Kultura w Poznaniu

Rozmowy

- Mamy wiele przysłów, które mówią, że jakie chowanie i edukowanie kulturowe młodzieży, taka będzie Rzeczypospolita w przyszłości. Ale to są tylko hasła. Widzimy jednak, jak mało w Polsce powstaje filmów dla dzieci i młodzieży - zauważa reżyser Mariusz Palej*, którego najnowszy film Czarny młyn w niedzielę miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Czytaj artykuł

- Na pytanie, czym jest wiersz, nie potrafię udzielić nigdy dobrych odpowiedzi, dziś jest to jeszcze trudniejsze niż wtedy, gdy zaczynałam pisać. Wiersz może być wszystkim i wszystko może być wierszem - mówi Krystyna Miłobędzka*, laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej przyznanej podczas Festiwalu Fabuły.

Czytaj artykuł

W piątek odbędzie się wyjątkowa premiera online Teatru Ósmego Dnia. W czytaniu performatywnym książki Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Caroline Criado wzięły udział kobiety pracujące w tej instytucji.

Czytaj artykuł

- Każdy piśmienny człowiek może usiąść i napisać wiersz - twierdzi Marcin Ostrychacz*. - Pisanie wiersza to bardzo nierówny proces - przyznaje Patrycja Sikora**. - Wiersz nie jest zagadką, ale jeżeli przyjmiemy roboczo taką formę pisania, to zbyt szybkie rozwiązanie zagadki skutkuje tym, że się wypala - mówi Szymon Szwarc***. 69. spotkanie w cyklu Seryjni Poeci poprowadzi we wtorek z trójką twórców prof. Piotr Śliwiński. Pretekstem do rozmowy będą ich nowe tomiki wierszy, wydane w tym roku przez Wydawnictwo WBPiCAK - Cielenie lodowca Marcina Ostrychacza, Instrukcja dla ludzi nie stąd Patrycji Sikory i Cukry złożone Szymona Szwarca. Tym razem Seryjni Poeci odbędą się w formie transmisji online na Facebooku na profilach CK Zamek i Zamek Czyta.

Czytaj artykuł

- Po ogłoszeniu lockdownu w Polsce mieliśmy zamkniętą i górną, i dolną część ekspozycji. Od połowy maja pokazywaliśmy co prawda część zewnętrzną, ale chcieliśmy być uczciwi wobec zwiedzających, obniżyliśmy więc cenę biletów do 5 zł - mówi Krzysztof Jankowiak*, kierownik w Muzeum Uzbrojenia. Szymon Mazur rozmawia z nim o pierwszym, wiosennym lockdownie oraz jego konsekwencjach, a także o nowych eksponatach, które prawdopodobnie będzie można obejrzeć już po 29 listopada.

Czytaj artykuł

- O tym, że gród w Poznaniu był naprawdę potężnym założeniem fortyfikacyjnym, może świadczyć choćby to, że w 1005 roku cesarz Henryk II z potężną armią zatrzymał się "o dwie mile od poznańskiego grodu" i wolał pertraktować warunki pokoju, niż zdobywać Poznań - mówi Bogdan Walkiewicz*, badacz z Muzeum Archeologicznego, nadzorujący wykopaliska przy ul. Zagórze.

Czytaj artykuł

- Od lat nie tańczę w swoich performansach. Interesuje mnie bardziej to, jak ciała się zachowują w relacji względem siebie i pewnych problemów społecznych - mówi artystka Ania Nowak*. W czwartek i piątek zobaczymy jej prace video i performans. Kuratorem tych wydarzeń online, organizowanych przez Pawilon, jest Andrzej Pakuła.

Czytaj artykuł

- W latach 30. wiele kobiet brało udział w wyścigach samochodowych we Francji, o czym dziś zupełnie się już nie pamięta - mówi dokumentalistka Brigitte Chevet*. W ramach XXVII Dni Bretanii, na platformie mojeekino.pl, zostaną zaprezentowane jej filmy, z których dwa - Z Bretanii na pustynię i Kobiety za kierownicą - po raz pierwszy będzie można obejrzeć w Polsce.

Czytaj artykuł

- Te fotografie powstały w trakcie pierwszego, wiosennego lockdownu. Powiedziałam sobie wtedy, że skoro nie pracuję dla żadnej redakcji czy agencji, to świadomie nie będę robiła ruchu ulicznego. Jeśli moje zdjęcia mają trafić tylko do szuflady czy na mój profil na Facebooku byłoby to nie fair wobec społeczeństwa, żebym w sytuacji, gdy wszyscy mają siedzieć w domach, pod przykrywką bycia fotografem, chodziła po ulicy - mówi Agnieszka Maruszczyk*, fotografka, laureatka Grand Prix w tegorocznym konkursie Wielkopolska Press Photo.

Czytaj artykuł

- Dla człowieka jest najlepiej, kiedy czuje się zrozumiany. Może się dzięki temu poczuć normalnie. Nie jest wtedy dziwakiem, który tworzy rzeczy dla innych osób niezrozumiałe - mówi artystka Colet Trojanowska*. - Często prezentuję twórczość Colet, jej prace mają bardzo wiele znaczeń i dotyczą różnych kwestii - dodaje Natalia Saja**, kuratorka wystawy Ach, jak czas wolno płynie..., która zostanie otwarta w piątek 13 listopada w Galerii Jak.

