Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jeden wieczór, dwa koncerty

Przyzwyczajeni jesteśmy, że na koncertach muzyki klasycznej pojawia się jeden gość specjalny. Czasem kilku, jeśli dany utwór wymaga większej liczby solistów. Tymczasem niedzielny koncert Orkiestry Kameralnej Amadeus uświetnią dwie gwiazdy - każda z nich godna osobnego wydarzenia.

, - grafika artykułu
Alexander Gadjiev, fot. materiały prasowe

Gośćmi orkiestry będą wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Alexander Gadjiev. Nazwiska zapewne znajome fanom muzyki komponowanej na ich instrumenty, warto jednak przybliżyć ich postacie. Marcin Zdunik jest nie tylko wiolonczelistą - komponuje, aranżuje, nagrał album Bach stories z improwizacjami na podstawie utworów Jana Sebastiana Bacha. Instrumentalna kariera Zdunika rozpoczęła się w 2007 od rozbicia puli nagród na VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego (I nagroda, Grand Prix i 9 innych nagród!). Wygrywał też inne międzynarodowe konkursy, a w galerii wyróżnień znajduje się ponadto nagroda Fryderyk 2010 za debiutancką płytę z koncertami Haydna oraz wariacjami Edisona Denisowa. Album ten to przykład wszechstronności artysty - Haydn to jeden z klasyków wiedeńskich, czyli wiek XVIII, a Denisow to zmarły przed dwudziestu kilku laty rosyjski modernista. Pozostałe płyty Zdunika potwierdzają jego szerokie zainteresowania- znajdziemy na nich wspomnianego Bacha, Mozarta, kompozytorów romantyzmu czy przedstawicieli muzyki XX wieku.

Tegoroczna jesień rozpieszcza miłośników muzyki fortepianowej w Poznaniu. Raptem trzy  tygodnie po koncercie zwycięzcy XVIII Konkusu Chopinowskiego, Bruce'a Liu, z Orkiestrą Amadeus wystąpi zdobywca II miejsca, Alexander Gadjiev. Włosko-słoweński pianista oczarował jury i słuchaczy nie tylko w finale konkursu, lecz zwłaszcza w 3. etapie, gdy wykonał Sonatę b-moll op. 35. Otrzymał za nią dodatkową nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty. Konkurs Chopinowski był już kolejnym sukcesem w karierze Gadijeva. Wcześniej zwyciężył on w IX Konkursie w Hamamatsu (2015 rok) i Monte Carlo World Piano Masters Competition (2018), w którym prawo startu mają jedynie laureaci innych konkursów. Słuchacze mieli możliwość podziwiać tego artystę podczas licznych koncertów na całym świecie (w Polsce podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju), a obecnie podczas pokonkursowego tournée.

Jaki program zaprezentują artyści? Marcina Zdunika poznamy nie tylko jako wiolonczelistę, ale także jako kompozytora. Wykona on po raz pierwszy swój własny Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. Z kolei Alexander Gadjiev zagra Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina - ten sam, który wybrał w finale Konkursu Chopinowskiego. Chociaż Koncert f-moll stoi w cieniu bardziej znanego i przebojowego w charakterze Koncertu e-moll, nie jest bynajmniej koncertem mniej wartym uwagi. Obydwa uważane są za najbardziej reprezentatywne dla koncertów doby romantyzmu i zawierają wszystkie elementy charakterystyczne dla muzyki młodego Chopina. Odnajdziemy w nich ogrom liryzmu i romantycznej wrażliwości zestawionej z pianistyczną wirtuozerią tak zwanego stylu brillant.  Przewijają się w nich nawiązania do muzyki ludowej i budująca tło dla fortepianu orkiestra. Nad sposobem jej poprowadzenia od samego początku zżymają się specjaliści, choć nie można jej odmówić ciekawych pomysłów i istotnej roli w budowaniu nastroju utworu.

Niedzielny koncert dla miłośników muzyki klasycznej zapowiada się bardzo interesująco. Zestawienie ikonicznego Chopina i prapremiery koncertu Zdunika w wykonaniu dwóch uznanych instrumentalistów samo w sobie stanowi zachętę do wybrania się w mury Auli Uniwersyteckiej. Tym silniejszą, że zaproszonym artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duszmal-Mróz.

Paweł Binek

  • Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
  • soliści: Marcin Zdunik, Alexander Gadjiev
  • 21.11, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 80-120 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021