Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Kaja poznański

Ryszard Kaja, urodzony w Poznaniu grafik, scenograf i plakacista, ma w stolicy Wielkopolski swoich wiernych fanów. Tym razem będą mieli szansę zatopić się w prywatnej przestrzeni artysty.

Rysunek przedstawia siedzącego przy stole mężczyznę, który pali papierosa, a obok niego, na stole, siedzi szczerzący zęby i rozczochrany czarny kot. Rysunek wesoły, utrzymany w tonacji czarno-żółtej. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Ekspozycja obejmuje czas, w którym Kaja mieszkał lub pracował w Poznaniu. Motyw przewodni to około 200 kartek z dziennika, w którym utrwalał i dokumentował swoją codzienność. To małe, intymne arcydzieła. Jak informują organizatorzy wystawy: - Oprócz odręcznych zapisków i rysunków opisujących dany dzień, spotkać możemy wycinki z gazet, fragmenty opakowań, biletów, wszystko to, co pasowało artyście do jego koncepcji. Rysunek, tekst, rysunek piórkiem (często przewijający się w twórczości Kai w szkicach "tworzonych w biegu") kolaż, malarstwo stapia się w jedno małe arcydzieło przypisane do konkretnej daty. Kartki z kalendarza opatrzone trafnymi komentarzami, ciętymi ripostami, z których Kaja słynął dają wgląd odbiorcy w codzienne, ale zdecydowanie nie prozaiczne życie artysty.

Nie zabraknie też dzieł związanych z Poznaniem: plakatów, projektów architektonicznych (Stary Browar) i scenograficznych oraz kostiumów.

Ryszard Kaja (1962-2019) malarz, grafik, scenograf. Syn Zbigniewa Kai (plakacista, grafik, scenograf) i Stefani Kai (malarka, ceramiczka). Przez większość życia związany z Leszkiem Jamrozikiem. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejszy Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz). Uzyskał w 1984 roku dyplom z malarstwa w pracowni Norberta Skupniewicza. Debiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi w 1989 roku scenografią do dramatu Hernani Wiktora Hugo. Twórca ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scen operowych w kraju oraz za granicą. Tworzył prace na papierze w technikach mieszanych, malarstwo olejne, monotypie (Portrety Małopolskie, Letnie damy). Projektował katalogi, programy teatralne, ilustracje książkowe i plakaty. Twórca popularnego cyklu "PLAKAT-POLSKA", wydawanego przez wrocławską Galerię Polskiego Plakatu.

oprac. red.

  • wystawa Ryszard Kaja. Podróże małe i duże
  • kuratorka: Ewelina Muraszkiewicz
  • wernisaż: 2.08, g. 18
  • Nowa Scena UAP
  • czynna do 3.09
  • wstęp wolny