Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Pożegnanie z przytupem

Kierski Festiwal to wydarzenie, które może się odbić głośnym, rockowym echem. Dlaczego? Oto powody, dla których warto skusić się na wypad do Kiekrza.

Krzysztof Cugowski jest ubrany w czarny garnitur z aksamitu, czarną koszulkę oraz spodnie. Za nim stoi czterech członków zespołu - wszyscy w czerni. - grafika artykułu
Krzysztof Cugowski z zespołem, fot. materiały prasowe

Połowa września to doskonały moment na pożegnanie lata. Pogoda jeszcze dopisuje, ale w powietrzu czuć już nadchodzącą jesień. Dlaczego by zatem z tego nie skorzystać i nie przyjąć zaproszenia na festiwal, który co roku zapewnia dobrą rozrywkę w znanej formule? Tegoroczna edycja Kierskiego Festiwalu podzielona będzie na dwie części - muzyczną, na specjalnie zbudowanej scenie, oraz sportową, która w znacznej części odbywać się będzie na terenach sąsiadujących ze Stajnią Kaliński.

Pierwszego dni wystąpi Krzysztof Cugowski, legenda polskiego rocka, którego działalność artystyczna trwa od ponad pół wieku. Jest współtwórcą kultowej Budki Suflera, z którą nagrał 12 studyjnych albumów - sprzedaż jednego z nich, Nic nie boli, tak jak życie z 1997 roku, przekroczyła milion egzemplarzy, do dziś nosząc miano największego komercyjnego sukcesu zespołu. W 2001 roku Cugowski wydał solową płytę zatytułowaną Integralnie, na której znalazły się covery polskich i zagranicznych rockowych standardów. Chętnie przyjmował także zaproszenia do występów u boku znakomitych wokalistek swojego pokolenia, takich jak Lidia Stanisławska czy Grażyna Łobaszewska. Wraz z Cugowskim wystąpi Zespół Mistrzów w składzie: Jacek Królik (gitara), Cezary Konrad (perkusja), Robert Kubiszyn (bas) oraz Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe).

Na scenie pojawi się też powstała przed dekadą grupa Ørganek, której liderem, wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem jest Tomasz Organek. Zespół ten cieszy się sporym powodzeniem również w Poznaniu, w którym zawsze może liczyć na entuzjastyczne przyjęcie. W 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production, ukazał się debiutancki album zatytułowany Głupi; piosenka o tym samym tytule jest jednym z najbardziej znanych utworów grupy. Pierwszy singiel z płyty, Kate Moss, zajął natomiast pierwsze miejsce na liście przebojów radia Eska Rock. W tym samym roku, Organek zaczął występować w ramach koncertów z cyklu Męskie Granie, które przyniosły popularność zarówno jemu, jak i całemu zespołowi; występ na Orange Warsaw Festival również odegrał w tym niemałą rolę. Zespół tworzony przez Organka (wokal, gitara), Adama Staszewskiego (bas), Tomasza Lewandowskiego (instrumenty klawiszowe) i Roberta Markiewicza (perkusja), ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2017 roku ich płyta Czarna Madonna zdobyła Fryderyka w kategorii "Album roku: rock", a utwór Missisipi w ogniu - w kategorii "Utwór roku". Zeszłoroczne rozdanie Fryderyków przyniosło Organkowi nominację w kategorii "Album roku: rock/metal" oraz "Album roku: piosenka poetycka i literacka".

Warto wspomnieć, że pomiędzy koncertami przeprowadzana będzie licytacja najróżniejszych przedmiotów. Jej celem jest wsparcie zbiórki na leczenie chorego przyjaciela kierskiej stajni, Jasia Wajdy, który od urodzenia zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym, padaczką i opóźnieniem psychoruchowym. Jak można się dowiedzieć ze strony wydarzenia - z roku na rok wsparcie dla chłopca jest coraz większe. Mamy zatem nadzieję, że i tegoroczna edycja zasili zbiórkę rekordową kwotą.

W niedzielę, drugiego dnia festiwalu, odbędą się wydarzenia sportowe. Dzień rozpocznie się od zawodów w woltyżerce sportowej dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z obietnicą organizatora, jak co roku, również i teraz festiwalowicze będą mieli możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej i atrakcji towarzyszących.

Wstęp na Kierski Festiwal jest wolny. Brzmi jak godne pożegnanie lata!

Marta Szostak

  • Kierski Festiwal
  • 16-17.09
  • Stajnia Kaliński, ul. Chojnicka 74, Kiekrz
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023