Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Ukulelistów wielu

Niepozorna gitara w rozmiarze XS, która wygląda jak dziecięca zabawka. A oszaleli na jej punkcie zarówno profesjonalni muzycy, jak i coraz liczniej reprezentowane grono pasjonatów amatorów. Już po raz piąty w Poznaniu będzie rządzić ukulele!

. - grafika artykułu
Jedna z poprzednich edycji Cały Poznań Ukulele, fot. materiały prasowe

Kiedy w 2017 roku startował festiwal Cały Poznań Ukulele, mogło się wydawać, że będzie to jednorazowe przedsięwzięcie. Tymczasem szaleństwo wokół ukulele nie mija, a z każdym rokiem przybiera na sile. Kolejna edycja "najradośniejszego z festiwali" - jak anonsują go organizatorzy - rozpocznie się 3 września.

Skacząca pchła

Nazwa instrumentu wywodzi się z języka hawajskiego i oznacza... "skaczącą pchłę" (uku - pchła, lele - skakać). Historia ukulele rozpoczyna się wraz z przybyciem na Hawaje imigrantów z Madery pod koniec XIX wieku. Instrument bardzo szybko stał się popularny na Hawajach, a jego sława dotarła aż na dwór króla Davida Kalakaua, który wraz z rodziną także grywał i promował ukulele.

Choć ukulele pojawiło się na Hawajach już pod koniec XIX wieku, a przez lata sięgały po nie nie tylko gwiazdy muzyki, ale także na przykład Marilyn Monroe czy Warren Buffett, to dopiero w czasach współczesnych zdobyło ogromną popularność. Grają na ukulele zarówno artyści związani z alternatywną sceną muzyczną (Amanda Palmer, zespół Beirut), jak i twórcy z muzycznego mainstreamu (m.in. Paul McCartney). Wśród polskich wykonawców na liście czołowych ukulelistek są m.in. Julia Pietrucha i Maja Koman.

Od dobrych kilku lat ukulele staje się instrumentem bardzo popularnym i lubianym także przez amatorów - kolejne pokolenia doceniają go za charakterystyczne ciepłe brzmienie, barwę i "mobilny" rozmiar. Największą zaletą miniaturowej gitary jest jednak ta, że może na niej grać praktycznie każdy, bez większego doświadczenia w muzyce. I to właśnie im przede wszystkim dedykowany jest poznański festiwal.

Z Hawajów do Poznania

Program tegorocznej odsłony tworzą koncerty kilkudziesięciu artystów z całego świata, warsztaty gry na ukulele oraz happeningi muzyczne. Na poznańskim festiwalu pojawi się w tym roku międzynarodowe towarzystwo ukulelistów: z koncertem online wystąpi m.in. jedna z wiodących wirtuozek tego instrumentu na świecie Taimane z Hawajów - autorka tekstów, piosenkarka i producentka teatralna. Jej twórczość to dowód na to, że muzyka hawajska nie musi być wyłącznie lekka i prosta. Tworzy zarówno oryginalne piosenki, jak i jedyne w swoim rodzaju mashupy, łączące pozornie odmienne stylistyki, np. Led Zeppelin i Beethovena. "Charyzma i muzykalność tej pochodzącej z małej wyspy na środku Pacyfiku (Oahu, Hawaje) artystki, przyniosły jej materiałom już ponad 20 milionów wyświetleń w internecie i 300 tysięcy obserwatorów w social mediach" - zapowiadają jej wirtualny występ na poznańskim festiwalu organizatorzy.

Taimane wystąpi online, a na żywo dla poznańskiej publiczności zagra włoski wirtuoz ukulele - Ukulollo, czyli Lorenzo Vignando. W 2009 roku jego aranżacja Bolera Ravela na cztery ukulele, perkusję i akustyczną gitarę basową przyniosła mu popularność w ukulelowej społeczności. Jednak efekty multimedialne wykorzystuje również podczas występów na żywo na całym świecie - tworzy wirtualne duety z samym sobą czy z innymi artystami. Jego filmy otrzymały kilka nagród i nominacji. Ukulollo jest również ambasadorem akcji "Ukulele dla Pokoju", projektu stworzonego przez Paula Moore'a, który łączy w Izraelu żydowskie i arabskie dzieci w Orkiestrę Ukulele.

Wśród tegorocznych gości festiwalu pojawią się też Dead Mans Uke z Wielkiej Brytanii - zespół stworzony przez ojca i syna, grający swinga, bluesa, covery i wszystko to, co pasuje do kontrabasu i elektrycznego ukulele. W Poznaniu wystąpią z towarzyszeniem harmonijki ustnej. Zobaczymy także Lucky Leles - berlińskie trio, które wyróżnia śpiew, wirtuozowska gra oraz całkowity przekrój stylistyk muzycznych (od country, przez klasykę i pop, aż do metalu).

Gospodarzem festiwalu Cały Poznań Ukulele jak co roku jest Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele - rzeczywiście pierwszy i jak na razie jedyny zespół ukulele w Polsce składający się z profesjonalnych muzyków. Prezentowany przez nich podczas koncertów program, złożony z największych przebojów polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej (choć nie tylko), otrzymuje nowe, nieoczekiwane aranżacje. "Łączenie odległych stylistyk, żarty muzyczne, energia i uniwersalność pozwala słuchaczom na aktywne i pełne uśmiechu uczestnictwo w koncertach" - anonsują swoje koncerty.

Festiwal obejmie cały Poznań, ale głównymi miejscami wydarzeń będzie Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta oraz festiwalowy klub Muchos. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Te osoby, które nie przyjadą do Poznania, będą mogły wziąć udział w transmisjach live w social mediach.

Sylwia Klimek

  • 5. festiwal Cały Poznań Ukulele
  • 3-5.09
  • klub Muchos i Wolny Dziedziniec (pl. Kolegiacki)
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021