Pomysł na własny festiwal kiełkował w ich głowach od dawna. Wiedzieli, że chcą otworzyć przed poznaniakami drzwi do świata tanga, pokazać, że jest ono czymś więcej niż jedynie tańcem. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2009 roku, od półtora wieku zachwyca, inspiruje i pochłania kolejne pokolenia tangerosów. - Tango to przede wszystkim sposób na życie - mówi Jakub Czechowicz, skrzypek i członek zespołu Bandonegro. - Z biegiem lat i z rozwojem naszej kariery, jeżdżąc po różnych festiwalach, myśleliśmy o tym, że byłoby wspaniale, gdyby taki festiwal odbywał się również w naszym rodzinnym mieście. - dodaje.
Marzenia stały się rzeczywistością, a przed nami - pierwsza edycja Gotango Poznań Festival. Co w repertuarze? Same wspaniałości!
Głównym punktem programu będzie koncert założycielskiego zespołu w składzie: Michał Główka (bandoneon/akordeon), Jakub Czechowicz (skrzypce), Marcin Antkowiak (kontrabas) i Marek Dolecki (fortepian). Talent, charyzma, energia i odwaga przemawiania własnym głosem - w takich słowach najtrafniej opisać można ten zespół, podkreślając jednocześnie, jak wielu ramom w tym samym czasie się on wymyka. Bandonegro występowali w ponad 30 krajach na 4 kontynentach, zdobywając uznanie na największych festiwalach tanga i prestiżowych scenach muzycznych, m.in. takich jak La Locura -Tango Musik Festival w Austrii, Tarbes en Tango Festival we Francji, Copenhagen Jazz Festival w Danii czy Oster Tango Festival w Szwajcarii. Przed pięcioma laty odbyli pięciotygodniowe tournée po Buenos Aires, podczas którego wystąpili na Argentina Tango Salon Festival oraz koncertowali w lokalnych, kultowych klubach tanga. Bandonegro wydali pięć albumów, w tym Hola, Astor, na którym zdecydowali się połączyć tango z elementami jazzu i rocka, czym w oczach (i uszach) krytyków zasłużyli sobie na miano muzyków o rewolucyjnym podejściu do tego gatunku. Na początku przyszłego roku ukaże się ich najnowszy album, łączący tango nuevo z jazzem i muzyką minimal. Do nagrań tego autorskiego repertuaru zaprosili wnuka legendarnego Astora Piazzolli - Daniela. Podczas koncertu kwartetowi towarzyszyć będą także dwaj świetni i doskonale znani poznańskiej publiczności muzycy jazzowi - kontrabasista i gitarzysta Dawid Kostka oraz perkusista sesyjny Mateusz Brzostowski, a także znakomity duet taneczny, który tworzą Yanina Muzyka i Emmanuel Casal, zdobywcy Premios Carlos dla Najlepszej Pary Tanecznej w 2022 roku, laureaci II miejsca na World Tango Stage Championship w 2016 roku oraz miejsca trzeciego na Tango World Cup w roku 2018.
Oprócz autorskich kompozycji zespołu, które łączyć będą tradycję tanga z jazzową improwizacją i nowoczesnym brzmieniem, usłyszymy również aranżacje kultowych utworów wspomnianego już Astora Piazzolli. Pojawią się także kawałki z nadchodzącej, wspomnianej już płyty. Po koncercie zaplanowana została Gran Milonga z pokazem Maestros (czyli duetu tanecznego Muzyka & Casal), muzyką na żywo w wykonaniu Bandonegro oraz argentyńską tango dj-ką, Marią Mondino.
Tak zapowiada się druga połowa i wieczór festiwalowego dnia, od rana harmonogram przewiduje natomiast dwa półtoragodzinne warsztaty, które poprowadzi wspominany już duet tancerzy: pierwsze z nich poświęcone będą połączeniu i komunikacji, drugie zaś - sekwencjom choreograficznym.
Gotango Poznań Festival to bez wątpienia wydarzenie dla miłośników tanga, jednak czy odnajdą się na nim także i ci, którzy dopiero zaczynają kroczyć w jego rytmie?
- Zdecydowanie tak - odpowiada Jakub Czechowicz: - Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na formułę, w której dzielimy program festiwalu na milongę i warsztaty tangowe - skierowane konkretnie do tangerosów, czyli profesjonalistów, osób, które żyją światem tanga - oraz koncert, gdzie każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie. Po koncercie odbywa się milonga, czyli prawdziwe święto miłośników tanga, gdzie pasja do muzyki i tańca łączy się w całość. To wyjątkowa okazja, żeby być obserwatorem kultury tangerosów, zobaczyć zwyczaje, jakie panują na parkiecie, jak wyglądają specjalne stroje kobiet i mężczyzn - po prostu być w sercu tangowego świata. Osoby będące na koncercie mogą zostać i w roli obserwatora to podziwiać.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu, którą warto odwiedzić chociażby i po to, by nacieszyć oczy świetną identyfikacją wizualną wydarzenia. Wiele wskazuje na to, że pierwsza jego edycja nie tylko wypełni pewną lukę na kulturalnej mapie Poznania, ale także zapoczątkuje nową, tangową tradycję. Poproszony o uchylenie rąbka tajemnicy związanej z przyszłorocznymi planami, Czechowicz odpowiada: - Zdecydowanie chcielibyśmy, aby kolejne edycje obejmowały już cały weekend i trwały przez trzy dni. To pozwala na lepszą integrację uczestników, spędzenie czasu wolnego w Poznaniu i skorzystanie z większej liczby warsztatów. Naszym marzeniem jest zaprosić fenomenalnych muzyków z Argentyny, z którymi mieliśmy przyjemność nagrać płytę, w tym Daniela Pippiego Piazzollę. Chcielibyśmy sprowadzić do Poznania również jedną najbardziej znanych tancerek świata - Mory Godoy i jej grupę taneczną.
Pozostaje nam zatem trzymać za słowo i życzyć powodzenia!
Marta Szostak
- Gotango Poznań Festival
- 31.08
- CK Zamek
- bilety: 100-149 zł
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024