Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść

Kasa Chorych zamyka podwoje. Legenda polskiego blues rocka zagra swój ostatni koncert w poznańskim klubie Blue Note. To ostatnia szansa, by posłuchać na żywo takich przebojów jak "Chcę cię kochać", "Blues bez pieniędzy" czy "Historia o ptaku, który odleciał do boga".

. - grafika artykułu
fot. Mariusz Skiba/mat. prasowe

Po czterdziestu latach wspólnego grania na pewno trudno jest się żegnać. Jednak w "życiu" każdego zespołu przychodzi taki czas, w którym po prostu wypada to zrobić. By nie odcinać kuponów, by nie rozczarować, by nie ciągnąć niczego na siłę. Dlatego choć wieść o zakończeniu działalności przez białostockich bluesmanów z Kasy Chorych musi smucić każdego miłośnika tego gatunku, to jednak decyzja powzięta akurat w takim momencie może budzić szacunek.

W końcu ostatnie lata były dla grupy bardzo owocne. Nie tak dawno, bo zaledwie dwa lata temu na półkach sklepów muzycznych pojawił się jej dziewiąty, jak się później okazało - ostatni w dyskografii album "Orla". Dziś prezentujący się jak pożegnanie w najlepszym stylu, pięknie brzmiący w uszach melodiami akustycznych gitar i harmonijki, zabierającymi słuchacza do magicznego świata bluesa lat siedemdziesiątych, którego urok był jedyny w swoim rodzaju.

Kasa Chorych debiutowała w połowie tamtej dekady - dokładnie w 1975 roku Ryszard Skibiński i Jarosław Tioskow połączyli siły, by niedługo później stanąć na scenie wraz z Andrzejem Kotarskim, Zbigniewem Richterem, Andrzejem Palą i Mirosławem Koziołem. Pierwsze sukcesy spotkały grupę już trzy lata po jej powstaniu. Trzecie miejsce na IX Wielkopolskich Rytmach Młodych w Jarocinie okazało się pierwszą jaskółką pokazującą, że zespół już niebawem zdobędzie uznanie słuchaczy bluesa w całej Polsce.

Nadzieje z nim związane nie okazały się płonne. Po roszadach w składzie, w którym pojawił się Włodzimierz Dudek i Leszek Domalewski, muzycy wydali pierwszy, świetnie przyjęty singiel "Zgniła porzeczka/Blues córek naszych". Późniejsze próby współpracy z wokalistkami Martyną Jakubowicz i Krystyną Cudowską były nieudane, dlatego artyści zdecydowali się na zastąpienie ich najpierw Jerzym Opalińskim, a później Lesławem Kotem. Kasa Chorych wiele zyskała na ich doniosłych głosach.

Po odejściu Skibińskiego do grupy Krzak, zespół starał się kontynuować działalność, grając w ponownie zmienionym składzie. Ostatecznie niewiele z tego wyszło - w 1984 roku kurtyna opadła na osiem długich lat. Warto było czekać, bo w lata dziewięćdziesiąte bluesmani wkroczyli z wielkim impetem. Pokazały to nie tylko liczne koncerty, ale wyjątkowo udane płyty "Blues band" i "Chcę cię kochać". Utwór tytułowy z tej ostatniej do dziś należy do najpopularniejszych utworów grupy.

Wraz z nadejściem nowego wieku, również muzycy rozpoczęli nowy rozdział w swojej działalności. Albumy, takie jak "Rhythm & puls" czy "Skiba" - wydane odpowiednio w 2004 i 2008 - jeszcze bardziej umocniły ich pozycję. To również dzięki nim Kasa Chorych schodzi ze sceny naprawdę niepokonana. Polska historia bluesa z pewnością zapamięta ją dokładnie w ten sam sposób co Nocną Zmianę Bluesa i Zdrową Wodę...

Sebastian Gabryel

  • Ostatni koncert Kasy Chorych
  • Blue Note (ul. Kościuszki 79)
  • 9.12, g. 20
  • bilety: 70 zł (miejsca siedzące), 55 zł (miejsca stojące)