Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Prawdziwa "Paddymania"

Cztery dni filmów, warsztatów, paneli dyskusyjnych, a przede wszystkim muzyki. Paderewski Festiwal: Muzyk, Człowiek, Ambasador to wydarzenie, które zapowie premierę Virtuoso Teatru Muzycznego zaplanowaną na 2020 rok: polsko-amerykańską produkcję musicalową o Ignacym Janie Paderewskim.

. - grafika artykułu
"Three Paderewskis"

W ciągu tych czterech dni poznamy wiele twórczych wyobrażeń na temat polskiego kompozytora, pianisty, męża stanu. Na początek Paddymania (16.10), czyli "stan zbiorowej euforii wywołanej postacią Ignacego Jana Paderewskiego". Jak wiemy kult Paderewskiego czasem przeradzał się w zbiorową histerię, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. "Długowłosy pianista działa na kobiety nowojorskie tak samo, jak słoik konfitur na sieroty z przytułku" - pisał jeden z amerykańskich dziennikarzy. Inny relacjonował, że "... paddymania sięgnęła takiego szczytu, iż trzy nowojorskie damy wyszyły na swoich pończochach frazy muzyczne z Menueta artysty". Organizatorzy poznańskiego festiwalu wzięli na tapetę pięć amerykańskich musicali i raczej bez trudu znaleźli w nich kilkanaście hitów inspirowanych autorem Manru. W wykonaniu artystów Teatru Muzycznego usłyszymy m.in. Through the Music, Give'em a show czy utwór o znaczącym tytule Million dolar hands.

Drugi dzień festiwalu zapowiada się równie ciekawie. Na początek warsztaty Marcina Poprawskiego, podczas których uczestnicy dowiedzą się o różnych modelach promocji artystów w Polsce i w USA. Wśród "mówionych wydarzeń" dobrze zapowiada się również panel dyskusyjny Paderewski Musical. Co wydarzyło się w Stanach... nie zostaje w Stanach. O projekcie, którego celem jest wyprodukowanie w Ameryce musicalu o Ignacym Janie Paderewskim opowiedzą m.in. Jim O'Quinn - założyciel i wieloletni redaktor naczelny American Theatre Magazine czy Joanna Klass - pomysłodawczyni projektu, jego producentka, członkini jury projektu "Paderewski Musical". Dla spragnionych muzycznych wrażeń w klasycznej odsłonie obowiązkowy jest recital fortepianowy Przemysława Witka, podczas którego usłyszymy utwory Paderewskiego i Chopina - dwóch polskich gwiazd światowej pianistyki.

18 października odbędą się niewątpliwie potrzebne warsztaty dla studentów kierunków muzycznych i teatralnych, a także kulturoznawców. Dowiedzą się oni między innymi jak dostać się na Broadway - do mekki musicalu. Gościem warsztatów będzie m.in. Matthew Hardy - kompozytor musicalu Virtuoso. Tego dnia w Auli Novej Akademii Muzycznej zobaczymy operę kameralną Three Paderewskis Olivera Mayera i Jenni Brandon. Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia opera ta "przedstawia figurę Ignacego Jana Paderewskiego w trzech wyobrażonych wcieleniach, na trzy głosy (Alt, Tenor i Baryton): jako młodego wirtuoza, dojrzałego męża stanu i kobietę prowadzącą wewnętrzny dialog z młodym i dojrzałym Paderewskim. Czwarty głos solowy (Sopran) to duch Antonii, pierwszej żony mistrza, która umarła wkrótce po urodzeniu syna Alfreda, zaledwie rok po ślubie z Ignacym".

Ostatniego dnia w Studiu STA odbędą się warsztaty Kreowanie postaci. Na scenie Teatru Muzycznego usłyszymy natomiast fragmenty pamiętników Paderewskiego czytanych przez Mateusza Damięckiego.

Aleksandra Kujawiak

  • Paderewski Festiwal: Muzyk, Człowiek, Ambasador
  • 16-19.10
  • na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, wejściówki na spektakle dostępne w kasie Teatru Muzycznego i w CIK

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019