Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Nie ma Poznania bez Bambrów

W sierpniu minie 300 lat od momentu przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu. Liczne wydarzenia i publikacje mają uczcić okrągłą rocznicę, na nowo opowiedzieć historię Bambrów, przybliżyć ich kulturę, przypomnieć miejsce, jakie zajmują w historii Poznania.

.
Kalendarz "Etnoilustracje bamberskie" na 2020 r. autorstwa Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka ukaże się w czerwcu nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania

Rok 2019 został przez Radę Miasta Poznania ogłoszony Rokiem Bambrów - na pamiątkę 1719 r., w którym pierwsi osadnicy z Bambergu dotarli do Poznania. Kumulacja wydarzeń szykowana jest na październik, ale już w maju, czerwcu i w sierpniu (wtedy przypada rocznica), odbędą się wybrane z nich. - Nie ma Bambrów bez Poznania, ani Poznania bez Bambrów. Tak mocno wrośliśmy w środowisko poznańskie, że trudno odróżnić dziś rdzennego poznaniaka od tego, który ma bamberskie korzenie - podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody mówił Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich, które jest jednym z organizatorów okrągłego jubileuszu. Obok Towarzystwa swoistą koalicję skupioną wokół 300-lecia tworzą m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu (jego oddziały - Muzeum Etnograficzne i Muzeum Bambrów Poznańskich), Wydawnictwo Miejskie Posnania, Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta, UAM, PAN, Instytut im. Oskara Kolberga.

Już podczas majowej Nocy Muzeów (18.05) Muzeum Etnograficzne zaprasza na "Noc po Bambersku". W trakcie warsztatów otwartych dla wszystkich powstanie największych kornet bamberski na świecie (1,70 m), który pozostanie w Muzeum na dłużej. Będzie m.in. zapowiadał otwieraną 28 czerwca wystawę "Ty Bambrze". - Używając w tytule wystawy pejoratywnego określenia chcemy sprowokować do myślenia i pogłębiania wiedzy o dziedzictwie bamberskim - mówi Aneta Skibińska, kierownik Muzeum Etnograficznego. Przez cały rok w Muzeum odbywać się będą warsztaty, spotkania, spacery - i dla młodych widzów i dla dorosłej publiczności.

Cieszące się dużą popularnością sierpniowe Święto Bambrów w tym roku będzie miało szczególną oprawę - uświetni je inscenizacja "Poznanie" w reżyserii Arlety Kolasińskiej. Korowód z przybywającymi do miasta Bambrami przejdzie 4 sierpnia z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto. W ten symboliczny sposób pokazana zostanie droga imigrantów zarobkowych do Wielkopolski 300 lat temu.

W październiku planowana jest kulminacja obchodów. Instytut Etnologii i Antropologii UAM przygotowuje ogólnopolską konferencję naukową. Poznań odwiedzi delegacja władz Bambergu, szykowany jest specjalny koncert, wystawa plenerowa, gra miejska i wiele innych wydarzeń.

Całości towarzyszyć będą publikacje Wydawnictwa Miejskiego Posnania: m.in. Kronika Miasta Poznania poświęcona Bambrom, "Bambrzy w Poznaniu, przewodnik po historii i zabytkach" Anny Plenzler, kolorowanka bamberska dla dzieci oraz powieść historyczna autorstwa Mai Rausch (inspirowana wydarzeniami z 1719 roku). Planowane jest także wydanie materiałów pokonferencyjnych oraz kalendarza na 2020 r. (będzie gotowy już w czerwcu).

Osadnicy z niemieckiego Bambergu przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w 1719 r. i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami.

Sylwia Klimek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019