Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Karnawału nadszedł czas

Filharmonia Poznańska zaprasza na tradycyjną Galę Wiedeńską, podczas której zabrzmią najpiękniejsze fragmenty słynnych oper, operetek oraz musicali, a także wiele przebojów znad Dunaju znanych każdemu melomanowi. Podczas Koncertu Karnawałowego Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej pod kierownictwem Łukasza Borowicza towarzyszyć będzie wybitna sopranistka Marcelina Beucher.

. - grafika artykułu
Marcelina Beucher oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, fot. materiały prasowe

Nie ma wątpliwości, że Gala Wiedeńska - Koncert Karnawałowy to jeden z najważniejszych stałych punktów w koncertowym kalendarzu Filharmonii Poznańskiej. Jego bywalcy podkreślają, że choć tego rodzaju wydarzenia odbywają się na początku roku w większości miast w Polsce, to właśnie tu, w stolicy Wielkopolski, najłatwiej przenieść się romantycznego i roztańczonego Wiednia, którego wielkie gale noworocznych koncertów są jedną z największych tradycji kulturalnych Austrii.

Zapewne żadnego melomana nie trzeba przekonywać, że wieczór w Auli Uniwersyteckiej w święto Trzech Króli będzie prawdziwą muzyczną ucztą. W jej ramach Filharmonia Poznańska wykona słynne kompozycje Johanna Straussa, zwanego Królem Walca, jak również arię Maricy Gdzie mieszka miłość z operetki Hrabina Marica Imre Kálmána, Pieśń o Wilii z operetki Wesoła wdówka Franza Lehára czy arię Lauretty O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi Giacomo Pucciniego. Najpiękniejsze arie z oper i operetek wiedeńskich przeplatać się będą z kanonami instrumentalnej muzyki klasycznej kompozytorów wiedeńskich.

Jednak z tych pełnych zachwytu dźwięków jeden zabrzmi najdobitniej - imponujący sopran Marceliny Beucher, której potęga wokalu już nieraz wzbudzała entuzjazm nie tylko z uwagi na możliwości głosowe śpiewaczki, ale również za sprawą energii, jaką porywa ona publiczność stojąc na scenie. I pomyśleć, że - jak sama przyznała w jednym z wywiadów - przez długi czas wcale nie chciała być śpiewaczką. "Od dziecka zapierałam się i mówiłam rodzicom, że ja nigdy »wyć« nie będę i się tego trzymałam, ale jak to często bywa w życiu, stało się zupełnie inaczej..." - wspomniała w rozmowie.

Zadebiutowała w 2013 roku z wielkim przytupem - za swoją partię Violetty Valéry w Traviacie Giuseppe Verdiego w Operze Bałtyckiej pod dyrekcją Andriya Yurkevycha otrzymała Nagrodę im. Jana Kiepury w kategorii "Debiut roku", jednak największe sukcesy były dopiero przed nią. W ciągu kilku kolejnych lat Beucher została laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, z których warto wyróżnić choćby Międzynarodowy Konkurs Wokalny Beatrice w Wilnie, Międzynarodowy Konkurs im. Jāzepsa Vītolsa na Łotwie czy International Voice Competition w Nowym Jorku.

Dziś śpiewaczka ma na koncie występy w większości teatrów operowych w Polsce, jednak równie często występuje poza granicami naszego kraju - choćby w USA, Niemczech, Włoszech, Francji, a nawet odległej Indonezji. Jak sama przyznaje, prywatnie muzyki klasycznej słucha raczej rzadko - bardziej zakochana jest w tej elektronicznej, najbardziej w... drum & bass! Czas jednak na czar tradycji - w najbliższy piątek, wspólnie z orkiestrą, Beucher przeniesie nas do magicznego świata, w którym między jedną partią a drugą słychać dyskretny szelest długich sukien i huk rozlewanego szampana...

Sebastian Gabryel

  • Gala Wiedeńska - Koncert Karnawałowy
  • 6.01, g. 19
  • Aula Uniwersytecka
  • bilety: 50-135 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023