Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Po prostu Majka

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google'a słów "a ja..." dostaję podpowiedzi z tekstami utworów Sanah (A ja cię lubię) i Witka Muzyka Ulicy (A ja mam kaca). Na trzecim miejscu utwór z 1995 roku - A ja wolę moją mamę. Renesans Majki Jeżowskiej trwa.

. - grafika artykułu
Majka Jeżowska wraz z fanami, fot. materiały prasowe

Maria Zofia Jeżowska nie mogłaby pewnie zostać tak ciepło przyjęta przez niezwykle trudną i wymagającą publiczność, jaką są dzieci. Majka Jeżowska - to co innego. Brzmi trochę jak postać z bajki. Dodajmy do tego ciepły, przyjazny głos i kolorowy wizerunek sceniczny - i mamy gotowy przepis na sukces. Ale że trwa aż tyle lat?

Majka Jeżowska ma na swoim koncie Platynową Płytę (Kolorowe dzieci, 1994), a także kilka złotych. Wielokrotnie była także laureatką na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Muzyka to nie wszystko - Jeżowska jest ponadto Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF-u, a także członkinią Rady Fundacji Ronalda McDonalda. A jak podkreśla sama - jest wielką przyjaciółką dzieci. Piosenkarka ma także swój Festiwal Rytm i Melodia, który od 2006 roku odbywa się w Radomiu. Co ciekawe, obok przedszkoli na mapie Polski noszących imiona postaci z bajek, czy słynnych pedagogów - są także dwa przedszkola im. Majki Jeżowskiej - w Jaworznie i Zabrzu.

Skoro mamy kino familijne, miejmy też muzykę. Tak najlepiej określić twórczość Jeżowskiej, która przyciągała szeroką publiczność z różnych pokoleń. W pewnym momencie jej popularność przygasła, jednak koncert w 2019 roku podczas festiwalu Pol'and'Rock rozbudził ponownie sentyment do jej piosenek. Na przebojach A ja wolę moją mamę, Wszystkie dzieci nasze są, Kolorowe dzieci, czy Laleczka z saskiej porcelany wychowuje się kolejne pokolenie młodych słuchaczy, a ci starsi oddają się przy nich jednej z silniejszych emocji w sztuce - nostalgii.

Kariera muzyczna Majki Jeżowskiej na dobre rozkręciła się w momencie, gdy chciała nagrać piosenkę dla swojego syna. Wcześniej wykonywała przede wszystkim piosenki popowe. Wraz z macierzyństwem odkryła, jak bardzo nie zaopiekowana, uboga i niskiej jakości jest twórczość dla najmłodszych. I tak się zaczęło. Pierwszy dziecięcy hit Jeżowskiej, wspomnianą wcześniej piosenkę A ja wolę moją mamę (tekst Agnieszki Osieckiej), nagrała dla III Programu Polskiego Radia. Bardzo dobre przyjęcie skłoniło piosenkarkę do nagrania płyty o tym samym tytule. Krążek sprzedał się w nakładzie ponad 50 tysięcy egzemplarzy, stając się także inspiracją do powstania musicalu z librettem Jacka Cygana.

Jej urodzony w 1982 roku syn Wojciech wkrótce sam zostanie ojcem. Dla przyszłej babci jest to nowa inspiracja. - Kto wie, może dzięki temu dziecku znów napiszę coś dla najmłodszych, bo do tej pory nie miałam na to pomysłu i motywacji - wyznała piosenkarka w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

Dziś Majka Jeżowska na retro-sentymentalnej fali występuje często podczas mniejszych i większych imprez, od Gostynia po Londyn. 27 sierpnia ze swoim zespołem wystąpi na Plenerze Promienista. Wieczorny koncert powinien zadowolić tak młodszych, jak i zupełnie dojrzałych fanów piosenkarki.

Aleksandra Kujawiak

  • Majka Jeżowska Band
  • 27.07, g. 19
  • Plener Promienista
  • bilety: 35-37 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021