Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Nie tylko Wieniawski

Na muzycznej mapie świata Poznań rozpoznawalny jest przede wszystkim za sprawą Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. Skrzypce stoją jednak w centrum muzycznego życia naszego miasta przez cały czas, nie tylko raz na pięć lat. Utalentowanych młodych skrzypków przyciąga do Poznania także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Archiwum przeszło dwudziestoletniej historii Konkursu Telemanna (obejmującej 4 edycje ogólnopolskie i 18 międzynarodowych) obfituje w nazwiska rozpoznawalne obecnie w polskiej kulturze skrzypcowej  - na afiszach koncertowych czy w gronie pedagogów wyróżniających się klas skrzypiec szkół i uczelni muzycznych. Spory procent laureatów Konkursu Telemanna na dalszym etapie kariery uczestniczy w Międzynarodowych Konkursach Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Traktowanie Konkursu Telemanna jednak wyłącznie jako długoterminowej rozgrzewki przed Wieniawskim byłoby deprecjonujące, jest on bowiem sam w sobie wydarzeniem na wysokim poziomie artystycznym, oczywiście w ramach określonej grupy wiekowej. Zwrócenie uwagi na kierunki rozwoju późniejszych karier jego uczestników i laureatów, z których zdecydowana większość aktywnie współtworzy w dorosłym życiu kulturę muzyczną, może być natomiast dodatkową zachętą, żeby wziąć udział w konkursie jako słuchacz. Bo tak jak wielu melomanów odnajduje szczególną przyjemność w towarzyszeniu dalszemu rozwojowi artystycznemu swoich faworytów z Konkursu Wieniawskiego czy Chopinowskiego, tak wydaje się, że równie ciekawe może być śledzenie fascynującego procesu rozwoju osobowości artystycznej "od dziecka" aż po w pełni dojrzałe, samodzielne kreacje i muzyczne sukcesy.

Młodzież biorąca udział w bieżącym roku w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Telemanna to skrzypkowie urodzeni po 2003 roku, czyli w przeważającej większości artyści poniżej 18. roku życia. Do tegorocznej edycji przyjęto aż 51 kandydatów z Polski, Niemiec, Słowenii, Węgier, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Chin. Przesłuchania konkursowe składają się z dwóch etapów otwartych dla publiczności. Podczas dwóch dni pierwszego etapu (25-26 czerwca) każdy z uczestników wykona utwór solowy lub z literatury na skrzypce i fortepian, a także jedną z 12 fantazji na skrzypce solo Georga Philippa Telemanna, patrona konkursu. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą wybitni pedagodzy i soliści: m.in. Eszter Perényi, profesor Akademii Muzycznej w Budapeszcie, jedna z największych skrzypaczek węgierskich; Frantisek Novotny - koncertujący na całym świecie czeski skrzypek, profesor Akademii Muzycznej w Brnie, i Tomasz Tomaszewski, wieloletni koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie i profesor Universität der Künste w Berlinie.

Wyłonieni finaliści 27 czerwca zaprezentują pierwszą lub drugą i trzecią część dowolnego koncertu skrzypcowego. Uroczystość ogłoszenia wyników, wręczenie nagród i koncert laureatów odbędą się tego samego dnia o g. 18 w sali koncertowej szkół muzycznych przy ul. Solnej 12.

Magdalena Lubocka

  • XIX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna
  • szkoły muzyczne przy ul. Solnej 12
  • 25-27.06

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022