Najlepszy z najlepszych!

Jego idea jest prosta - przyciągnąć najlepsze zespoły chóralne. Polem wstępnej selekcji chórów są najstarsze krajowe konkursy chóralne, odbywające się w Międzyzdrojach, Legnicy, Barczewie, Rumii, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Łodzi. To właśnie ich zwycięzcy pod koniec listopada w Poznaniu walczą o miano najlepszego z najlepszych w danym roku.
Pierwsza edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki przypadła na 2018 rok, między 25 a 27 listopada odbędzie się po raz czwarty. Przesłuchania konkursowe to szansa na poznanie najlepszych zespołów i bodziec do refleksji nad polską chóralistyką. Okazja to szczególna, ponieważ w 2022 roku obchodzimy stulecie urodzin poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego, jednego z najważniejszych XX-wiecznych twórców literatury chóralnej. W jego bogatej twórczości odnajdziemy inspiracje folklorem, ale też bardzo nowatorskie rozwiązania brzmieniowe.
Okrągła rocznica urodzin stała się dla organizatorów GPPCH inspiracją, by w ramach wydarzeń towarzyszących ponownie przyjrzeć się jego muzyce m.in. podczas panelu dyskusyjnego (25.11, g. 13, Akademia Muzyczna w Poznaniu). Uczestnikami będą prof. Lidia Zielińska, prof. Maria Koszewska-Wajdzik, prof. Krzesimir Dębski, prof. Jan Łukaszewski, prof. Janusz Stalmierski, a moderatorką red. Ewa Mikołajewska. Nad interpretacją muzyki Koszewskiego pracować będą z kolei uczestnicy warsztatów z Anną Bednarską.
Program wydarzeń towarzyszących GPPCH zachęci również wielbicieli współczesnych technik wokalnych. 26 listopada odbędą się warsztaty z beatboxu z Piotrem Jaroszem z Audiofeels (g. 10). Ponadto w programie m.in. warsztaty ze śpiewu alikwotowego, które poprowadzi Anna Maria Hefele. Ciekawie zapowiada się także spotkanie z Markiem Raczyńskim - kompozytorem, ale też trenerem biznesu specjalizującym się m.in. w tematach związanych z komunikacją czy kierowaniem zespołem. Podczas warsztatów z nim uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak skutecznie komunikować się z chórem. Całość programu dopełni szereg koncertów głównych i towarzyszących. Usłyszymy m.in. Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis", a także liczne chóry i zespoły wokalne z Poznania i okolic. Koncerty towarzyszące odbywać się będą w tygodniu poprzedzającym GPPCH w różnych częściach Poznania.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w niedzielę 27 listopada w Auli UAM. Razem z koncertem laureatów można śledzić je zarówno na żywo (wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc), jak i dzięki transmisji realizowanej w najwyższej jakości dźwięku i obrazu, dostępnej na kanale YouTube GPPCH. Niech wygra najlepszy!
Aleksandra Kujawiak
- Grand Prix Polskiej Chóralistyki
- 25-27.11
- wstęp wolny, rezerwacja miejsc
- więcej
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022