Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

"Hamlet" jest akcją

Ukraiński aktor Roman Łucki zagra Hamleta w spektaklu, który w Teatrze Polskim reżyseruje Maja Kleczewska. Premiera 7 czerwca w Starej Rzeźni. O czym chce porozmawiać z widzami specjalistka od opowiadania w teatrze literackich arcydzieł?

. - grafika artykułu
fot. Magda Hueckel

Nie opadły jeszcze emocje po realizacji Hamleta w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Nowym, a przed nami kolejna próba zmierzenia się z tym wyjątkowo chętnie cytowanym w teatrze bohaterem Szekspira. Tym razem po Hamleta sięga Maja Kleczewska - laureatka Srebrnego Lwa na Biennale w Wenecji "za innowacje w teatrze", wybitna interpretatorka dramatów Czechowa, Szekspira i Elfriede Jelinek. Jak wypadnie w konfrontacji z koncepcją Agaty Dudy-Gracz? Obie reżyserki raczej nie unikną porównań. A widzowie na tej "nadreprezentacji Hamletów" na poznańskich scenach mogą tylko skorzystać.

To druga reżyserska obecność Kleczewskiej w Teatrze Polskim - w 2017 roku wyreżyserowała w Poznaniu Malowanego ptaka według prozy Jerzego Kosińskiego. I kolejny już Szekspir w jej repertuarze. Zrealizowała dotąd z różnymi zespołami Makbeta, Sen nocy letniej, Burzę i Jak wam się podoba. - Kiedy prowadzi się teatr, to Hamleta po prostu trzeba w nim zrobić - zapowiadał najnowszą premierę na początku sezonu dyrektor artystyczny Teatru Polskiego Maciej Nowak. - To mocny sygnał kulturowy, który służy do rozpoczęcia dyskusji o współczesności - argumentował.

Na jakie tory zamierza skierować tę dyskusję reżyserka i towarzyszący jej w pracy dramaturg Łukasz Chotkowski? Pewne tropy zapowiadał już pierwszy otwarty casting, w którym twórcy poszukiwali aktorów i aktorek narodowości ukraińskiej. Główną rolę w spektaklu zagra ostatecznie ukraiński aktor Roman Łucki. "Hamlet jest maszyną, która napędza kolejne pokolenia, myśli humanistyczne, i nigdy się nie zatrzyma. XX wiek skończył się na dobre, a jego lekcje zapomniano. Potrzebujemy nowych narzędzi, aby opisać współczesność. Hamlet grany przez ukraińskiego aktora Romana Łuckiego pyta o Nowego Człowieka na gruzach obalonych idei i autorytetów. Hamlet prowadzi tu i teraz międzypokoleniowy i międzykulturowy dialog. Hamlet nie jest widowiskiem. Hamlet jest akcją" - zdradzają twórcy.

Premierowe spektakle zostaną pokazane w Starej Rzeźni - charakterystycznej nieteatralnej przestrzeni już wielokrotnie przez teatr anektowanej. Tym razem scenograficznie opracuje ją jeden z najważniejszych współczesnych twórców - Zbigniew Libera. W Starej Rzeźni scena i widownia ma się przenikać w taki sposób, by widz nie tylko obserwował, ale też uczestniczył w kreowanym przez twórców świecie. By stał się jego częścią. Do przestrzeni Hamleta będzie można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić. "Hamlet jest otwarty dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki widzowie sami decydują, jak długo Hamlet trwa, które fragmenty historii chcą zobaczyć i usłyszeć" - zapowiadają autorzy realizacji.

Sylwia Klimek

  • Hamlet ГАМЛЕТ
  • reżyseria: Maja Kleczewska
  • dramaturgia: Łukasz Chotkowski
  • Stara Rzeźnia/Teatr Polski
  • premiera: 7.06

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019