Nie tylko Wieniawski
Na muzycznej mapie świata Poznań rozpoznawalny jest przede wszystkim za sprawą Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. Skrzypce stoją jednak w centrum muzycznego życia naszego miasta przez cały czas, nie tylko raz na pięć lat. Utalentowanych młodych skrzypków przyciąga do Poznania także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna.

Archiwum przeszło dwudziestoletniej historii Konkursu Telemanna (obejmującej 4 edycje ogólnopolskie i 18 międzynarodowych) obfituje w nazwiska rozpoznawalne obecnie w polskiej kulturze skrzypcowej - na afiszach koncertowych czy w gronie pedagogów wyróżniających się klas skrzypiec szkół i uczelni muzycznych. Spory procent laureatów Konkursu Telemanna na dalszym etapie kariery uczestniczy w Międzynarodowych Konkursach Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Traktowanie Konkursu Telemanna jednak wyłącznie jako długoterminowej rozgrzewki przed Wieniawskim byłoby deprecjonujące, jest on bowiem sam w sobie wydarzeniem na wysokim poziomie artystycznym, oczywiście w ramach określonej grupy wiekowej. Zwrócenie uwagi na kierunki rozwoju późniejszych karier jego uczestników i laureatów, z których zdecydowana większość aktywnie współtworzy w dorosłym życiu kulturę muzyczną, może być natomiast dodatkową zachętą, żeby wziąć udział w konkursie jako słuchacz. Bo tak jak wielu melomanów odnajduje szczególną przyjemność w towarzyszeniu dalszemu rozwojowi artystycznemu swoich faworytów z Konkursu Wieniawskiego czy Chopinowskiego, tak wydaje się, że równie ciekawe może być śledzenie fascynującego procesu rozwoju osobowości artystycznej "od dziecka" aż po w pełni dojrzałe, samodzielne kreacje i muzyczne sukcesy.
Młodzież biorąca udział w bieżącym roku w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Telemanna to skrzypkowie urodzeni po 2003 roku, czyli w przeważającej większości artyści poniżej 18. roku życia. Do tegorocznej edycji przyjęto aż 51 kandydatów z Polski, Niemiec, Słowenii, Węgier, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Chin. Przesłuchania konkursowe składają się z dwóch etapów otwartych dla publiczności. Podczas dwóch dni pierwszego etapu (25-26 czerwca) każdy z uczestników wykona utwór solowy lub z literatury na skrzypce i fortepian, a także jedną z 12 fantazji na skrzypce solo Georga Philippa Telemanna, patrona konkursu. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą wybitni pedagodzy i soliści: m.in. Eszter Perényi, profesor Akademii Muzycznej w Budapeszcie, jedna z największych skrzypaczek węgierskich; Frantisek Novotny - koncertujący na całym świecie czeski skrzypek, profesor Akademii Muzycznej w Brnie, i Tomasz Tomaszewski, wieloletni koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie i profesor Universität der Künste w Berlinie.
Wyłonieni finaliści 27 czerwca zaprezentują pierwszą lub drugą i trzecią część dowolnego koncertu skrzypcowego. Uroczystość ogłoszenia wyników, wręczenie nagród i koncert laureatów odbędą się tego samego dnia o g. 18 w sali koncertowej szkół muzycznych przy ul. Solnej 12.
Magdalena Lubocka
- XIX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna
- szkoły muzyczne przy ul. Solnej 12
- 25-27.06
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022