Do kalendarza wydarzeń kulturalnych, po krótkiej przerwie, powraca ceniony w kraju konkurs dla muzyków jazzowych Blue Note Poznań Competition. Odbędzie się on w sobotę i niedzielę we wczesnych godzinach popołudniowych. Wieczorami czekają nas w oba dni fascynująco zapowiadające się koncerty. W sobotę wystąpi kwartet złożony z członków jury tegorocznego konkursu, a więc zagrają: Maciej Kocin Kociński - saksofony, EWI, Paweł Tomaszewski - instrumenty klawiszowe, Michał Barański - kontrabas, gitara basowa oraz Cezary Konrad - perkusja. Chyba jeszcze ciekawiej zapowiada się wieczór niedzielny, podczas którego wystąpią w duecie Adam Bałdych i Krzysztof Dys. Możemy o nich przeczytać, że poszukują swej twórczej przestrzeni na granicy muzyki improwizowanej i poważnej, a w ich interpretacjach słychać echo polskiej muzyki tradycyjnej oraz eksperymenty sonorystyczne. Chętnie sięgają po dzieła kompozytorów z epoki średniowiecza czy renesansu, dokonując ich rekompozycji i bardzo osobistej interpretacji.
Adam Bałdych to jeden z najznakomitszych dziś skrzypków na jazzowej scenie. Od lat przedstawia nam wysmakowane autorskie albumy dowodzące rozwoju jego artystycznej wizji. Polskie skrzypce jazzowe - to piękny rozdział w historii muzyki synkopowanej. Wystarczy wspomnieć nazwiska genialnego Zbigniewa Seiferta, Michała Urbaniaka czy nawet Krzesimira Dębskiego, potem Macieja Strzelczyka i jeszcze kilku innych. Od kilkunastu lat piękną kartę w tej historii dopisuje Bałdych. Zaczynał jeszcze jako nastolatek, nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na słynnym festiwalu Jazz Juniors otrzymał w 2001 roku, gdy miał ledwie 16 lat. Z kolei pierwsze sukcesy w konkursach skrzypcowych muzyki poważnej odnosił jeszcze wcześniej, w latach dziewięćdziesiątych! Dziś zatem można powiedzieć, że wciąż jest artystą młodym, a jednocześnie jego ostatnie dokonania udowadniają, że stał się jednocześnie twórcą dojrzałym, świadomym i prezentującym fascynujące dzieła. Można do nich zaliczyć choćby dwa ostatnie znakomite i świetnie przyjmowane albumy: Legend - czyli autorskie kompozycje inspirowane dziełami Henryka Wieniawskiego, wykonane przez członków jego świetnego jazzowego kwintetu oraz laureatkę konkursu Wieniawskiego z 2006 roku, Agatę Szymczewską, oraz tegoroczną Passacaglię - nagraną w duecie z Leszkiem Możdżerem.
Na koncie ma Bałdych wiele nagród i udział w realizacji wielu płyt. Nagrywał m.in. z zespołami Pi-eR-2 i Squad - prowadzonymi przez Marka Radulego,. Na koncie ma też współpracę z artystami międzynarodowego formatu, m.in. Nilsem Landgrenem, Billy Cobhamem, NDR Big Band, Larsem Danielssonem, Joachimem Kuhnem, Michelem Portalem. Za najcenniejsze wolno uznać jego autorskie albumy. Pierwsze dwa nagrał w 2009 roku: Damage Control i Storyboard. Szczególnie cenione są jednak te nagrywane w ostatnich kilkunastu latach dla wytwórni ACT: Pierwszą z nich była Imaginary Room, zrealizowana pod szyldem Adam Bałdych & The Baltic Gang. Później pojawiły się m.in. piękna New Tradition - przygotowana w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, a także Bridges i Brothers zrealizowane z triem norweskiego pianisty Helge Liena. Oprócz świetnych własnych utworów artysty pojawiały się na nich też m.in. kompozycje Krzysztofa Komedy czy Zbigniewa Seiferta, z innej strony Thomasa Tallisa i Hildegardy von Bingen, ale też Leonarda Cohena, Massive Attack czy Bjork. Do bardzo udanych płyt należą też Sacrum Profanum czy Poetry (ta druga z udziałem trębacza Paolo Fresu) - realizowane z autorskim kwartetem / kwintetem, którego znaczącym członkiem był również świetny pianista Krzysztof Dys.
Dys jest jednym z bardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej, absolwentem wydziału jazzu poznańskiej Akademii Muzycznej, na której później sam wykładał. Współpracował z wieloma cenionymi muzykami, m.in. legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, Mikołajem Trzaską, Wacławem Zimplem, Theo Jorgensmannem. Grał w cenionym poznańskim zespole Soundcheck, w różnych kontekstach nagrywał i koncertował z tutejszym trębaczem Maciejem Fortuną. Swego czasu jako wielkie inspiracje wymieniał twórczość Aleksandra Skriabina, Siergieja Prokofiewa, ale też Billa Evansa i Milesa Davisa, a wreszcie Grażyny Bacewicz. Na koncie ma też udane własne dokonania, m.in. krążek Toys z autorskimi opracowaniami utworów klasyków światowego jazzu.
Tomasz Janas
- Adam Bałdych & Krzysztof Dys
- 15.09, g. 20
- Blue Note
- bilety: 119-149 zł
- Blue Note Poznań Competition
- 14-15.09
- Blue Note
- więcej
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024