Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Inne stany jazzu

Poznań odwiedzi w niedzielę piątka artystów z Drezna. Jako zespół Mozaik zaproponują w Blue Note jazz z elementami soulu, hip-hopu i rocka.

.
fot. materiały prasowe

Drezno w kulturze muzycznej uruchamia wiele, dość zresztą oczywistych skojarzeń. To przecież miasto identyfikowane z gmachem operowym Semperoper, w którym grano premiery dzieł Wagnera i Straussa, a z tą szacowną operą związanych było wielu wybitnych śpiewaków. Z innych kultowych, do dziś funkcjonujących dziewiętnastowiecznych instytucji, należy wymienić Wyższą Szkołę Muzyczną im. Carla Marii von Webera. Do miasta zawitał też reprezentant muzyki elektronicznej - w 1989 roku w Dreźnie imponujący koncert dał Klaus Schulze, pozostawiając na "Dresden" dźwiękowy pejzaż miasta.

Takie ciężkie dekoracje czy wielka historia muszą jednak uwierać i przeszkadzać młodym ludziom, którzy swe ambicje lokują w innej sferze muzycznej. Nic dziwnego, że wokalistka Anna-Lucia Rupp, saksofonista Georg Wiede, pianistka Mikolaj Suchanek, pierkusista Jannik Kerkhof i basista Jonas Mielke wybrali szkołę o skromniejszych tradycjach - założoną w 2001 roku Akademię Muzyczną. Połączyło ich w 2014 roku zamiłowanie do jazzu, a może jeszcze bardziej - chęć przetestowania bogatego instrumentarium na dość prostej muzyce, przy wszystkich dzielących ich różnicach (część z nich preferuje muzykę poważną, a inni Beatlesów czy wczesne Genesis).

Teksty do oryginalnych kompozycji pisze Jonas Mielke i Anna-Lucia Rupp, choć Mozaik zdarza się też grywać covery. Jednak ich fani musieli uzbroić się w cierpliwość, bo po wypuszczeniu paru utworów na przełomie 2015 i 2016 roku zamilkli, aby dopiero w styczniu tego roku podzielić się singlami z nadchodzącej, debiutanckiej płyty. Album wyjdzie już 21 lutego.

Marek S. Bochniarz

  • Koncert Mozaik
  • Blue Note
  • 3.01, g. 19
  • bilety: 20-30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019