Czytaj artykuł

- Popularność pocztówek zbiegła się ponad sto lat temu z ogromną popularnością Trylogii, najwięcej pocztówek literackich przedstawiało właśnie bohaterów Sienkiewicza, samego Sienkiewicza lub sceny wyjęte wprost z jego powieści. Ten temat jest też szczególnie pociągający ze względu na to, o czym nie wszyscy wiedzą, a mianowicie... że Sienkiewicz prawdopodobnie jest autorem polskiej nazwy "pocztówka". To prawdopodobnie on zgłosił ten pomysł na konkurs i zrobił to pod pseudonimem, chcąc uniknąć rozgłosu - mówi Mirella Kryś*, kuratorka wystawy Trójkąty miłosne u Sienkiewicza w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

Czytaj artykuł

- Wiadomo, że dzwonią osoby świadome zmian klimatu. Zazwyczaj są to byli aktywiści i aktywistki, których temat wypalił. Ale też osoby chcące zostać aktywistami, lecz niemające na to siły bądź przestrzeni - o telefonie zaufania działającym w Galerii Miejskiej Arsenał opowiadają Joanna Brzezińska*, psycholożka oraz Zofia nierodzińska**, zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

- Chyba niewiele galerii działa tak jak my. W Poznaniu funkcjonujemy jako fundacja i stąd nieco bardziej niż na sprzedaż nastawiamy się na promocję sztuki współczesnej w ogóle - mówi Agata Rodríguez*, która wraz z mężem Carlosem prowadzi Rodríguez Gallery przy ul. Wodnej 13/4 w Poznaniu. 15 października świętowali 5-lecie działalności!

Czytaj artykuł

- Nie mamy takiego aparatu pojęciowego dla photobooków, który byłby porównywalny z tym, za pomocą którego możemy analizować literaturę. A szkoda, bo uważam, że to właśnie do świata książek należałoby List... porównywać. Do świata literatury pięknej, poezji - opowiada o Liście do chłopca z latarką Grzegorz Dembiński*.

Czytaj artykuł

- Gdy słyszę, że w trakcie kolejnych warsztatów jeden dzieciak, który akurat ma przerwę, podchodzi do grającego kolegi i daje do zrozumienia "Nie rób tak, bo przeciwnik zrobi rach-ciach i z tobą skończy", to myślę sobie "Wow, mój człowiek, mamy to!" - mówi Maciej Matlak*, starszy animator w Akademii Gier Cube.

Czytaj artykuł

- Wiemy już, że to nie jest rozrywka dla dzieciaków i nerdów, ale pełnoprawne hobby, takie jak np. kolekcjonowanie modeli statków czy samolotów - mówi Katarzyna Dzierżęga*, recenzentka gier i członkini kapituły w konkursie na Planszową Grę Roku.

Czytaj artykuł

- Jak mówił Marek Edelman - milczenie często poprzedza zło. Dlatego reaguję, projektuję, publikuję kolejne plakaty na Facebooku, w mediach, zgłaszam je na konkursy - mówi Szymon Szymankiewicz*, projektant plakatów i grafik, zwycięzca Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. 

Czytaj artykuł

- Wizualność zgodnie z założeniami festiwalu jest równoważna muzyce. Mieliśmy koncerty podczas poprzednich edycji, w których ilość projektantów światła była równa lub nawet większa liczbie muzyków - mówią Jakub Królikowski, Weronika Nowak i Cheslav Singh z Fundacji Wspierania Kultury - Our Place Foundation*, organizatora Festiwalu Światłodźwięki. Impreza odbędzie się w tym roku po raz piąty - tym razem w formule hybrydowej. W piątkowych i sobotnich wykładach i koncertach będzie można uczestniczyć na żywo, bądź oglądać ich transmisje online.

Czytaj artykuł

- Przesiąknięta światem dziecka pomyślałam, że będzie niebawem Festiwal i może warto pokazać "inną" Osiecką. Bo nikt wcześniej - zrobiłam oczywiście research, nie sięgnął po jej twórczość dla dzieci. Aczkowiek, jak się później okazało - nie jestem pewna czy ona potrafiła pisać tak tylko dla najmłodszych. Bo jej wszystkie teksty mają drugie dno - mówi Anna Mierzwa*. O premierze Rapete papete pstryk w ramach 23. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" opowiada razem z Michałem Kocurkiem**.

Czytaj artykuł

- Wyobraź sobie, że całe życie spędziłem w tej garderobie, numer trzynaście, przy oknie. I nawet siedzę ciągle na tym samym krześle - tak o życiu w teatrze i poza nim dwa lata temu w naszym cyklu Rozmowy w garderobie opowiadał Annie Kochnowicz-Kann Michał Grudziński*. W tym roku aktor Teatru Nowego obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Czytaj artykuł
1 22 Strona 23 24 25 26