Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Na sznurkach świata

W niedzielę odbędzie się wyjątkowe spotkanie w restauracji Pan Gar w Domu Tramwajarza. Jego bohaterką będzie syryjska poetka Rasha Habbal. Wydarzenie uświetni także muzyka arabska, która zostanie zagrana na żywo przez zaproszonych gości. 

.
Rasha Habbal, fot. materiały prasowe

Twórczość Rashy Habbal ukazała się w debiutanckim zbiorze "Mało ciebie, wiele soli" (2014). Choć tomik ten nie jest dostępny w języku polskim, kilka internetowych periodyków udostępnia wybrane wiersze po przetłumaczeniu. Habbal skupiła na sobie uwagę polskich czytelników dzięki napisanemu przez siebie reportażowi opisującemu ucieczkę z Syrii. Tekst ten powstał w ramach projektu fundacji Peter-Weiß-Stiftung für Kunst und Politik e.V. - "Ankunft. Literarische Reportagen von geflüchteten Autoren" i został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Literatury w Berlinie we wrześniu 2017 r. Pierwszy raz ukazał się w kwartalniku artystyczno-literackim "Arterie" pod tytułem "Mamusiu, nie pozwoliłem ci mnie opuszczać". Autorka jest pierwszą laureatką nagrody fundacji Allianz Kulturstiftung i Stiftung Brandenburger Tor dla pisarzy na obczyźnie "Torschreiber am Pariser Platz".

Mówiąc o Habbal nie sposób pominąć zdania, które autorka przytacza, opisując siebie i własną twórczość. Twierdzi, że jest "kobietą, która rozwiesza swoją tożsamość, swój głos, swój spokój ducha, swoje ciało, swój krzyk na sznurkach świata, jakby rozwieszała swoje pranie na sznurkach na balkonie."  Trudno szacować przystawalność tego opisu do osobowości poetki, ale z całą pewnością dobrze oddaje on ducha jej poezji.

Ukazanie prywatnego świata oraz własnych uczuć pomaga poetce podjąć kwestię globalnie niepokojącego i trudnego do przedstawienia opisu wojny. Zdobyte doświadczenie piętnuje codzienność, powodując, że całkowite wyzwolenie z przeszłości nie jest możliwe. Za pomocą swoich wierszy Habbal stara się przełożyć widmowe wspomnienia na język poezji, który wypełnia istotną lukę komunikacyjną z innymi ludźmi. Mimo powagi podejmowanych tematów, jej wiersze często pełne są pospolitych rekwizytów codzienności - to one budują obecną, jak i opuszczoną rzeczywistość podmiotu lirycznego. Między przedmiotami skrywają się emocje, których jednoznaczne nazwanie okazuje się niewystarczające. Czytając wiersze Habbal trudno nie odnieść wrażenia, że wnikliwa obserwacja, a więc zmysł wzroku, łączy pozornie nieprzystawalne do siebie elementy w logiczną i pełną wymownych treści całość.

Wiersze Habbal będą miały szansę wybrzmieć podczas poznańskiego spotkania. Przewidziano też czas na pytania do autorki, które będą na bieżąco tłumaczone na oba języki. Spotkanie z poetką uświetni koncert duetu, który tworzy lutnista Nabil Arbin i grający na instrumentach perkusyjnych Al Hassan z kolektywu We Belong To Music. Połączenie muzyki arabskiej z wierszami syryjskiej poetki zapowiada unikatowe i bardzo interesujące wydarzenie.

Julia Niedziejko

  • Rasha Habbal - spotkanie autorskie
  • Pan Gar (Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21)
  • 24.03 g. 19-22
  • bilety: 10/15 zł (liczba miejsc ograniczona)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019