Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Ciechowskiego jeszcze więcej

Przeczekajmy tutaj noc. Choć zapewne tylko na biernym i pozbawionym większych bodźców przeczekaniu się nie skończy. Teatr Muzyczny zaprasza na wyjątkowy koncert piosenek Republiki i Obywatela G.C. w dzień urodzin Grzegorza Ciechowskiego.

. - grafika artykułu
Janusz Radek, Michał Wiraszko, Natalia Kukulska, fot. materiały Teatru Muzycznego

29 sierpnia lider Republiki obchodziłby 64 urodziny. Taka okazja stała się pretekstem do zorganizowania elektryzującego koncertu, który nie tylko upamiętni Ciechowskiego, ale będzie też okazją do reinterpretacji i nowego odkrycia jego muzyki. To nie pierwszy raz w ostatnim czasie, gdy w Poznaniu muzyka tego artysty pojawia się w nowej szacie. Czerwiec w Teatrze Muzycznym upłynął pod znakiem premiery musicalu Kombinat.

Kanwą Kombinatu stały się piosenki bohatera nadchodzącego koncertu ubrane w dystopijno-pesymistyczną fabułę. Zarówno teksty, jak i muzyka Ciechowskiego okazały się wyrazistym i oddziałującym motorem napędowym akcji. Kombinat uzmysłowił, jaka siła tkwi w poetyckich, niepokojących, przesiąkniętych mroczną erotyką tekstach i muzyce Ciechowskiego. Na sukces spektaklu złożył się także zespół Teatru Muzycznego, poczynając od wyczulonego na muzyczny styl Republiki bandu, przez tancerzy, zespół wokalny, po zapadających w pamięć wokalistów.

Podczas niedzielnego koncertu artyści teatru również zaprezentują się na scenie, we fragmentach musicalu. Zwiastuje to elektryzujące wrażenia i podobnie jak cały spektakl naświetli pewne zjawisko - powiedzieć o Ciechowskim, że był wokalistą i autorem piosenek, to powiedzieć za mało. Nie chodzi tu o szeroki zakres jego muzycznych zainteresowań, lecz o możliwość zbudowania wokół jego słów i muzyki całego spójnego spektaklu - z historią, której nie moglibyśmy sobie wyobrazić, myśląc o Republice i Obywatelu G.C. Pokazuje to głębię utworów Ciechowskiego i ich plastyczność. Można w nich poszukiwać nowych znaczeń, reinterpretować, formować w nowe dzieła. Ciechowski był poetą i kompozytorem i to odróżnia go to od tych twórców szeroko rozumianej muzyki popularnej, których dzieła istnieją tylko w wykonaniu ich autorów i nie poddają się tak skutecznemu artystycznemu przekształcaniu.

Być może czekają nas kolejne interesujące poszukiwania w meandrach znaczeń piosenek Republiki. Obok artystów Teatru Muzycznego nad Wartą wystąpi też duża grupa zaproszonych gości, reprezentujących różne muzyczne światy. Usłyszymy między innymi Natalię Kukulską, której album Czułe struny oparty na utworach Fryderyka Chopina odbił się w zeszłym roku szerokim echem. Wystąpi także kojarzona z poezją śpiewaną i muzyką alternatywną Renata Przemyk. Na scenę wyjdą: lider poznańskiego zespołu Muchy Michał Wiraszko, Dagmara Gregorowicz z sięgającego do muzyki ludowej i elektroniki zespołu Dagadana i Janusz Radek. To tylko część zapowiedzianych artystów. Ponadto do Poznania zawita basista reaktywowanej w latach 90-tych Republiki - Leszek Biolik. Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął Krzysztof Herdzin.

Muzyczny koktajl, który serwuje Teatr Muzyczny w nadwarciańskim Starym Porcie zdecydowanie wart jest uwagi. Teatr zatytułował koncert Przeczekajmy tutaj noc. Jednak muzyka Republiki i Obywatela G.C. w połączeniu z długą i intrygującą listą artystów aż się prosi o parafrazę tytułu koncertu - "czekamy na tę noc".

Paweł Binek

  • Przeczekajmy tutaj noc - koncert piosenek Republiki i Obywatela G.C.
  • 29.08., g. 20
  • Stary Port, cypel/Most B. Chrobrego
  • Bilety: 32 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021