Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Odrobina piękna ze świata

Duet Vardan Hovanissian & Emre Gültekin, czyli artyści z Armenii i Turcji, wybitny hinduski muzyk Debashish Bhattacharya oraz hiszpański wirtuoz gitary flamenco Chicuelo - to tylko niektóre spośród gwiazd tegorocznego Ethno Portu. Impreza potrwa od 17 do 19 czerwca.

. - grafika artykułu
Moh Kouyate, fot. materiały organizatorów

Kilka głównych idei będzie towarzyszyło tegorocznej odsłonie festiwalu Ethno Port Poznań. Nawet jeśli nie są one zdefiniowane wprost w manifestach programowych imprezy, warto - jak sądzę - iść ich tropem, może ułatwią artystyczne odkrycia, może umożliwią głębsze zasłuchanie w sens muzyki, pozwolą wyjść słuchaczom nieco dalej poza zachwyt urokami muzycznej egzotyki.

Piękno i dialog

Po pierwsze więc, jak mówił na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal jego dyrektor Andrzej Maszewski: "Piękno, jako kategoria w sztuce jest potrzebne, a nawet niezbędne". I dodawał: "Dlatego podczas tegorocznego festiwalu będziemy prezentowali wielu artystów, grających właśnie muzykę piękną". To nie są nieważne deklaracje. W świecie chaosu, przemocy, ale i estetycznego brudu warto czasami delektować się twórczością, która przynajmniej aspiruje do tradycyjnych kategorii piękna.

Po drugie festiwal był, i ma być nadal, miejscem dialogu kultur. "Dialog kultur i otwartość na innych się nie skompromitowały i nie skompromitują" - mówili organizatorzy, co w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy w Polsce i świecie ma swoje znaczenie. Symboliczny pod tym względem będzie już inauguracyjny koncert, podczas którego wystąpi ormiańsko-turecki duet Vardan Hovanissian & Emre Gültekin, których świetna płyta Adana jest próbą zbliżenia dwóch jakże odległych dziś narodów. Adana to jedna z prowincji, gdzie przed ponad wiekiem doszło do ludobójstwa Ormian. Dziś przedstawiciele obu tak dramatycznie zwaśnionych narodów próbują budować porozumienie dzięki muzyce. Podobnych gestów, może mniej spektakularnych, ale nie mniej istotnych, nie zabraknie podczas całego festiwalu.

Piątek

To już dziewiąta edycja Ethno Portu i czwarta, która odbywać się będzie w przestrzeniach Zamku oraz przed nim. Tradycyjnie zatem od ulicy Św. Marcin, tam gdzie na co dzień mieści się parking, "wyrośnie" na tych kilka dni trawa. Koncerty odbywać się będą także na Dziedzińcu Zamkowym - nad którym w tym roku zainstalowane zostanie zadaszenie, aby ewentualne kaprysy pogody nie psuły przyjemności słuchania muzyki - oraz w Sali Wielkiej Zamku. W programie festiwalu nie brakuje ekscytująco zapowiadających się koncertów. Jak zawsze ciekawie zapowiadają się też występy polskich artystów.

Pierwszego dnia wielkie przeżycia zwiastuje nie tylko wspomniany duet Vardan Hovanissian (duduk) & Emre Gültekin (saz - lutnia długoszyjkowa). Sporo emocji zapowiada też koncert, który da Karolina Cicha w fascynującym projekcie z  Shafqatem Ali Khanem i innymi pakistańskimi muzykami. Tego też dnia kilkunastu młodych muzyków z Podhala przedstawi żywiołowy i spontaniczny koncert Gramy! Na sam koniec piątkowych atrakcji wystąpią wreszcie muzycy poznańskiego Domu Tańca, prowadzeni przez Jacka Hałasa.

Sobota

Drugiego dnia festiwalu chyba najciekawiej zapowiada się koncert hinduskiego mistrza gitary slide Debashisha Bhattacharyi. To autor wydanej w ostatnich latach całej serii wybitnych płyt. Porywający jest on zarówno, gdy zaprasza do współpracy innych wybitnych lub uznanych  twórców (John McLaughlin, Jerry Douglas, Bob Brozman), jak i w solowych przedsięwzięciach. Nominowany do nagrody Grammy Bhattacharya w ubiegłym roku wydał piękną płytę Slide Guitar Ragas. From Dusk Till Dawn.

W sobotę wystąpią też Rabasa - odwołująca się do tradycji muzycznej Wyspy Zielonego Przylądka, Ionica Minune Band & Alex Simu z Rumunii - czyli żywioł i wirtuozeria muzyki z tej części Europy, oraz Lo Cor De La Plana z Francji - przypominający tradycję muzyki Oksytanii: polifoniczny śpiew wsparty brzmieniem instrumentów perkusyjnych.

Myślę, że tego dnia do najciekawszych będą należały koncerty polskich wykonawców. W sobotę bowiem swój nowy projekt Żywizna zaprezentuje niestrudzony Raphael Rogiński, jeden z najważniejszych dziś w Polsce muzyków sceny niezależnej, we wspólnym programie z ludową pieśniarką Genowefą Lenarcik. Rogiński, znany z tak ważnych zespołów jak Cukunft, Shofar czy Wovoka, niedawno przedstawił fonograficzny debiut grupy Shy Albatross, a teraz czeka nas jego kolejny pomysł. Zaprezentuje się też w sobotę Banda Nella Nebbia, laureat ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja, który właśnie wydał swą znakomitą debiutancką płytę. To zespół, którego muzyka powinna spodobać się nie tylko sympatykom folku, ale i wielbicielom Franka Zappy czy Johna Zorna!

Niedziela

W niedzielę zagrają egipscy muzycy Tarek Abdallah i Adel Shams El-Din, autorzy pięknego albumu Wasla. Grają na lutni oud (przodku lutni europejskiej) i tamburynie riq, tworząc uduchowioną, poetycką muzykę. Inną oczekiwaną gwiazdą tego dnia będzie hiszpański wirtuoz gitary Juan Gomez "Chicuelo", znany m.in. ze współpracy z wybitnym wokalistą flamenco Miguelem Povedą.

Tego dnia wystąpi również na Scenie na Trawie pochodzący z Gwinei Moh! Kouyate, grający żywiołową muzykę, którego twórczość ucieszy zapewne licznych zwolenników tradycji afrykańskich. Zaprezentuje się wreszcie, w Sali Wielkiej, grupa Kalascima z Włoch, proponująca zbliżenie tradycyjnej muzyki regionu Salento do współczesnych elektronicznych brzmień.

Tomasz Janas

  • Ethno Port Poznań
  • 17-19.06
  • CK Zamek
  • karnety: 120  i 100 zł (wraz z koncertem otwarcia lub bez niego)
  • bilety jednodniowe: 65-75 zł, a bilety na pojedyncze koncerty: 30-40 zł
  • dzieci do 10. roku życia wstęp wolny pod opieką dorosłej osoby posiadającej karnet lub bilet