Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Wrocław ma Krajewskiego, a Poznań Jodełkę

Joanna Jodełka, autorka trzech kryminałów z Poznaniem w tle, będzie gościem poniedziałkowego spotkania w Bibliotece Raczyńskich.

Okładka książki "Kamyk" Joanny Jodełki. Wyd. Świat Książki - grafika artykułu
Okładka książki "Kamyk" Joanny Jodełki. Wyd. Świat Książki

Joanna Jodełka - autorka powieści z dreszczykiem - będzie bohaterką spotkania zorganizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich w ramach cyklu "Kryminał z Poznaniem w tle" oraz Dni Łazarza 2013.  Miłośnicy "Polichromii", "Grzechotki" oraz "Kamyka" spotkają się z autorką w najbliższy poniedziałek w Filii nr 4 o g. 17.

Joanna Jodełka oprócz pisania ma wiele innych pasji. Chętnie pozuje do zdjęć - była twarzą kampanii reklamowej jednego z poznańskich domów towarowych. Obecnie zarządza restauracją i hotelem, ale wcześniej prowadziła także sklep ,,Zapach kobiety". Poza tym, na swojej stronie internetowej publikuje wiersze i teksty piosenek.

W 2009 roku nakładem wydawnictwa TimeMachine ukazała się jej debiutancka powieść "Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach", za którą zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Książka została uznana za najlepszą polską powieść kryminalną wydaną w 2009 roku. Jodełka łamie w niej stereotypy i najsilniejszymi osobowościami czyni kobiety. Akcja skupia się wokół morderstw popełnionych na Sołaczu. Kluczem do rozwiązania zagadki jest znajomość symboliki polichromii jednego z najważniejszych wielkopolskich zabytków. Jodełka napisała o tym pracę magisterską - jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Miłośnicy "Polichromii" nie musieli długo czekać na kolejny kryminał pióra Jodełki, bo ten pojawił się na rynku już dwa lata po debiucie pisarki. Pierwotnie jego tytuł brzmiał "Artykuł 149 k.k." (mówi o karze, jakiej podlega matka, "która zabija noworodka pod wpływem silnego przeżycia związanego z przebiegiem porodu"). Jednak ostatecznie książka została opublikowana pod tytułem "Grzechotka". Rok później w ręce czytelników trafił "Kamyk" - do tej pory ostatni kryminał jej autorstwa z Poznaniem w tle. Jodełka opisała w nim niezobowiązującą przygodę jednej nocy, która zakończyła się dla bohaterów w niespodziewany sposób.

W 2009 roku Joanna Jodełka otrzymała stypendium w wysokości 20 tys. złotych od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej za rozwinięcie projektu scenariusza o Marszałku Piłsudskim. "Akcja czterech premierów", czyli historia o udanym napadzie na carski wagon pocztowy jesienią 1908 roku, dokonanym przez Józefa Piłsudskiego i jego konspiratorów, została doceniona przez doświadczonych filmowców.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie autorskie z Joanną Jodełką
  • Biblioteka Raczyńskich Filia 4 (ul. Lodowa 4)
  • 27.05, g. 17
  • wstęp wolny