Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Poznań stolicą trąbki

- Trąbka jest pełna tajemnic, a jeden z jej najpiękniejszych odcieni nawiązuje do delikatności - mówi Maciej Fortuna*, trębacz, kompozytor, pomysłodawca i organizator Wielkotrąbki - pierwszego polskiego forum dla trębaczy.

. - grafika artykułu
Maciej Fortuna, fot. Darek Łukasik

Wielkotrąbka to pierwsze takie wydarzenie w skali kraju. Wszyscy znamy bałkańską Gucę, a czy Wielkopolska też posiada jakieś tradycje związane z grą na trąbce?

Choć Guca jest jedyna w swoim rodzaju, trudno odmówić oryginalności założeniom Wielkotrąbki. Tutaj jednak początek i inauguracja cyklicznych - jak wierzę - spotkań trębaczy, będzie nieco w opozycji do wielkopolskiego ładu i pozytywistycznego pragmatyzmu, ustępując miejsca wielu nutom szaleństwa.

Trąbka to jeden z najbardziej znanych instrumentów dętych blaszanych. Oprócz tego, że cieszy się niezwykłą popularnością, nadmienić należy iż uznaje się ją za jeden z najtrudniejszych instrumentów. Wbrew pozorom, początkowa gra na tym instrumencie to żmudna praca nad zadęciem...

Tak, zgadza się, trąbka jest instrumentem wymagającym wielu poświęceń, jednak jeśli ktoś gotów jest je ponieść, odwdzięcza się tak szerokim spektrum różnorodnych doznań estetycznych, że warto spędzać z nią codziennie czas w ćwiczeniówce.

Już za kilka dni pierwsza edycja Wielkotrąbki. Czy Wielkopolska stanie się tego dnia światową stolicą trąbki?

Wielkotrąbka to wydarzenie wielowymiarowe. Wykłady, konkurs, a przede wszystkim spotkanie trębaczek i trębaczy. Wydarzenie ma na celu świętowanie wspólnej pasji. Będzie o trąbce, o grze na niej, o zdrowotnych właściwościach ćwiczeń oddechowych towarzyszących grze na tym instrumencie, jak również o możliwości rozpoczęcia nauki gry na trąbce w zasadzie w każdym wieku. Wielkotrąbkęzwieńczy trąbkowa dyskoteka - set DJ Bushy połączony z jam session z udziałem wielu trębaczy.

Wszystkich z pewnością, najbardziej interesuje pierwszy na świecie konkurs na najgłośniejszego trębacza. Jak będzie on wyglądał i kto będzie mógł wziąć w nim udział?

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych, którzy choćby w podstawowym stopniu opanowali grę na trąbce. Odbywa się w trzech kategoriach, które w pewnym stopniu rozróżniają trębaczy ze względu na doświadczenie w grze na instrumencie. Konkurs składa się z trzech etapów, istotnym elementem jest wolumen wykonywanych zadań, ale znaczenie ma również styl muzycznej wypowiedzi. Nad wszystkim czuwa międzynarodowe jury złożone z wybitnych trębaczy, m.in. Dawida Pastora, Sławomira Cichora i Kuby Waszczeniuka. Regulamin konkursu oraz nuty znajdziecie na mojej stronie internetowej.

Paradoksalnie, nagrodą za zwycięstwo w tym konkursie będzie tłumik...

Bo trąbka jest pełna tajemnic, a jeden z jej najpiękniejszych odcieni nawiązuje do delikatności.

Jednak Wielkotrąbka to nie tylko konkurs i trąbkowe afterparty, lecz również testowanie trąbek amerykańskich firm XX wieku. Czy to znaczy, że uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zagrać na legendarnych modelach trąbek?

Tak, będzie można zagrać, dotknąć i poczuć się, jak przed kilkudziesięcioma laty, trzymając prawdziwe perełki, często niedostępne na co dzień. O trąbkach, ich historii i rozwoju budowy tego instrumentu przez ostatnie 100 lat opowie Kuba Jankowiak. Reprezentuje inicjatywę REtrumpet, gdzie nadaje nowe życie zapomnianym instrumentom. Będzie również okazja zobaczyć, sprawdzić i nabyć współczesne instrumenty, dzięki obecności na Wielkotrąbce firmy Piotrowski Music.

Choć reprezentujesz poznańskie środowisko jazzowe, program Wielkotrąbki skonstruowany jest tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. Właśnie - choć zapraszamy wszystkich na to wydarzenie, może uchylisz rąbka tajemnicy jak gra na trąbce wpływa na wydolność płuc oraz czy jest dla każdego?

W tym temacie najlepiej będzie posłuchać Marty Kuszakiewicz, która opowie w szczegółach o technikach oddechowych. Jako trener wokalny zestawi wybrane zagadnienia techniki Lax Vox z zadęciem stosowanym podczas gry na trąbce. Pojawi się wiele ciekawostek oraz niespotykanych na co dzień ćwiczeń, które mogą poprawić wydolność oddechową każdego otwartego na nową wiedzę.

Wielkotrąbka składa się z dwóch materii - Wielkopolski, czyli przestrzeni, która jest dla Ciebie szczególnie bliska, jak i trąbki - instrumentu, który stanowi główną dominantę Twojej codzienności. Czy Poznań to dobre miejsce dla rozwoju trębacza jazzowego?

Myślę, że potencjał Poznania i Wielkopolski w dziedzinie rozwoju środowiska trębaczy nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Wierzę, że wydarzenie takie jak Wielkotrąbka może przyczynić się do wzrostu zainteresowania grą na tym instrumencie. Poznań to miejsce z dużym potencjałem, nieustannie się rozwija, oferuje coraz więcej możliwości pracy i edukacji dla trębaczy. Chciałbym, aby kiedyś można było powiedzieć, że na kilka dni w roku staje się stolicą trąbki.

Rozmawiała Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

*Maciej Fortuna - trębacz, kompozytor, wykładowca trąbki jazzowej w poznańskiej Akademii Muzycznej, prowadzi własne wydawnictwo muzyczne Fortuna Music, działa w Stowarzyszeniu Jazz Poznań. Gra solowo i wspólnie z zespołami należącymi do polskiej czołówki muzyki improwizowanej - Maciej Fortuna Trio, Maciej Fortuna Quartet, duet Fortuna/Dys.

  • Wielkotrąbka - konkurs na najgłośniejszego trębacza
  • 27.11, g. 11
  • Dom Tramwajarza
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021