Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Teatr po węgiersku

Tydzień Węgierski w Teatrze Nowym to świetna okazja do zapoznania się z nową dramaturgią węgierską, która niewątpliwie pozostaje wśród krajów Europy Środkowej jedną z najbardziej wyrazistych. Rozpocznie się 28 września czytaniem "Mostu nad Doliną" Jánosa Háya. 

. - grafika artykułu
Tydzień Węgierski rozpocznie się 28 września

- "Most nad Doliną" jest tekstem ciekawym i trudnym do przedstawienia, bo staje w kontrze do teatru jaki jest dziś w Polsce popularny, jaki znamy. Bardzo precyzyjnie określona forma, oparta głównie na psychologicznym kreowaniu postaci, ich relacji, sytuacji, tylko z pewnymi formalnymi wyłamaniami. Przez to ten tekst jest dla mnie dużym wyzwanie i zagadką - tłumaczy Kuba Skrzywanek, reżyser czytania.

Bohaterem "Mostu nad Doliną" jest Péter. To wrażliwy nastolatek mieszkający w internacie, na którego w domu czekają despotyczny ojciec biznesmen oraz słaba i podporządkowana mężowi matka. Péter ma przyjaciela oraz ukochaną. - Dla mnie ten tekst w podstawowej, najprostszej interpretacji sprowadziłbym do opowieści o samotności. Na pozór banalna, intymna historia nastoletnich bohaterów mówi o czymś absolutnie podstawowym, z czym stykamy się na każdym etapie naszego życia - mówi.

Jako drugi w Teatrze Nowym zaprezentowany zostanie dramat "Fedra fitness" Istvána Tasnádiego, który jest opowieścią o władzy i przemijaniu. To historia króla, który umiera i nie pozostawia po sobie godnego następcy. "Przedrzemy się przez labirynt gęstego surowego języka, często odwołującego się do ciała, przez wierszowaną frazę, partie chóru i popisowe arie. Faktura utworu daje mnogość możliwości" - czytamy w zapowiedzi. Reżyserii tego dramatu podjęła się Małgorzata Warsicka

Po czytaniu "Fedry" z publicznością Tygodnia Węgierskiego spotka się András Visky, autor dramatu "Porno", na którego podstawie powstał nowy spektakl Teatru Nowego w reżyserii Cezarego Studniaka (premiera 30.09). Spotkanie z autorem sztuki poprowadzi Michał Pabian. Towarzyszyć mu będzie Jolanta Jarmołowicz, autorka przekładów wszystkich trzech sztuk, jakie zaprezentowane zostaną podczas Tygodnia Węgierskiego. - András Visky urodził się w wielodzietnej rodzinie pastora kalwińskiego. Jego ojciec, powszechnie szanowany Ferenc Visky w czasie czystek ideologicznych w 1958 roku został skazany przez przywódców komunistycznych w Rumunii na karę 22 lat więzienia (z czego siedem lat spędził w więzieniu). Niedługo potem jego żonę Julię wraz z dziećmi internowano. 1964 roku ojciec został uwolniony i rodzina wróciła z miejsca przymusowego pobytu - opowiada Jolanta Jarmołowicz, autorka tłumaczeń utworów takich autorów jak: György Spiró, János Háy, Zoltán Egressy, Ákos Németh czy Béla Pintér.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Tydzień Węgierski w Teatrze Nowym
  • 28-30.09