Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Po obu stronach Odry

Najbliższy koncert Filharmonii Poznańskiej będzie podróżą przez polsko-niemiecką granicę. Przewodnikami zostaną kompozytorzy, którzy nieczęsto goszczą w salach koncertowych, choć jeden z nich należy do  najwybitniejszych twórców XX wieku. W programie znalazły się utwory Scharwenki, Nowowiejskiego i Szymanowskiego.

. - grafika artykułu
Łukasz Borowicz, fot. Katarzyna Zalewska

Franz Xaver Scharwenka, urodził się w 1850 roku w Szamotułach. Ten polsko-niemiecki artysta w wieku 15 lat przeniósł się z rodziną do Berlina, z którym związał się do końca życia. Tam się kształcił i rozpoczął karierę pianistyczną, owocną w wiele sukcesów i międzynarodowych tournée. Założył w stolicy Niemiec swoje własne konserwatorium muzyczne i stał się ważną postacią tamtejszej edukacji muzycznej. Równocześnie komponował, a jego twórczość od dłuższego czasu przeżywa renesans, między innymi dzięki Filharmonii Poznańskiej. Tym razem w programie znalazł się König Witichis's Werbung, czyli fragment jedynej w dorobku kompozytora opery Mataswintha.

Feliksa Nowowiejskiego łączy z Scharwenką nauka w Berlinie. Choć urodził się na Warmii, to kilkukrotnie wyjeżdżał do Niemiec, by się uczyć. Po I Wojnie Światowej związał się z Wielkopolską i osiadł w Poznaniu. Ówcześni mieszkańcy miasta zawdzięczają mu recitale organowe, organizację koncertów, czy obeznanie z muzyką im współczesną - w latach 30. Nowowiejski prowadził Miejską Orkiestrę Symfoniczną i wykonywał utwory m.in. Ravela, Strawińskiego, czy Szeligowskiego. Wśród jego kompozycji do dziś popularne jest oratorium Quo vadis, a Rota należy do najważniejszych pieśni patriotycznych. Napisał także Koncert wiolonczelowy, który z orkiestrą Filharmonii wykona Bartosz Koziak. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Conservatoire National w Paryżu jest laureatem wielu ważnych konkursów, w tym zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego  w Warszawie w 2001 roku. Występował z wiodącymi orkiestrami Polski i Europy pod batutą takich dyrygentów jak Jan Krenz, Krzysztof Penderecki i Jacek Kaspszyk.

Drugim solistą wieczoru będzie znany i ceniony pianista Jacek Kortus. Artysta wykona IV Symfonię koncertującą na fortepian i orkiestrę op. 60 Karola Szymanowskiego. Pochodzący z Tymoszówki kompozytor jest niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki i jednym z najwybitniejszych kompozytorów pierwszych dekad XX wieku. W początkach kariery czerpał z późnego niemieckiego romantyzmu, następnie zwrócił się w stronę muzyki orientalnej, a w końcu zafascynował polską muzyką ludową. Wśród jego dzieł wyróżniają się symfonie, przejmujące Stabat Mater, czy pieśni, a także opera Król Roger, której niezwykła oryginalność literacka i muzyczna wymyka się wszelkim klasyfikacjom. W IV Symfonii pojawia się solowa partia fortepianu, co zbliża ją do formy koncertu. Utwór cechuje się liryczną ekspresyjnością i wyjątkową melodyką, a instrument solowy i orkiestra tworzą jeden organizm. Co ciekawe, prawykonanie utworu miało miejsce w 1932 roku w... Poznaniu, a solistą był sam kompozytor.

Piątkowy koncert nie tylko połączy muzycznie dwa brzegi Odry, ale pozwoli melomanom wysłuchać muzyki mniej grywanych kompozytorów. Będzie również nieczęstą okazją do wysłuchania dwóch solistów podczas jednego wieczoru.

Paweł Binek

  • Koncert Po obu stronach Odry
  • soliści: Jacek Kortus, Bartosz Koziak
  • dyrygent: Łukasz Borowicz
  • Filharmonia Poznańska
  • 27.05, g. 19
  • bilety: 25-55 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022