Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

.
"Siła" Naomi Alderman, Wydawnictwo Marginesy

Cykl spotkań organizowany przez Nowy Byt Feministyczny i Galerię Tak skupia się na dyskusjach dotyczących wybranych pozycji z zakresu literatury feministycznej. - Czytanki Feministyczne powstały z braku czasu, ale i z potrzeby zdobycia zewnętrznej motywacji - do czytania, dyskutowania, dzielenia się przemyśleniami, które pojawiają się w toku działań aktywistycznych, ale rzadko jest czas, żeby je zgłębiać - piszą o spotkaniach inicjatorki. - Są to przede wszystkim spotkania bazujące na ekscytacji: tym, co przeczytałyśmy i czym chcemy się podzielić z innymi. Ale rozmawiamy też o nowościach wydawniczych, które wprowadzają zamieszanie, intrygują, odświeżają dyskusje. Nieważne, czy feministką czujesz się od zawsze, czy dopiero niedawno zaczęłaś poznawać to, co dzieje się w tym obszarze; czy uważasz, że w ogóle nie masz z feminizmem nic wspólnego -  te spotkania są dla każdej i każdego. Wymieniamy się spostrzeżeniami, czytamy szczególnie ważne dla nas fragmenty, uczymy się od siebie nawzajem, przyjemnie spędzamy czas. W ten sposób chcemy stwarzać dla siebie bezpieczniejszą przestrzeń do rozmowy, stawiania pytań i (może czasem) znajdowania odpowiedzi - tłumaczą.

Tematem styczniowych Czytanek będzie powieść Siła autorstwa Naomi Alderman. To historia bazująca na opowieściach czterech głównych bohaterek, które pomimo różnego wieku, zainteresowań i codziennych problemów, odkrywają w sobie nadprzyrodzone zdolności, które realnie wpływają na dziejące się wokół wydarzenia polityczne i społeczne. Tunde, Margot, Allie i Roxy to przedstawicielki różnych środowisk: począwszy od świata wypełnionego polityką, poprzez los samotnej matki czy traumatyczne doświadczenia wyniesione z dzieciństwa spędzonego w gangsterskiej rodzinie. Wszystkie są jednak częścią globalnej rewolucji, wojowniczkami, które za pomocą ładunków elektrycznych obecnych w ciele, mogą elektryzować wrogów - w tym przypadku - opresyjny patriarchat. Owa moc, określana jako boski atrybut, doprowadza do alternatywnej rzeczywistości, w której to nie kto inny jak kobiety podejmują wszystkie decyzje wpływające na polityczno-społeczne struktury świata. Jak rysuje się świat zdominowany przez matriarchat? W jaki sposób odnajduje się w nim męska część społeczeństwa? Czy niewyjaśniona nadprzyrodzona moc to według Alderman jedyna szansa na wyrównanie społecznych dysproporcji? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziemy już w środowy wieczór w Galerii Tak.

Klaudia Strzyżewska

  • Spotkanie z cyklu Czytanki Feministyczne: Siła Naomi Alderman
  • Galeria Tak
  • 16.01, g. 19
  • prowadzenie: Karolina Sikorska, Ola Juchacz
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019