Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Malta na Wilczaku

Dwa hektary festiwalowej łąki na Wilczaku i pięć dni koncertów, spektakli, spotkań, imprez silent disco - poznański festiwal Malta zaprasza na Scenę na Wilczaku. Między 22 a 26 lipca bezpłatne koncerty Barbary Wrońskiej, Ralpha Kaminskiego i Bartka Wąsika, Adama Nowaka, improwizacje Klubu Komediowego, showcase wielkopolskich artystów i artystek, a także poranne rozgrzewki i nocne silent disco.

, - grafika artykułu
Bartek Wąsik, fot. materiały organizatorów

Wydarzenia cykliczne

Dni na Wilczaku będą rozpoczynać się o godz. 11 porannymi rozgrzewkami (joga, warsztaty kuglarskie, frisbee). W programie również kilkudniowe warsztaty: szycia rzeźb dla kobiet Baba - portret współczesny, warsztaty-rozmowy o odwadze z psycholożką i artystami będą częścią projektu Bez_tytułu / Re_kolekcje. Aniela Kokosza i Paulina Giwer-Kowalewska zapraszają dzieci w wieku 7-10 lat na pięciodniowe rozmowy i zajęcia ruchowe To jest teraz! Warsztaty z obecności w naturze. Festiwal Malta zaprasza także na imprezy silent disco - w czwartek, piątek oraz sobotę.

Środa, 22 lipca

Na Wilczaku odbędzie się trzecia debata w ramach forum Nowy ład naturalny. Z Michałem Nogasiem rozmawiać będą: pisarka, propagatorka ekokrytyki Julia Fiedorczuk, fizyk jądrowy, klimatolog Marcin Popkiewicz oraz prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Zuzanna Warso. O godz. 19. 30 Vampek Król - Baśnie Właśnie opowiedzą świat starych prawd podczas Bajki dla dorosłych i domu.

 - Wieczorem zapraszamy na Ala Kryształ, czyli live act z kompozycjami wizualnymi Moniki Kuczynieckiej do animacji muzycznej Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego. Trio wykorzystuje ruch, teatr cieni i muzyczną improwizację do opowiedzenia jednorazowej, wyjątkowej historii. Na zakończenie dnia zapraszamy na słuchowisko na żywo Nuż w słuhu w reż. Patryka Lichoty - zapowiadają organizatorzy.

Czwartek, 23 lipca

Grupa Teatralna Wikingowie tworzy spektakle o bezdomności. Zespół składa się z aktorów i aktorek, którzy sami doświadczyli tego stanu. Spektakl Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych zagrają w czwartek o godz. 18. "Następnie zapraszamy na słuchowisko na żywo w reż. Anny Szamotuły Parasomnia, które nawiązuje do zaburzeń snu, potraktowanych metaforycznie jako nieprawidłowość przetwarzania informacji przez ludzki umysł. O 21 na scenie zagra dobrze znany poznaniankom i poznaniakom Polmuz z materiałem z płyty Drzewiej. Ich kompozycje są futurystyczną wizją polskiej muzyki ludowej - kolektywnej, pierwotnej improwizacji i obrzędowego transu. W czwartek o 23 rozpoczniemy pierwszą tegoroczną imprezę silent disco" - czytamy w zapowiedziach.

Piątek, 24 lipca

W piątek Barbara Prądzyńska i Teatr Canoa zaprezentują interaktywny spektakl Historia pewnej miłości - baśń meksykańska inspirowany niemym kinem, melodramatem, współczesnym teatrem oraz Meksykiem. O godz. 19 wystąpi warszawski Klub Komediowy ze spektaklem bez scenariusza, czyli będzie improwizować na oczach widzów z ich pomocą wokół maltańskich tematów wody i urodzin. Na scenie zagra Barbara Wrońska, wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów, artystka niebanalna i nieprzewidywalna. Połówka siostrzanego duetu Ballady i Romanse, który stworzył muzykę do filmu Córki dancingu Agnieszki Smoczyńskiej.

Sobota, 25 lipca

Słuchowiska Sarna będzie można wysłuchać w sobotę od godz. 14. Opowieść w reż. Marii Marcinkiewicz-Górnej poświęcona jest nieszablonowej indywidualności - Simonie Kossak, która poświęciła swoje życie sarnom. Taneczną sobotę rozpocznie o godz. 17 Aleksandra Staśkiewicz, która w częściowo improwizowanym spektaklu Świnia! Krowa! Małpa! Wiedźma! opowie o mocy jaką daje i odbiera gniew, o furii, bezdechu, wyczerpaniu i smutku. Chwilę później Wojciech Furman wystąpi z solową etiudą taneczną Nie ma dzieci, są ludzie inspirowaną słowami Janusza Korczaka. Krystyna "Lama" Szydłowska wspólnie z poznańskimi tancerzami spróbują uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem w choreograficzno-muzycznym projekcie Potrzebuję Cię jak wody. Na zakończenie dnia, o godz. 21 Ralph Kaminski i Bartek Wąsik zagrają w duecie kameralny koncert z oryginalnymi utworami Kaminskiego oraz coverami (m.in. Billie Eilish, Quebonafide, Czesława Niemena).

Niedziela, 26 lipca

W niedzielę odbędzie się finałowa wystawa, która podsumuje warsztaty szycia rzeźb Baba - portret współczesnych. Teatr Fuzja zaprasza dzieci do Puszczy Białowieskiej podczas spektaklu inspirowanego popularną serią książek Tomasza Samojlika o żubrze Pompiku i jego żubrzej rodzinie. O godz. 14 premierowy program przedstawią Tokłowicz with Strings, usłyszymy nowoczesne aranżacje Przybory, "Ptaszyna" Wróblewskiego, Komedy, a także improwizacje i autorskie kompozycje.

Po-czucie Jagody Gruszczyńskiej będzie warsztatem improwizacji ruchowej z elementami jogi i uważności. O godz. 17 odbędzie się wizualno-dźwiękowy performans Bez_tytułu / Re_kolekcje, na który złożą się m.in. herstorie zbierane w wiosce tipi przez pięć dni Sceny na Wilczaku. Popularne utwory do słów Młynarskiego, Grechuty, Herberta oraz premierowe kompozycje zagra Adam Nowak z Acoustic Amigos, czyli Jarkiem Trelińskim z zespołu Raz, Dwa, Trzy i Karimem Martusewiczem z zespołu Voo Voo. Na zakończenie Chór Pogłosy oraz kakofoNIKT zaproszą na obrzędowy koncert Nocny lot do Wyraju odwołujący się do starosłowiańskich mitów.

- Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Zapraszamy do Laba Land przy ul. Przełajowej 5, pomiędzy Zespołem Szkół Łączności a Stadionem Posnanii - zachęcają organizatorzy. - Scena na Wilczaku to wydarzenie plenerowe, a na widowni nie będzie miejsc siedzących - na terenie imprezy znajdą się też leżaki. Zachęcamy zaopatrzyć się w koc, który będzie można rozłożyć na łące przed sceną. Na miejscu czynny będzie bar/kawiarnia, a także foodtrucki - dodają. 

oprac. as