Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Marcowe łowy książkowe

Na początku marca w przestrzeniach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się Poznańskie Targi Książki. Udział w nich zapowiedziało już sto kilkadziesiąt wystawców z całej Polski.

. - grafika artykułu
Poznańskie Targi Książki, 2019, fot. Wydawnictwo Miejskie Posnania

To druga edycja tej imprezy, która jest kontynuatorką Poznańskich Spotkań Targowych. Książka dla Dzieci i Młodzieży odbywających się w Poznaniu od 2001 roku. Jest ona organizowana równolegle z Targami Edukacji, a oba te wydarzenia wspaniale się uzupełniają, oferując bogaty program towarzyszący zarówno dla młodych, jak i dorosłych odbiorców.

Targi rozpocznie uroczystość otwarcia, w czasie którego poznamy laureatów nagrody Pegazik, a także Nagrody Prezydenta Miasta w kategorii twórca oraz przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży. Rozstrzygnięte zostaną również trzy inne, niezwykle prestiżowe konkursy: Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką (o puchar JM Rektora UAM i statuetkę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową (o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania) i Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki.

Podstawą Targów Książki jest oczywiście prezentowanie, sprzedaż i promocja książek, co czynią wydawcy na swoich stoiskach. Ten swoisty kiermasz jest znakomitą okazją do zapolowania na nowości, a także uzupełnienia własnych zbiorów o wartościowe tytuły w atrakcyjnych cenach. Czytelnicy będą mogli oglądać książki przeznaczone dla odbiorców w każdym wieku, reprezentujące wszystkie gatunki, łącznie z książką naukową i popularnonaukową.

Jakich wystawców należy się spodziewać? Na targach obecne będą między innymi Nasza Księgarnia, Media Rodzina, Dwie Siostry, Zakamarki, Literatura, czy Muchomor, znane z publikacji dla młodszych czytelników. Obok nich znajdzie się jednak wiele wydawnictw, które wydają książki dla zdecydowanie starszych odbiorców. Tych właśnie przyciągną z pewnością takie renomowane marki jak np. Rebis, Zysk i S-ka, Czarne, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Poznańskie, Filia czy Agora. Wiedzę popularyzować będą wydawnictwa wielu polskich uczelni oraz takie oficyny jak Multico, Helion czy Wydawnictwo Sejmowe.

Wystawy, spotkania, warsztaty

Poza ekspozycją i sprzedażą książek na stoiskach goście targowi będą mogli wziąć udział w wydarzeniach zaplanowanych w bogatym programie merytorycznym targów. Będą wystawy, spotkania autorskie, konferencje, warsztaty i panele dyskusyjne. Wystawa z cyklu Mistrzowie Ilustracji poświęcona zostanie w tym roku znakomitemu, nieżyjącemu już Wielkopolaninowi, Januszowi Grabiańskiemu. To jego wspaniałe prace stanowią graficzną oprawę kultowego dziś Elementarza Mariana Falskiego, z którego pisania i czytania uczyły się pokolenia Polaków. W czasie swego pracowitego życia Grabiański zilustrował ponad 100 książek, w tym takie tytuły jak Cudowna podróż, Rogaś z Doliny Roztoki, O krasnoludkach i sierotce Marysi czy Przygody Tomka Sawyera. Zaprojektował serię znaczków przedstawiających rasy psów i kotów. Zasłynął również jako autor słynnej kampanii promującej PLL LOT. Jak co roku odbędzie się też wystawa z cyklu Salon Ilustratorów, prezentująca dokonania młodych twórców ilustracji, a także wystawy pokonkursowe polskiej i czeskiej sekcji IBBY. Szczególną atrakcją będzie wystawa prac dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, inspirowana wierszami poznańskiego poety Józefa Ratajczaka.

W ten jakże barwny weekend pojawią się na targach także popularni autorzy. Będą to m.in. Marcin Szczygielski, Jerzy Bralczyk, Ałbena Grabowska, Katarzyna Ryrych, Joanna Gierak-Onoszko i Marta Guzowska. Ich obecność na stoiskach to gratka dla łowców autografów. Wiele spotkań z pisarzami będzie miało interesujące tematy przewodnie. Do nich zaliczyć należy z pewnością spotkanie ze Stanisławem Obirkiem i Arturem Nowakiem, pt. Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła, a także spotkanie pod hasłem Jak pisać i mówić o przyrodzie w czasie kryzysu klimatycznego z udziałem Jacka Karczewskiego, Łukasza Skopa oraz Krystyny Czubówny. Pojawią się również autorzy zagraniczni, m.in. rumuński pisarz Jan Cornelius, z którym spotkanie intrygująco zatytułowano Drakula i John Lennon.

Tradycją targów są również panele i wykłady kierowane głównie do specjalistów, ale o tematach atrakcyjnych dla każdego miłośnika książki. I tak np. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury przygotowało panel Jak tłumaczyć arcydzieło? O pracy tłumacza literatury. Ciekawie zapowiada się panel Wydawnictwa Naukowego UAM Kompetencje kluczowe w edukacji XXI wieku. Z kolei Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne zaprasza na prelekcję Fantastyka młodzieżowa wczoraj i dziś. Odbędzie się również wiele spotkań organizowanych przez poszczególne wydawnictwa, a kierowanych do ściśle określonych grup odbiorców: bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców lub dzieci.

Dzieci, młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach oraz zajęciach edukacyjnych, które będą się odbywały w strefach warsztatowych, na stoiskach lub w salach konferencyjnych. Wyjątkowym wydarzeniem będzie dwudniowa Konferencja Book Marketing przygotowana i prowadzona przez wybitnych znawców tej tematyki. W jej obszernym programie znajdzie się m.in. wykład Katarzyny Bondy Od pomysłu do zysku - proces wydawniczy, promocja i sprzedaż książki z punktu widzenia autora oraz wykład Wojciecha Kardysia Jak współpracować z influencerami. Nie zabraknie też zawsze popularnej strefy komiksu, a na stoisku Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu będzie można poćwiczyć szlachetne, tradycyjne techniki graficzne.

Warto pamiętać, że to wyjątkowe święto książki zaczyna się już w przeddzień targów tradycyjnym Czwartkiem Literackim w pałacu Działyńskich, siedzibie Biblioteki Kórnickiej. Jego tematem będzie życie i twórczość wybitnego ilustratora i przyjaciela Poznańskich Targów Książki, Bohdana Butenki, który odszedł od nas w minionym roku.

Katarzyna Kamińska

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020