Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyka - lepszy świat

Gwiazdą jesiennej gali Ery Jazzu jest w tym roku Indra Rios-Moore. Sympatycy stylowej kobiecej jazzowej wokalistyki z całą pewnością będą zachwyceni!

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Urodziła się i wychowała w Stanach Zjednoczonych, ale po pierwsze jazzowe sukcesy musiała przybyć do Europy. W Danii, gdzie zamieszkała ze swym mężem Benjaminem Trærupem, nagrała pierwsze albumy, które spotkały się ze znakomitym przyjęciem. Przed dekadą, w wywiadzie dla jednego z amerykańskich portali, odmówiła wskazania jednej ulubionej wokalistki i kompozytorki, ponieważ - jak wyznawała - jest ich tak wiele. Wspomniała jednak o Dianne Reeves i Patty Griffin z uwagi na głosowe, wokalne walory pierwszej i mistrzowską autorską twórczość drugiej. Wszystkie te okoliczności w trafny sposób opisują samą Indrę Rios-Moore, wokalistkę z jednej strony obdarzoną świetnym głosem i wyrazistą artystyczną wizją, z drugiej - otwartą na twórczość innych i znajdującą inspirację w dokonaniach wykonawców z różnych stron muzycznego świata. Znajdziemy więc w jej repertuarze amerykańskie jazzowe standardy, także autorskie utwory. Interpretuje  również piosenki wybitnych twórców z innych kręgów, choćby Money z repertuaru Pink Floyd, Heroes Davida Bowiego, Keep On Pushing Curtisa Mayfielda czy Any Major Dude Will Tell You grupy Steely Dan. Potrafi im nadać, w bezpretensjonalny sposób, prawdziwie własny rys.

Rios-Moore zaczynała przygodę ze śpiewaniem w dzieciństwie. Dorastając w tzw. trudnej dzielnicy, znajdowała swój azyl w słuchaniu muzyki z domowej płytoteki. Już w wieku trzynastu lat, za namową mamy, zgłosiła się do Mannes College of Music. Ojciec, Donald Moore, był cenionym basistą jazzowym i także wspierał jej muzyczne wybory. Na Brooklynie, gdzie pracowała jako kelnerka w winiarni, poznała wspomnianego już duńskiego muzyka Benjamina Trærupa, którego poślubiła i za którym podążyła do Europy. W 2007 roku założyła z nim i basistą Thomasem Sejthenem trio, które szybko stało się znane w Skandynawii. Jej debiutancki album Indra został w 2010 roku nominowany do Duńskiej Nagrody Muzycznej w kategorii Best Jazz Vocal Album. Nagrodę tę artystka otrzymała dwa lata później za swój drugi album In Between. Trzeci krążek, Heartland, powstał już przy współpracy słynnego amerykańskiego producenta Larry'ego Kleina - i otworzył przed wokalistką sceny całego świata. Płytę wydała legendarna oficyna Impulse!, co było najlepszym dowodem, że artystka trafiła na jazzowe salony. Potwierdzały to kolejne krążki - Carry My Heart z 2018 roku i tegoroczny Freedom Road - na których widniały znów  logotypy prestiżowych wydawców: Verve oraz ponownie Impulse!. W muzyce artystki pojawiły się wyraźniejsze echa soulu i gospel, co recenzenci i słuchacze przyjęli z entuzjazmem.

Tomasz Janas

  • Era Jazzu: Indra Rios-Moore
  • 6.11, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 80-150 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022