Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

FESTIWAL AKADEMIA GITARY. Viva La Guitarra!

Zaledwie osiem dni potrwa pożegnalna edycja festiwalu Akademia Gitary. Jej głównym punktem będą trzy wspólne koncerty Łukasza Kuropaczewskiego i Avi Avitala: w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu. Ten ostatni, wieńczący historię imprezy: w sobotę 22 sierpnia w poznańskiej farze.

. - grafika artykułu
Łukasz Kuropaczewski, fot. materiały organizatorów

- Jestem przeszczęśliwy, że ten festiwal mógł sie odbywać. Myślę, że zmienił wiele w życiu artystycznym Wielkopolski, że coś do niego wniósł. Co najważniejsze: myślę, że był bardzo ważnym wydarzeniem w życiu wielu młodych gitarzystów. To niesamowite obserwować rozwój młodych muzyków, którzy jako dzieci zaczynali swoją artystyczną drogę właśnie u nas - mówi Łukasz Kuropaczewski, pytany przez naszą redakcję o podsumowanie historii tego jednego z najoryginalniejszych polskich festiwali ostatnich lat. Sam Kuropaczewski, warto wspomnieć, od samego początku był jednym ze współtwórców tej imprezy, dyrektorem artystycznym, a zarazem przecież praktykującym pedagogiem i - przede wszystkim - muzykiem, jednym z bardziej cenionych w świecie.

Najbliższa edycja festiwalu jest swego rodzaju dodatkiem do planowanej początkowo jako ostatnia imprezy ubiegłorocznej. Dlatego w tym roku ma skromniejszą formułę, stosowny tytuł: Akademia Gitary: coda, ale i towarzyszące hasło: Viva La Guitarra!.

Aż po happening

Dyrektor artystyczny pytany o najważniejsze wspomnienia z poprzednich lat festiwalu stwierdza lakonicznie: "Nie sposób wskazać jednego wydarzenia. Staraliśmy sie dobierać artystów tak, by koncert każdego pozostawił niezapomniane doznania". Skromnie, bo to przecież dzięki jego pozycji na międzynarodowej scenie, dzięki jego osobowości, entuzjazmowi, staraniom gościliśmy w Poznaniu absolutną światową czołówkę muzyków grających na gitarze klasycznej, a także artystów z innych muzycznych rejonów.

Jak sam potwierdzał kilka lat temu na łamach miesięcznika "IKS", ten nieco szaleńczy, a nieco wizjonerski pomysł organizowania w Poznaniu festiwalu gitarowego o międzynarodowej skali zrodził się kilkanaście lat temu podczas jego rozmów z ówczesnymi młodymi menadżerami - Przemysławem Kieliszewskim i Marcinem Poprawskim, a także dzięki wsparciu prof. Piotra Zaleskiego.

A potem już popłynęło... Rok za rokiem kilkadziesiąt wydarzeń w całej Wielkopolsce od wielkich miast po wioski i osady: dużych  koncertów, skromnych recitali, kursów mistrzowskich i warsztatów dla młodych muzyków, specjalnych spotkań dla dzieci i dla seniorów, licznych imprez towarzyszących z udziałem artystów z wielu stron muzycznej sceny, aż po najbardziej ludyczny (choć przecież mający też walor edukacyjny i integrujący) słynny gitarowy happening, w którym brało udział każdorazowo po kilkuset uczestników. 

Klasycy

Na scenach festiwalu Akademia Gitary grali giganci tego instrumentu: Pepe Romero, Manuel Barrueco, David Russell, Los Angeles Guitar Quartet, a także liczni pretendenci do największych zaszczytów, na różnych etapach muzycznej kariery, znani już w świecie, choćby Petrit Ceku, Gabriel Bianco, Xufei Yang, Duo Melis, Johannes Moller, Grisha Goryachev, Igor Deduschenko, Carlos Pinana. Gorąco witany występował na festiwalu co roku sam Kuropaczewski w towarzystwie innych wielkich artystów, ale i z premierowymi kompozycjami, pisanymi specjalnie dla niego, m.in. przez Krzysztofa Meyera czy Angelo Gilardino.

