Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Rytm zamiast goździków

Czekoladki, kwiaty, romantyczna kolacja, upominki od serca - pomysłów na dzień kobiet jest wiele. Jak w przypadku innych okazji, oprócz utartych i sprawdzonych już tradycji istnieją też inne sposoby na uczczenie tej okazji - skok na bungee, wypad za miasto, karnet na strzelnicę, lub... muzyka współczesna.

. - grafika artykułu
Anna Duczmal-Mróz, fot. Kamil Babka

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na muzyczne spędzenie przedednia święta kobiet podczas koncertu Rhythm Games w Auli Uniwersyteckiej 7 marca. Solistami wieczoru będą wiolonczelistka Karolina Jaroszewska oraz akordeonista Klaudiusz Baran. Pierwsze skojarzenia jakie mogą budzić te dwa instrumenty to romantyczne brzmienie wiolonczeli i muzyka Francji lub Argentyny, jednak Amadeus proponuje zgoła inny nastrój - tytułową kompozycję Rhythm Games Mikołaja Majkusiaka.

Majkusiak to uznany akordeonista i kompozytor. Jako instrumentalista występował m.in. na Festiwalu Warszawska Jesień, Laboratorium Muzyki Współczesnej, czy w ramach Festiwalu Prawykonań. Jako kompozytor skupia się głównie na utworach symfonicznych, w których nierzadko prym wiedzie akordeon. Ma na koncie autorską płytę Road to the Unknown. Tworzy ponadto muzykę do filmów, dał się też poznać jako wybitny aranżer. Jego oryginalne kompozycje jak i orkiestracje były wykonywane w większości państw Europy, a także w Kanadzie, Chinach i Japonii.

Rhythm Games powstały w 2014 roku na zamówienie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Na pierwszym planie utworu znajdują się solowe partie wiolonczeli i akordeonu, którym towarzyszy orkiestra smyczkowa wzbogacona o instrumenty perkusyjne. Rhythm Games to mocno ekspresyjne i pełne dramatycznego napięcia dzieło, od samego początku przykuwa uwagę słuchacza swoją intensywnością i emocjonalnością. Dominującą rolę w pełni w nim rytm oraz intrygujące barwowo połączenie wiolonczeli i akordeonu, które Majkusiak osiągnął łącząc szeroki wachlarz różnorodnych możliwości obydwu instrumentów. Rhythm Games jest bardzo ciekawą pozycją w programie niedzielnego koncertu, wartą uwagi zarówno dla melomanów poszukujących oryginalnych współczesnych brzmień, jak i tych, którzy najbardziej cenią w muzyce emocjonalność i jej siłę oddziaływania.

Dwie pozostałe pozycje w programie koncertu przeniosą zgromadzonych w Auli Uniwersyteckiej w dwa wcześniejsze stulecia. Utwór Karolowi Szymanowskiemu Piotra Perkowskiego i Piotra Mossa ma unikatową genezę. Tytuł zawdzięcza jednemu z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów. Tworzący w pierwszych dekadach XX wieku Szymanowski sięgał po zróżnicowane estetyki zaczynając od późnego romantyzmu i inspiracji muzyką Richarda Wagnera i Richarda Straussa, przez fascynację orientem i kulturą antyczną, po czerpanie z polskiego folkloru, zwłaszcza z muzyki podhalańskiej. Jednym z jego uczniów był Piotr Perkowski, który z kolei wykształcił... Piotra Mossa. Koncert zwieńczy Oktet Es-dur op. 20 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Mendelssohn skomponował Oktet w 1825 roku, mając zaledwie 16 lat. Pomimo późniejszych przeróbek dokonanych przed pierwszym publicznym wykonaniem utworu, jest to muzyka pełna młodzieńczej radości i kreatywności, w której słychać buzujący talent młodego twórcy. Tym razem utwór zabrzmi w wykonaniu pełnej orkiestry smyczkowej - aranżację stworzyła założycielka i dyrygentka poznańskiej orkiestry Agnieszka Duczmal.

Trzy stulecia, oryginalne zestawienie utworów i orkiestra Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz zwiastują bardzo interesujący koncert. Będzie to okazja, by sprawić nietuzinkowy prezent, poznać muzykę nie zawsze goszczącą w salach koncertowych, lecz przede wszystkim szansa na wysłuchanie zespołu, który od kilku dekad nadaje ton poznańskiej scenie muzycznej, odnosząc jednocześnie sukcesy na całym świecie. Dla słuchaczy, którym nie uda się dotrzeć do Auli Uniwersyteckiej, Amadeus przewidział udostępnienie koncertu online w następnych dniach. Warto zatem śledzić media społecznościowe orkiestry i razem z jej artystami zasiąść do Rhythm Games.

Paweł Binek

  • koncert Rhythm Games Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
  • 7.03, g. 18
  • Aula Uniwersytecka
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021