Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Filmy wszędzie naraz

21. Millennium Docs Against Gravity po raz piąty odwiedza Poznań. Tym razem hasło festiwalu brzmi "W relacji ze światem". Od 10 do 19 maja najlepsze ekranowe dokumenty poruszające m.in. tematy ze świata polityki, socjologii, kultury czy sportu będzie można oglądać w kinie Muza, a od 21 maja do 3 czerwca online.

Widzowie w kinie oglądają film na dużym ekranie. Jest ciemno, salę rozświetla tylko światło z ekranu. - grafika artykułu
fot. Maciej Zakrzewski

Millennium Docs Against Gravity jest wydarzeniem wyjątkowym, które - jako jedyny festiwal filmowy w Europie - odbywa się jednocześnie w ośmiu największych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy oraz Łodzi. - Nasz festiwal rozwija się w sposób nomadyczny, na miarę XXI wieku, szukając widza w całym kraju. Uważamy, że to jest przyszłość festiwali filmowych - tłumaczą tę ideę jego twórcy. W zeszłym roku, podczas jubileuszowej 20. edycji, zgromadził widownię ponad 144 tysięcy osób. A to nie koniec imponujących osiągnięć, by wymienić choćby znalezienie się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według "MovieMaker Magazine" czy bycie przyjętym przez Europejską Akademię Filmową w poczet "najważniejszych europejskich festiwali filmowych", zyskując tym samym możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej.

MDAG nie spoczywa jednak na laurach i dalej robi swoje. - W maju zaprosimy widzów do filmowej podróży dookoła świata i w głąb siebie samych - zapowiadają organizatorzy wydarzenia. - W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas - tłumaczy Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG.

Jak festiwal będzie wyglądał w naszym mieście? - W kinie Muza wyświetlimy ponad 50 najnowszych i nagrodzonych na prestiżowych festiwalach filmowych obrazów - zdradza  Olga Sokal, rzeczniczka poznańskiej odsłony festiwalu. - Zachęcamy do stworzenia własnej, indywidualnej listy filmów "must see". Wybór ułatwi ich podział na sekcje tematyczne, które są drogowskazem w podejmowaniu trudnych decyzji - dodaje.

Warto zaplanować czas na seanse filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym. W tym roku to 12 filmów wyreżyserowanych przez 10 kobiet i 9 mężczyzn. Ich wcześniejsze pokazy odbyły się na prestiżowych imprezach, takich jak Berlinale czy festiwale w Sundance, Wenecji i Rotterdamie. Zobaczymy tu m.in. Hollywoodgate w reżyserii Ibrahima Nash'ata - wstrząsający film ukazujący talibów i ich stosunek do reszty świata, Nokturny - medytacyjny obraz przyrody wschodnich Himalajów wyreżyserowany przez Anupamę Srinivasana oraz Anirbana Duttę, Ibelina Benjamina Ree o młodym norweskim graczu, który zmarł w wieku 25 lat na dystrofię mięśniową Duchenne'a, a przed śmiercią zostawił swoim rodzicom hasło do komputera, żeby mogli odkryć, jak bogate i pełne wydarzeń życie prowadził w internecie, czy czarno-biały obraz Matka Vera duetu Cécile Embleton i Alys Tomlinson o ucieczce przed uzależnieniem do klasztoru.

Konkursowa dwunastka tradycyjnie powalczy o Grand Prix. Dodatkowo filmy z Konkursu Głównego już po raz czwarty zawalczą o Nagrodę Wolności, ufundowaną przez Miasto Poznań. Lokalne trzyosobowe jury wyłoni tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, a swoim dokumentalnym przekazem walczy o godność i prawa człowieka. W tym roku w skład poznańskiego jury wchodzą: dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart, historyczka, znana szerzej jako Babka od Histy Agnieszka Jankowiak-Maik oraz scenarzysta i reżyser filmów fabularnych oraz dokumentalnych Klaudiusz Chrostowski. Zwycięska produkcja otrzyma nagrodę w wysokości 3 tysięcy euro. W czwartek 16 maja o g. 20.30 podczas oficjalnej gali zamknięcia festiwalu w kinie Muza nastąpi ogłoszenie werdyktu i wręczenie statuetki.

W programie nie mogło też zabraknąć krajowych produkcji, z których większość znalazła się w Konkursie Polskim. Tu do wyboru mamy m.in. obrazy o pisarzu Marku Hłasce, zespole Cool Kids of Death czy aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu. Dwa filmy polskich twórców zostały też zakwalifikowane do Konkursu Głównego. To Ostatnia wyprawa (reż. Eliza Kubarska) opowiadająca historię Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach Ziemi, oraz Las (reż. Lidia Duda) o Asi i Marku, którzy po studiach kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej. Gdy pewnego dnia pojawiają się w nim uchodźcy - niechciani i w Polsce, i w Białorusi - cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania.

- W programie poznańskiej odsłony festiwalu jest także kilkanaście wydarzeń specjalnych, w tym spotkania z twórczyniami i twórcami, debaty, warsztaty czy dyskusje. Można prześledzić je na naszej stronie internetowej. Obok spotkań z twórcami filmów sporo będzie się działo także w innych punktach na mapie Poznania, takich jak Rewiry czy Lokum Stonewall - zachęca Olga Sokal.

Wiele filmów będzie miało swoje premiery właśnie podczas 21. edycji MDAG. Ci, którym nie uda się kupić biletu na seans w kinie, nie stracą swojej szansy. 21 maja startuje część online festiwalu, która będzie trwała na mdag.pl do 3 czerwca.

Anna Solak

  • 21. Millennium Docs Against Gravity
  • 10-19.05 (kino Muza), 21.05-3.06 (online)
  • więcej: mdag.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024