Komunikaty

pagina

Aktualności

Pominąłeś menu

menu

Malarstwo mistrza detali

Muzeum Archidiecezjalne zaprasza na wystawę "Malarstwo Hieronima Różańskiego - akwarela, grafika, olej". Ten architekt wnętrz, projektant w zakresie rekonstrukcji i rewaloryzacji detali architektonicznych tworzył również akwarele i grafiki. Wernisaż wystawy 5 lipca.

Grafika Hieronima Różańskiego - grafika artykułu
Grafika Hieronima Różańskiego

Hieronim Różański (1929-2000) był architektem wnętrz, projektantem w zakresie rekonstrukcji i rewaloryzacji detali architektonicznych oraz wnętrz zabytkowej architektury. Po ukończeniu studiów w 1954 roku na Wydziale Architektury Wnętrz w Państwowej Wyższej Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu projektował detale architektoniczne we wnętrzach i na wszystkich elewacjach Starego Rynku w Poznaniu, Wadze Miejskiej, Domkach Budniczych oraz w "Arsenale". W latach 70-tych zajmował się rewaloryzacją i współczesną aranżacją zamków w Głogowie, Łagowie, Żarach oraz pałaców w Rogalinie, Czempiniu i Trzebiniach. Równolegle zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem i rzeźbą. W każdej z dziedzin sztuki, którą uprawiał osiągnął mistrzowski poziom. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i ponad 20 indywidualnych. Był laureatem licznych konkursów i zdobywcą wielu nagród (m.in. pięciu nagród w konkursie graficznym im. Jana Wronieckiego).

Na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym pokazane zostaną akwarele i grafiki tego wszechstronnego artysty które tak opisuje we wstępie do katalogu wystawy Dr Rafał Boettner-Łubowski: (...)W wielu przypadkach w omawianych dziełach zachwyca nas "brzmienie" koloru: czasem bardziej świetlistego, innym razem szlachetnie stonowanego oraz swoboda i lekkość nakładanych przez artystę laserunków. W swych akwarelach Różański wydaje się najczęściej wrażliwym "neotradycjonalistą, który nie chce szokować, lecz stara się oddać różnorodne oblicza piękna natury, także te, o nieco bardziej niepokojącym charakterze, co odczuć można chociażby w akwarelach artysty przedstawiających wzburzone, niespokojne morze. (...)Jako grafik Różański inspirował się przede wszystkim ekspresjonistycznymi środkami obrazowania, tworząc perfekcyjne pod względem warsztatowym odbitki, w których zaskakuje maestria i płynność naniesionych linii, które sugerować miały antynaturalistycznie pojmowane relacje świetlne. Zdecydowana stylistyka tych prac, ich silna ekspresja, śmiałe deformacje formy i przestrzeni - prowokują w tym przypadku dzieła "mocne" pod względem siły wyrazu, lecz i tym razem nie pozbawione zauważalnej nastrojowości i wrażliwości.

  • Wystawa "Malarstwo Hieronima Różańskiego - akwarela, grafika, olej"
  • Muzeum Archidiecezjalne
  • 5.07-30.08
  • Wernisaż 5.07 g. 12