Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Z Malawi w świat

Era Jazzu świętuje ćwierćwiecze. Ukoronowaniem tego jubileuszu będzie listopadowy galowy koncert, którego gwiazdą będzie brytyjska, choć pochodząca z Afryki, wokalistka Malia. Wystąpi też poznański artysta Damian Kostka.

Czarnoskóra kobieta w kapeluszu na głowie siedzi na schodach, brodę opiera na rękach. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

"Miałam dwadzieścia lat, kiedy postanowiłam sama spróbować śpiewać i pisać piosenki. Naturalnym dla mnie wyborem były zespoły jazzowe. W dzień byłam nauczycielką, a wieczorami śpiewałam w klubach. Podobało mi się to, muzyka dodawała kolorów mojemu życiu (...). To trwało sześć lat, przez cztery do siedmiu wieczorów w tygodniu. Dzięki temu zdobyłam niezależność i mogłam robić coś, co sprawia mi radość" - mówiła Malia przed kilkoma laty w wywiadzie dla portalu audio.com.pl.

Artystka pochodzi z Malawi, położonego w południowo-wschodniej Afryce. Z jednej strony pisze się o niej, że ucieleśnia stylowy neosoulowy jazz, a krytycy przywołują w tym kontekście wielkie nazwiska Billie Holiday czy Niny Simone, z drugiej strony zaś - że odwołuje się do tradycyjnych afrykańskich brzmień. W wieku czternastu lat Malia przeprowadziła się z rodzicami z Malawi do Londynu. Tam też kilka lat później, pracując w jazzowej restauracji, pokochała muzykę, którą sama dziś śpiewa.

Swoje pierwsze płyty, wydane między 2002 a 2007 rokiem, Yellow Daffodils, Echoes of Dreams i Young Bones, realizowała z cenionym francuskim pianistą i kompozytorem Andre Manoukianem. Później współpracowała również z Borisem Blankiem ze słynnego szwajcarskiego duetu Yello. Wspólnie zrealizowali głośne, nagradzane krążki Black Orchid i Convergence. Black Orchid z utworami znanymi z repertuaru Niny Simone był przełomem w karierze artystki. Za swego rodzaju powrót do źródeł afrykańskich uznaje się z kolei album Malawi Blues/Njira. Podsumowaniem różnych wątków obecnych w twórczości artystki okazał się wydany przed trzema laty album The Garden of Eye.

Pewnie nie trzeba nikomu przypominać, że Era Jazzu swą fantastyczną historię zaczynała w Poznaniu i tutaj znów w ostatnich latach znajduje dla siebie miejsce. Wiosną tego roku wspaniały jubileuszowy koncert z okazji ćwierćwiecza Ery dał zespół EABS. Obejrzeliśmy wtedy także spektakl muzyczny Nim wstanie dzień. Krajowych wątków nie zabraknie i podczas listopadowego koncertu. Tego dnia bowiem będzie miał premierę kolekcjonerski krążek CD Gramy już 25 lat. Odbędzie się również wręczenie nagrody Ery Jazzu Damianowi Kostce, powiązane z poznańską koncertową premierą jego płyty Rules for Being Human. Damian Kostka, znakomity poznański kontrabasista, wystąpi ze swym autorskim kwintetem. Zaprosił do niego świetnych muzyków: Kubę Marciniaka (saksofon), Jacka Szwaja (fortepian), Cypriana Baszyńskiego (trąbka) i Mateusza Brzostowskiego (perkusja).

Tomasz Janas

  • Era Jazzu - Gramy już 25 lat!: Malia, Damian Kostka
  • 5.11, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 100-180 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023