Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Duch opiekuńczy Poznania na Ostrowie Tumskim

Można już zwiedzać Rezerwat Archeologiczny "Genius Loci" na Ostrowie Tumskim.

29 czerwca 2012. Otwarcie Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim, fot. C. Omieljańczyk - grafika artykułu
29 czerwca 2012. Otwarcie Rezerwatu Archeologicznego na Ostrowie Tumskim, fot. C. Omieljańczyk

"Genius Loci (łac. Duch opiekuńczy) - przekrój poznania" to nazwa nowej atrakcji turystycznej, która została uroczyście otwarta w piątek 29 czerwca. Rezerwat Archeologiczny ma być "miejscem dobrych pomysłów", nie tylko ograniczonym do prezentacji najstarszych zabytków Poznania, ale także zachęcającym - w nowoczesny sposób - do samodzielnego poznawania dziejów naszego miasta.

Rezerwat w oryginalny sposób ukazuje oryginalne umocnienia poznańskiego grodu z czasów średniowiecza i renesansu. Trasa zwiedzania prowadzi nas najpierw do sali kinowej, gdzie dzięki nowoczesnym technikom multimedialnym (obraz 3D) dowiadujemy się, jak powstawał Poznań. Obraz uzupełniony jest fachowym komentarzem, a o początkach grodu Mieszka opowiada prof. Hanna Kóčka-Krenz.

Następnie przechodzimy do pomieszczenia, w którym eksponowane są wydobyte przez archeologów fragmenty dawnych wałów. Jak mówiła podczas otwarcia obiektu Marzena Szmyt, dyrektor poznańskiego Muzeum Archeologicznego, w Rezerwacie można obejrzeć ślady budowli wzniesionych w X wieku. Dodatkową atrakcją jest to, że zanim wejdziemy do tego pomieszczenia, musimy przejść przez korytarz, pod którego przeszkloną podłogą także możemy zobaczyć pozostałości obwarowań poznańskiego grodu. Ci, którzy chcą wiedzieć więcej i zobaczyć, jak żyli ludzie w średniowieczu, mają do dyspozycji kioski multimedialne.

Jedną z głównych idei obiektu ma być wzajemne przenikanie się różnych nauk, techniki, inżynierii, kultury, sztuki dla stworzenia ciekawego centrum edukacji historycznej. Temu będzie służyć m.in. przestrzeń do prezentowania wystaw czasowych.

Nazwa Rezerwatu to nawiązanie do tradycji wybranych miejsc, mających swojego ducha opiekuńczego. Takim miejscem był z pewnością Ostrów Tumski. To miejsce łączy przeszłość z przyszłością, na co zwracał uwagę bp Grzegorz Balcerek.

Archeologia kojarzyć się może z czymś martwym, ważnym, ale przeszłym - mówił w czasie otwarcia Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania. - W rezerwacie, przeciwnie, chronimy rośliny, zwierzęta, by przetrwały. W ten sposób poznański Rezerwat Archeologiczny ma być właśnie takim miejscem, które żyje. Jeśli jeszcze zakończy się budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to będziemy mogli pokazać, że to miejsce żyje od tysiąca lat. I żyć będzie przez kolejne lata.

- Chcieliśmy pokazać historyczny wizerunek Wielkopolski - mówił Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego, przekazała przedstawicielom instytucji i uczelni artystycznych symboliczne kawałki drewna, które naukowcy wykopali podczas odsłaniania dawnych wałów. Z takiego drewna były budowane najstarsze poznańskie budowle. To drewno może też posłużyć współczesnym młodym twórcom do stworzenia czegoś ważnego. - Będziemy oczekiwać na rezultaty ich prac - mówiła dyrektor Marzena Szmyt.

Wartość całego projektu wyniosła ok. 9,7 mln zł. Inwestycja została dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w kwocie ok. 6,5 mln zł. Pozostała część, ok. 3,2 mln zł, pochodzi ze środków przyznanych przez Radę Miasta Poznania. (co)

Rezerwat Archeologiczny "Genius Loci - przekrój poznania"

ul. Ks. I. Posadzego 3

Ceny biletów:

normalny 6 zł

ulgowy     4 zł

rodzinny 10 zł

grupowy (do 30 osób) 50 zł

grupowy powyżej 30 osób 100 zł

Godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek-czwartek: 10.00-15.00

piątek: 12.00-19.00

sobota: 11.00-19.00

niedziela: 10.00-15.00