Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Najlepszy z najlepszych!

Miesiąc po zmaganiach muzyków podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Poznań ponownie stanie się areną muzycznej rywalizacji, tym razem dla zespołów chóralnych. Grand Prix Polskiej Chóralistyki in. Stefana Stuligrosza jest konkursem o szczególnie wysokim poziomie artystycznym.

. - grafika artykułu
Ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix - Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, fot. materiały prasowe

Jego idea jest prosta - przyciągnąć najlepsze zespoły chóralne. Polem wstępnej selekcji chórów są najstarsze krajowe konkursy chóralne, odbywające się w Międzyzdrojach, Legnicy, Barczewie, Rumii, Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Łodzi. To właśnie ich zwycięzcy pod koniec listopada w Poznaniu walczą o miano najlepszego z najlepszych w danym roku.

Pierwsza edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki przypadła na  2018 rok, między 25 a 27 listopada odbędzie się po raz czwarty. Przesłuchania konkursowe to szansa na poznanie najlepszych zespołów i bodziec do refleksji nad polską chóralistyką. Okazja to szczególna, ponieważ w 2022 roku obchodzimy stulecie urodzin poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego, jednego z najważniejszych XX-wiecznych twórców literatury chóralnej. W jego bogatej twórczości odnajdziemy inspiracje folklorem, ale też bardzo nowatorskie rozwiązania brzmieniowe.

Okrągła rocznica urodzin stała się dla organizatorów GPPCH inspiracją, by w ramach wydarzeń towarzyszących ponownie przyjrzeć się jego muzyce m.in. podczas panelu dyskusyjnego (25.11, g. 13, Akademia Muzyczna w Poznaniu). Uczestnikami będą prof. Lidia Zielińska, prof. Maria Koszewska-Wajdzik, prof. Krzesimir Dębski, prof. Jan Łukaszewski, prof. Janusz Stalmierski, a moderatorką red. Ewa Mikołajewska. Nad interpretacją muzyki Koszewskiego pracować będą z kolei uczestnicy warsztatów z Anną Bednarską.

Program wydarzeń towarzyszących GPPCH zachęci również wielbicieli współczesnych technik wokalnych. 26 listopada odbędą się warsztaty z beatboxu z Piotrem Jaroszem z Audiofeels (g. 10). Ponadto w programie m.in. warsztaty ze śpiewu alikwotowego, które poprowadzi Anna Maria Hefele. Ciekawie zapowiada się także spotkanie z Markiem Raczyńskim - kompozytorem, ale też trenerem biznesu specjalizującym się m.in. w tematach związanych z komunikacją czy kierowaniem zespołem. Podczas warsztatów z nim uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak skutecznie komunikować się z chórem. Całość programu dopełni szereg koncertów głównych i towarzyszących. Usłyszymy m.in. Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis", a także liczne chóry i zespoły wokalne z Poznania i okolic. Koncerty towarzyszące  odbywać się będą w tygodniu poprzedzającym GPPCH w różnych częściach Poznania.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w niedzielę 27 listopada w Auli UAM. Razem z koncertem laureatów można śledzić je zarówno na żywo (wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc), jak i dzięki transmisji realizowanej w najwyższej jakości dźwięku i obrazu, dostępnej na kanale YouTube GPPCH. Niech wygra najlepszy!

Aleksandra Kujawiak

  • Grand Prix Polskiej Chóralistyki
  • 25-27.11
  • wstęp wolny, rezerwacja miejsc
  • więcej

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022