Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Kino dobre i otwarte

- W tym roku do selekcji festiwalowej zgłoszono ponad trzy tysiące filmów, co jest wynikiem niemal rekordowym i tym bardziej imponującym, że produkcję wielu obrazów zatrzymała pandemia - mówi rzeczniczka Ale Kino! Karolina Kulig. Festiwal rozpocznie się 29 listopada.

. - grafika artykułu
"Szczęściara", reż. John Sheedy, fot. materiały organizatorów

W tym roku filmy w ramach Ale Kino! oglądać będzie można zarówno w kinach, przy małej widowni i zachowaniu zasad bezpieczeństwa, jak i w domu (online), za drobną opłatą. - To znacznie poszerza nasze grono odbiorców - na seanse możemy zaprosić nie tylko poznańskie czy wielkopolskie szkoły, ale młodych widzów z całej Polski. Takie otwarcie niezwykle nas ekscytuje! - mówi Karolina Kulig, rzeczniczka wydarzenia. Organizatorzy, rzecz jasna ze względów bezpieczeństwa, nie zdecydowali się na zaproszenie do kina tak samo licznych grup młodych odbiorców jak w latach ubiegłych. - Uniemożliwiają to zarówno rządowe obostrzenia, jak i nasze przekonanie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jesteśmy jednocześnie wciąż czujni i gotowi do modyfikacji planów, jeśli sytuacja będzie tego wymagała - zapewnia Kulig. 

Selekcjonerzy - pomagają im pedagodzy, krytycy filmowi i filmoznawcy, którzy rozpatrują propozycje pod innym kątem, spośród zgłoszeń z całego świata wybrali kilkadziesiąt tytułów, które zaprezentowane zostaną widzom w kilku sekcjach konkursowych (zarówno przy pełnych, jak i krótkich metrażach), m.in. Ale Kino! Najmłodszego Widza, Ale Kino! Ale historia!, Ale Kino! Panorama w stronę dzieciństwa (to filmy o dzieciach dla starszych widzów) oraz Ale Kino! Z piłką. - Oprócz mocnej reprezentacji filmów europejskich i kanadyjskich w naszym programie znalazły się także produkcje m.in. z Argentyny, Meksyku, Nepalu, Australii, Iranu oraz Korei Południowej - wylicza selekcjoner Franciszek Drąg.

Tematem dominującym w tym roku w filmach pełnometrażowych są szeroko rozumiane relacje międzyludzkie, zwłaszcza te dotyczące stosunków wewnątrzrodzinnych. - Widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się życiu bohaterów w całej ich różnorodności: towarzyszyć im w ich radościach i smutkach, obserwować proces podejmowania trudnych decyzji i ich konsekwencje. Wiele z wybranych przez nas filmów opowiada historie z życia zwykłych ludzi, co zdecydowanie ułatwi młodym widzom identyfikację z postaciami na ekranie kin i komputerów - opowiada Drąg. Selekcjonerzy zwracają również uwagę na zainteresowanie filmowców bieżącymi problemami świata, jak np. sytuacja emigrantów i uchodźców, problematyka wykluczenia i kwestie ekologii, którym poświęcony zostanie cały zestaw krótkich filmów dla dzieci. - Niektóre filmy opowiadają o tym wprost, a inne sięgają po konteksty historyczne, na przykład realia drugiej wojny światowej, które w pewnym sensie wydają się nieustannie zyskiwać na aktualności - dodaje.

Wśród wybranych filmów znalazły się takie tytuły jak m.in. premierowo pokazywane w Polsce Siostry. Lato naszych supermocy, czyli familijna opowieść w reżyserii Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen, oraz  Szczęściara, której reżyserem jest John Sheedy. Bohaterką filmu jest kilkunastoletnia Candice, która pragnie naprawiać świat i pomóc swojej rodzinie. Szczęściara otwierała prestiżową sekcję Generation Kplus na festiwalu Berlinale w 2020 roku, publiczność na całym świecie jest nią zachwycona.

Ponadto w programie także film, który na tegorocznym Berlinare zdobył Kryształowego Niedźwiedzia. Sweet Thing w reżyserii Alexandre'a Rockwella - bo o nim mowa - jest przykładem amerykańskiego kina niezależnego. To czarno-biała opowieść o dojrzewaniu w trudnych warunkach. - Doskonała muzyka, zdjęcia i aktorstwo. Filmowa uczta - zachęca do jego obejrzenia Karolina Kulig. Swoją polską premierę na festiwalu będzie miał także film Oskar i Lilli w reżyserii Arasha T. Riahiego. Jego bohaterami jest z kolei czeczeńskie rodzeństwo, które mieszka w Austrii od sześciu lat. Rodzina ma zostać deportowana. Próba samobójcza matki proces ten wstrzymuje, ale dzieci i tak (przynajmniej na jakiś czas) zostają odebrane kobiecie. To, jak czytamy w zapowiedzi, "słodko-gorzka odyseja o wielu sposobach postrzegania otaczającego świata, aby przetrwać".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
  • 29.11-6.12
  • bilety dostępne od 17.11
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020