Na festiwalowej scenie bywali też czołowi gitarzyści flamenco, m.in. Gerardo Nunez, Vicente Amigo, Tomatito. Występowali wybitni przedstawiciele innych form muzycznych, grywający na instrumentach innych niż gitara: wspomnijmy tu wspaniałą Ariannę Savall i Petera Udlanda Johansena, Richarda Galliano czy Avi Avitala. Dodajmy do tego cały szereg imprez towarzyszących z jedną z najgłośniejszych - koncertem Bryana Adamsa...

Od Kołobrzegu do Poznania

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w najbliższą sobotę, 15 sierpnia, o g. 18 na Starym Rynku występem zespołu Gitarsi.pl gościnnie podczas 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. W niedzielę w Jankowicach zagrają Jagoda Świdzińska i Kacper Dworniczak, a w Koninie: Pajestka Kostecki Duo. W przyszły czwartek w Czarnkowie wystąpi Andrzej Grygier. A w międzyczasie, we wtorkowym wieczór na facebookowym profilu Festiwalu odbędzie się koncert i wykład online Łukasza Kuropaczewskiego. Ten sam wybitny gitarzysta, jak już wspominałem, pojawi się wraz z Avi Avitalem podczas trzech ostatnich koncertów, zamykających historię festiwalu: w czwartek 20 sierpnia w Kołobrzegu, dzień później w Gnieźnie i na finał - w sobotę w poznańskiej Farze.

Mistrz mandoliny

Ci dwaj artyści zagrali już wspólnie podczas festiwalu w 2014 roku. Pisaliśmy wówczas po ich koncercie, że "wyczuwalna jest jakaś emocjonalna więź między nimi, która cały czas daje o sobie znać, w ich graniu - pełnym radości, emocjonalności, gotowości do współpracy".

Avi Avital to światowej sławy izraelski mandolinista. W 2010 roku uzyskał nominację do nagrody Grammy dla Najlepszego solowego instrumentalisty. Na debiutanckiej płycie, opublikowanej w 2012 r. przez prestiżową wytwórnię Deutsche Grammophon (która wydawała też jego kolejne krążki), umieścił autorskie opracowania kompozycji Jana Sebastiana Bacha na mandolinę (trzy koncerty oraz sonatę). Dwa lata później ukazała się druga płyta izraelskiego artysty Between Worlds. W jej repertuarze znajdziemy utwory Bartoka, De Falli, Dvoraka, Piazzolli, a także tradycyjne utwory bułgarskie czy walijskie. Repertuar trzeciej płyty wypełniły głównie kompozycje Antonia Vivaldiego, zaś na kolejnym albumie Avital Meets Avital, nagranym z kontrabasistą Omerem Avitalem (artyści nie są spokrewnieni) zaprezentował muzykę odwołująca się do tradycji arabskiej i żydowskiej, muzyki klasycznej i jazzu.

Przez największe "M"

Na temat współpracy z Avi Avitalem chętnie mówi pytany przez nas Kuropaczewski: - Kocham grac z Avim. Współpracujemy od wielu lat przy różnych projektach. To wielki muzyk przez największe "M". Zagramy bardzo zróżnicowany program od baroku po współczesność. Bach, Paganini, Falla, Bartok, Lobos, Penderecki.

W programie wieczoru (trzech wieczorów) zapowiedziano m.in. Chaccone Jana Sebastiana Bacha, Siete Canciones Populares Espanoles Manuela de Falli oraz Romanian Dances Beli Bartoka, ale też kompozycje Ludwiga van Beethovena. Publiczność może się spodziewać na pewno wspaniałej muzyki. Na zakończenie, w ramach cody.

Tomasz Janas

  • Akademia Gitary: coda
  • 15-22.08
  • finałowy koncert Avi Avital & Łukasz Kuropaczewski: 22.08, g. 19.30, fara poznańska
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020