Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Kultura na czas strajku

W czasie strajku nauczycieli poznańskie instytucje kultury zapraszają do siebie dzieci i młodzież. Przygotowały specjalne wydarzenia: lekcje, warsztaty, spektakle, oprowadzania po wystawach, które pozwolą twórczo i aktywnie spędzić czas poza szkołą.

.
fot. Teatr Polski

Na fasadzie Teatru Polskiego pojawił się baner informujący, że "Teatr Polski wspiera nauczycieli". W ślad za tą deklaracją poszło zaproszenie na "Lekcje w Polskim" - "wyjątkowe zajęcia z wyjątkowymi ludźmi". Od 8 kwietnia na scenach Teatru można wziąć udział w spotkaniach na temat tolerancji, różnych religii, uchodźców, mediacji, sztuki i muzyki. W specjalnie przygotowanym programie znalazły się także: przechadzki teatralne, warsztaty i spotkania z aktorami oraz pracownikami, którzy na co dzień są niedostępni i niewidoczni.

Od kilku dni kolejne instytucje zgłaszają swoje propozycje na dobre wypełnienie czasu dzieciom i młodzieży w czasie strajku dorosłych. "Zapraszamy uczennice i uczniów do oglądania naszej wystawy plakatów - jesteśmy otwarci od 9 do 16. Dla każdego znajdzie się miejsce. Bardzo byśmy chcieli, by czas strajków młodzież nie spędziła w domu przed komputerem, tylko odwiedziła nas, także podyskutowała o rzeczywistości, w której przyszło im żyć" - deklaruje Teatr Ósmego Dnia.

Galeria Miejska Arsenał jest gotowa na oprowadzania po galerii i wystawach, Biblioteka Raczyńskich zaprasza na lekcje biblioteczne, a Centrum Kultury Zamek przygotowuje specjalne zajęcia na "Zamkowym placu zabaw". W piątek 12 kwietnia i w środę 17 kwietnia uczniowie szkół i ich opiekunowie będą mogli zwiedzać oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z biletami specjalnymi w cenie 5 zł normalny, 2 zł ulgowy, a w Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII - dla wszystkich w cenie 2 zł.

Teatr Ósmego Dnia oraz Centrum Sztuki Dziecka nie miały na pierwszy dzień strajku zaplanowanych spektakli, grać będą w kolejne dni (w Ósemkach można obejrzeć wystawę plakatów), a Teatr Muzyczny organizuje oprowadzania po swej siedzibie. Z kolei w Teatrze Animacji 11 kwietnia specjalnie dla dzieci od 4 roku życia spektakl "Nie bój się, Tygrysie" Maliny Prześlugi, a chętni będą mogli zwiedzić zakamarki teatru.

Muzeum Archeologiczne zaprosi grupy ze strajkujących szkół na oprowadzania po wystawach i seanse filmowe, do kina chce też zaprosić (poza warsztatami) Poznański Chór Chłopięcy, zajęcia u siebie zaproponuje też Dom Kultury "Stokrotka".

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza do Fotoplastykonu Poznańskiego oraz na bezpłatne zwiedzanie wystawy okładek płytowych 30/30 w Starym Browarze. Brama Poznania organizuje bezpłatne zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych (klasy 1-3) oraz przedszkolnych z opiekunem w dniach 9-12 kwietnia 2019 roku, o godzinie 10 i 11 (obowiązują zapisy).

Co jeszcze przygotowały poznańskie instytucje? Szczegóły w załącznikach. Program będzie na bieżąco aktualizowany.

sk, mat

Załączniki