Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Dziewczyny do gitar!

Rozmowa z Ewą Langer - basistką zespołu Translola i jedną z prowadzących rockowe warsztaty dla dziewczyn Girls Rock!

Ewa Langer, fot. Beata Pasek - grafika artykułu
Ewa Langer, fot. Beata Pasek

Girls Rock! to dwutygodniowe spotkanie z Anią Brachaczek, Olą Rzepką i dziewczynami z zespołu Translola, które nauczą uczestniczki śpiewać i grać na basie, gitarze elektrycznej i perkusji. Całość zakończy koncert będący jednocześnie inauguracją tegorocznej edycji festiwalu No Women No Art. Warsztaty startują w poniedziałek, 20 sierpnia.

Rozmowa z Ewą Langer

Beata Zięba: Kiedy zaczęłaś grać na gitarze basowej? Od zawsze wiedziałaś, że chcesz grać w zespole czy to był przypadek?

Ewa Langer: Zaczęłam grać w wieku 27 lat. Byłam związana z muzykiem i tak jakoś wyszło. Zaczęłam sobie "plumkać" i pomyślałam o założeniu zespołu. Z tego powstała efemeryda - The Nos. Później w latach 90. powstał kolejny zespół - PRL z Rafałem Kwaśniewskim.

Jak wyglądały początki istnienia Transloli? Kobietom jest trudniej przebić się w świecie muzyki rockowej?

Trudno jest się przebić generalnie, bez względu na płeć. W latach 90. nie było jeszcze tylu zespołów rockowych co teraz, było łatwiej. Najważniejszy w dążeniu do celu jest upór i konsekwencja. Jest to wybór, na który się decydujesz i musisz się bezwzględnie go trzymać.

Jak będą wyglądały warsztaty w ramach Girls Rock!, które poprowadzisz?

Idea Girls Rock przyszła z Ameryki. Już od dwóch lat uczestniczę w takich warsztatach w Czechach - tyle że tam biorą udział młodsze dziewczynki, w wieku 9-14 lat. Rock Camp jest po to, aby pokazać, że pewne rzeczy są możliwe i że nie tylko mężczyźni, którzy opanowali ponad 80% rynku muzyki rockowej, mogą występować. Dziewczynki mają mniej wiary w siebie niż chłopcy, którzy chcą grać na gitarach i śpiewać w rockowym zespole, a wcale nie są gorsze.

Wiadomo, że w ciągu dwóch tygodni nie nauczymy ich grać na instrumentach, ale możemy pokazać możliwości i poszerzyć horyzonty. Na moich warsztatach chciałabym pobudzać w dziewczynach muzyczną wyobraźnię, wrażliwość i nauczyć je słuchać.

Inspiracją dla zespołu Translola jest kobieta: Janka Diagilewa. Dlaczego akurat ona?

Trochę przez przypadek poznałam tę artystkę. Znajomy przyniósł mi płytę, która mnie zachwyciła. Pomyślałam wtedy, że fajnie byłoby gdyby Translola wykonała jej piosenki. Zamknęłyśmy się w domku na wsi, żeby popracować nad utworami. Znajomy przetłumaczył teksty na język polski. I tak Janka stała się naszą inspiracją, wyznaczającą dalszą drogę. Bo chcemy dotykać rzeczy ważnych i głębokich. Ludzie po naszych koncertach często pytają o Jankę Diagilewnę, która była genialną poetką, zupełnie nieznaną w Polsce.

Rozmawiała: Beata Zięba

  • Girls Rock!
  • warsztaty muzyczne dla dziewczyn w wieku 15-19 lat
  • 20-31.08, CK Zamek
  • zajęcia poprowadzą: Ania Brachaczek (Pogodno, BiFF), Ola Rzepka (Drekoty, Budyń i Sprawcy Rzepaku, The Complainer) i Ewa Langer oraz Amina Dragham (Translola)
  • koszt: 200 zł (istnieje szansa uzyskania stypendium)