Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Orkiestra serc

To zdecydowanie jedna z najbardziej znanych orkiestr w Polsce. Słuchają jej wszyscy, bez względu na wiek i muzyczne upodobania. Zaplanowała grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej"... Przed nami kolejny "występ" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 13 stycznia.

.
fot. W. Wylegalski

Podczas tegorocznego finału WOŚP będziemy zbierać pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. "W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju" - piszą na oficjalnej stronie WOŚP jej koordynatorzy. Dzięki zbiórce do tych szpitali będą mogły trafić tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

Finał WOŚP to przede wszystkim kwesty i licytacje - poznańskie sztaby cały czas się organizują, na ulice znów wyjdą tysiące wolontariuszy. Całość rozpocznie się o g. 10 na placu Mickiewicza. Pokazy służb mundurowych, licytacje oraz dmuchany tor przeszkód to główne punkty programu tej części finału.

O g. 12 ruch rozpocznie się na parkingu przed CK Zamek oraz na ul. Święty Marcin (północna nitka). Punkty gastronomiczne, wystawa starych samochodów, start i meta biegu "Policz się z cukrzycą" oraz koncerty - to najważniejsze wydarzenia w tej przestrzeni.

Na scenie przed Zamkiem wystąpią trzy poznańskie formacje: Rock Imagination, który zrodził się z pasji kilku zapaleńców do grania rocka i bluesa; zespół Gra Sów, czyli "pozorna prostota skrywająca w sobie sporą warstwę energii" - jak pisał o nich jeden z krytyków oraz Krambabula, czyli folk-rockowy zespół grający energetyczną mieszankę słowiańskiej muzyki ludowej z domieszką rocka.

Gwiazdą poznańskiego finału będzie pochodzący ze Szczecina utytułowany duet - Łona i Webber, który tworzą raper Adam "Łona" Zieliński i producent Andrzej "Webber" Mikosz.

Finał WOŚP tradycyjnie zakończy "Światełko do nieba".

Sylwia Klimek

  • 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • 13.01, g. 10-21.30
  • plac Mickiewicza, parking przed CK Zamek, ulica Św. Marcin
  • organizatorzy: CK Zamek we współpracy ze sztabem przy Politechnice Poznańskiej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019