Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Mozart pro memoria

Mozartowskie Requiem to msza żałobna sprawowana za duszę kompozytora. W tym roku oczy i uszy całego świata zupełnie inaczej niż do tej pory - bo wirtualnie - zwrócą się ku tej kompozycji. W poznańskiej katedrze pojawią się jedynie artyści i ksiądz celebrans, jednak termin i godzina tegorocznej Mszy Żałobnej pozostanie niezmienna. Transmisja online już w piątek 4 grudnia na facebookowym profilu Fundacji Fabryka Sztuki.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta to utwór utrzymany w konwencji mszy łacińskiej, w rycie sprzed formy liturgicznej Soboru Watykańskiego. Msza żałobna od 2001 roku corocznie gromadzi prawie dwa tysiące melomanów, przenosząc ich do czasów Mozarta. Samo Requiem d-moll KV626 powstało w 1791 roku i jest jednym z największych utworów sakralnych tego kompozytora, jak również jego ostatnią, niedokończoną kompozycją.

To jedno z tych dzieł, które w całej wielowiekowej historii muzyki fascynują kolejne pokolenia muzyków i słuchaczy, wzbudzając jednocześnie wiele kontrowersji. Dzieło klasyka wiedeńskiego owiane jest bowiem tajemnicami, a nawet teoriami o wręcz sensacyjnym wydźwięku. Jedną z nich jest ta, iż kompozytor nie znał nazwiska osoby zamawiającej dzieło. Jak wiemy dzisiaj był nią muzyczny amator hrabia Franz Walsegg, który zamawiał i przywłaszczał sobie cudze kompozycje. Requiem miało mu służyć jako upamiętnienie śmierci jego żony. Mimo zapłaty honorarium z góry Mozart nie od razu przystąpił do pisania mszy żałobnej, ponieważ skupiał się wtedy na ukończeniu swoich oper: Czarodziejskiego fletu i Łaskawości Tytusa. Kiedy rozpoczął nad nią proces kompozytorski podupadł na zdrowiu. W ostatnich dniach życia jego przyjaciel zapisywał kolejne frazy Requiem, a Mozart umierał w przekonaniu, że to msza żałobna za jego duszę. Umarł 4 grudnia 1791 roku, mając zaledwie 35 lat, w trakcie dyktowania ósmego taktu Lacrimosy.

Tegoroczne wykonanie Mszy żałobnej sprawowanej za duszę kompozytora w 229. rocznicę śmierci odbędzie się w ramach Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego. To właśnie podczas jego odsłon corocznie odkrywamy drogę inspiracji jednego z klasyków wiedeńskich. Wędrujemy muzycznymi ścieżkami poznając dorobek artystyczny kompozytora oraz historyczno-społeczny kontekst dzieł. Co roku największą frekwencją cieszy się właśnie mozartowskie Requiem.

W tym roku, mszę za duszę Mozarta odprawi ks. prałat Jan Stanisławski. Towarzyszyć mu będzie katedralny organista Jacek Pupka. Requiem wykona Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego, Oktet Wokalny Opera-Art oraz soliści: Katarzyna Hołysz, Jakub Monowid, Aleksandra Kunach i Jarosław Bręk. Za przygotowanie artystów odpowiada Mariusz Otto.

Katarzyna Nowicka

  • Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta
  • 4.12, g. 23
  • Bazylika Archikatedralna p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Ostrów Tumski
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020