena stworzy teatrowi możliwości, na których owocne wykorzystanie z pewnością wszyscy liczymy. 

Remontowe lata stały się też czasem wzmacniania zespołu solistów i to z bardzo dobrym skutkiem. Część artystów, którzy nawiązali stałą współpracę z poznańską operą, usłyszymy podczas nadchodzącego koncertu. Będą to Ruslana Koval, Stanislav Kuflyuk i Piotr Kalina; obok nich wystąpią związany od wielu lat z Teatrem Rafał Korpik i regularnie występująca w Poznaniu od premiery Alberta Herringa Gosha Kowalinska. Wzmocnienia te mogą zaowocować w nadchodzącym sezonie, bo to, że będziemy mogli ich oglądać, wraz z pozostałymi śpiewakami związanymi z operą, w premierach i wznowieniach - to już pewnik.

Ostatni już koncert z serii "Opera w Auli UAM" zwieńczy sezon i zapowie to, czego spodziewać się można w przyszłości. Dlatego zdaje się odpowiednią propozycją i dla spragnionych informacji o przyszłym sezonie, jak i poszukiwaczy muzycznych tropów. Nie powinni zawieść się również ci, którzy chcą po prostu posłuchać muzyki.

Paweł Binek

  • Wielki Finał
  • 25.06, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 40-80 zł

 © Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023