Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Malta odmierzana w krokach

Jubileuszowy, 30. festiwal Malta z powodu epidemii koronawirusa zmienił formułę na trwający aż do jesieni i odbywający się w różnych częściach miasta "festiwal kroczący". "Nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań" - zapewniają organizatorzy. Można już polować na bezpłatne wejściówki na pierwsze maltańskie wydarzenia.

, - grafika artykułu
Spektakl "Turnus mija, a ja niczyja", fot. Monika Stolarska © Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Malta szykowała się w czerwcu na huczne świętowanie okrągłych - trzydziestych - urodzin. Niestety, pandemia pokrzyżowała zarówno organizatorom, jak i widzom plany i wymusiła przystosowanie programu do zupełnie nowej sytuacji. "Festiwal został przeformułowany w taki sposób, by zachować żywy charakter Malty, odpowiedzieć na potrzebę uczestnictwa w kulturze różnych jej odbiorców i spełnić narzucone przez pandemię ogólnokrajowe obostrzenia" - piszą organizatorzy. A Michał Merczyński, dyrektor festiwalu, kilka tygodni temu w rozmowie z miesięcznikiem "IKS" dodawał: - Takiej Malty jeszcze nie było. To będzie dla nas, i dla widzów na pewno także, nowe doświadczenie i będziemy się tej kroczącej Malcie uważnie przyglądali.

Plenerowa, mobilna scena festiwalowa pojawi się na osiedlu na Ratajach, Winiarach, nad Cybiną i na Starym Mieście. Będzie można zobaczyć na niej m.in. spektakle Krystyny Jandy (monodram Shirley Valentine już 25.06!), Cezarego Tomaszewskiego (Turnus mija, a ja niczyja w lipcu), Macieja Podstawnego, Lecha Raczaka i Piotra Tetlaka. Na widowni przed plenerową sceną spektakle zobaczy 150 osób, ale przedstawień będzie można posłuchać także na falach Radia Afera 98.6MHz oraz zobaczyć na żywo z okien i balkonów otaczających scenę.

Mieszkańcy Śródki, Chwaliszewa, Jeżyc i Łazarza będą mogli uczestniczyć w serii wydarzeń teatralno-taneczno-muzycznych przygotowanych przez choreografkę Krystynę "Lamę" Szydłowską i reżyserkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską, które odbędą się na wybranych podwórkach poszczególnych dzielnic.

W sierpniu stanie na Wilczaku festiwalowe miasteczko. W programie m.in. koncerty (Ralph Kamiński i Bartłomiej Wąsik), warsztaty dla dzieci, pokazy filmowe i nocne silent disco. Swoje działania zaprezentują tam również wielkopolscy artyści teatralni. "Chcąc wesprzeć lokalne środowisko artystyczne festiwal odda im przestrzeń na Wilczaku i zapewni wsparcie produkcyjne" - zapewniają organizatorzy.

Z placu Wolności do siedziby Fundacji Malta przeniesie się w tym roku cykl debat (maltańskie Forum). O przyszłości miast, demokracji, kultury i człowieka rozmawiać będą tam m.in. Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, Edwin Bendyk, Anna Wolff-Powęska, Adam Bodnar, Aleksandra Derra, Jarosław Kuisz, Jolanta Starzak, biskup Marcin Hintz, Łukasz Lamża, Marcin Popkiewicz. Debaty, które poprowadzą Michał Nogaś i Karolina Lewicka, będą transmitowane na żywo w mediach społecznościowych festiwalu.

Społeczno-artystyczny program Generatora Malta zaprowadzi widzów w tym roku nad akweny i miejsca związane z wodą, w planach są m.in. koncerty w otoczeniu rzek i stawów, warsztaty, spacery śladami map sentymentalnych Dębca i Głównej, wernisaże, interwencje artystyczne. A gośćmi będą m.in. Poznańska Orkiestra Improwizowana, Pamela Bożek, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Małgorzata Myślińska, Cukry, Kolektyw Bojka.

Pierwszy projekt tegorocznego Generatora nosi tytuł Dzikie strumienie. To performatywna podróż trzema poznańskimi ciekami: Strumieniem Junikowskim, Różanym Potokiem i Bogdanką, które artysta - Mateusz Kowalczyk - pokonać chce kajakiem zbudowanym własnoręcznie z plastikowych butelek (trwa zbiórka butelek PET do budowy kajaku - szczegóły na www.malta-festival.pl). Całą podróż będzie można śledzić podczas streamingu na żywo.

Jesienią - jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna - planowane są dwa duże wydarzenia muzyczne: Projekt Krynicki, czyli premierowe wykonanie kompozycji do utworów Ryszarda Krynickiego, zamówionych przez Maltę u Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego i Aleksandra Nowaka (wystąpi Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Bassema Akikiego); oraz koncert jubileuszowy - muzyczna podróż przez 30 lat historii festiwalu - który przygotowuje Jazz Band Młynarski-Masecki. Jesienią planowana jest także premiera archiwum multimedialnego Malty (we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL), w którym znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, filmy, relacje, itp.

Jednym z wydarzeń towarzyszących będzie wystawa z okazji Święta Patronów Miasta Poznania organizowana przez Asocjację 2006 - na placu Wolności od 29 czerwca do 2 lipca będzie można oglądać scenografie do widowisk i parad organizowanych z okazji tego święta od 1996 roku. Wiele z nich odbywało się w ramach festiwalu Malta.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenia będą dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) na tydzień przed planowanym wydarzeniem w dwóch pulach: w piątek od godziny 17 oraz w sobotę od godziny 10. Jedna osoba może odebrać tylko jedną wejściówkę. Organizatorzy zachęcają do słuchania mobilnych spektakli na żywo w Radiu Afera 98.6MHz oraz oglądania spotkań Forum i wybranych wydarzeń Generatora Malta w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Sylwia Klimek

  • Malta Festival Poznań 2020, Krok 1:
  • 20.06, g. 22.30 Rozmowa: Choreographing Change z kuratorami, Stary Browar Nowy Taniec na Malcie
  • 24.06, g. 17 (bezpłatne wejściówki) Forum: Pandemia jako źródło kultury, uczestnicy: Przemysław Czapliński, Cezary Michalski, prowadzenie: Michał Nogaś
  • 25.06, g. 18 (bezpłatne wejściówki) Shirley Valentine, Krystyna Janda, Teatr Polonia (mobilna scena Malty na Osiedlu Powstań Narodowych)
  • 24-26.06, od g. 10 Dzikie strumienie, Mateusz Kowalczyk
  • 29.06, g. 10 Otwarcie wystawy z okazji święta Patronów Miasta Poznania Piotra i Pawła, Asocjacja 2006

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020