Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Symfoniczni goście z Katowic

Ostatni listopadowy weekend będzie gratką dla melomanów. Filharmonia Poznańska zaplanowała swój koncert na sobotę, a w piątek użycza estrady zaproszonym gościom - Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

. - grafika artykułu
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), fot. Grzesiek Mart

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) należy do grona najwybitniejszych orkiestr w Polsce. Jej historia zaczęła się w 1935 roku, gdy zasłużony dyrygent Grzegorz Fitelberg otrzymał misję utworzenia pierwszej w kraju radiowej orkiestry symfonicznej. Po zakończeniu II Wojny Światowej odtworzenia zespołu, z siedzibą w Katowicach, podjął się Witold Rowicki. Już od debiutu w eterze 2 października 1935 zespół zaczął stanowić muzyczną wizytówkę Polskiego Radia, na którego antenie regularnie gości. Wraz z rozwojem środków przekazu NOSPR współpracował z telewizją, a obecnie zaznacza swoją obecność także w internecie. Z orkiestrą koncertowały najważniejsze postaci muzyki klasycznej XX wieku, wśród których wymienić można Leonarda Bernsteina, Marthę Argerich lub Arthura Rubinsteina. Orkiestrze powierzano także prawykonania kompozycji m.in. Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego. Kierownictwo muzyczne na przestrzeni lat obejmowali tak znakomici dyrygenci jak Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, czy Jacek Kaspszyk. Obecnym dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem NOSPR jest amerykański maestro Lawrence Foster.

W Poznaniu koncertem zadyryguje Andrzej Boreyko, obecny dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej w Warszawie. Boreyko prowadził najznamienitsze orkiestry Europy i pełnił funkcję dyrektora artystycznego orkiestr m.in. w Niemczech, Belgii, we Włoszech i w Kanadzie. W jego fonograficznych osiągnięciach ważne miejsce zajmuje muzyka XX wieku i współczesna, a wydane albumy niejednokrotnie mają na celu popularyzację mniej znanych dzieł lub realizację ich fonograficznej premiery.

W programie koncertu znalazła się muzyka ukraińska. Zabrzmi Carpe diem. Gdyby Beethoven żył w Odessie na orkiestrę symfoniczną Olega Bezborodko. Artyści zaprezentują również Koncert fortepianowy c-moll ("Słowiański") Borysa Latoszyńskiego. Twórca Koncertu uważany jest za jednego z najważniejszych ukraińskich kompozytorów i ojca tamtejszej szkoły kompozytorskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również symfonie, poemat symfoniczny Grażyna, inspirowany dziełem Adama Mickiewicza, opery, pieśni i utwory kameralne. W Koncercie fortepianowym c-moll przebijają się echa koncertów Rachmaninowa i muzyki ludowej. Solistą w utworze będzie Antonii Baryshevskyi, laureat konkursów pianistycznych w Tel Awiwie (2014) i Jaén (2009). Program wieczoru zamknie VIII Symfonia Wałentyna Sylwestrowa, ucznia Borysa Latoszyńskiego, a obecnie czołowego ukraińskiego kompozytora.

Gościnny koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pozwoli poszerzyć muzyczne horyzonty o twórczość ukraińską i da możliwość wysłuchania jednej z czołowych polskich orkiestr. Dla zaangażowanych melomanów jest to wydarzenie, którego nie można przegapić.

Paweł Binek

  • koncert Nasi Goście - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
  • dyr. Andrzej Boreyko
  • 25.11, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 35-65 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022