Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

The best of (f) off cinema

Określenie "off" jest dziś dość mgliste. Może nazwa "off off" lub "alternatywa alternatywy" byłaby bardziej odpowiednia?

"Sonia i jej rodzina", reż. Daniela Rusnakova
"Sonia i jej rodzina", reż. Daniela Rusnakova

W sierpniu Centrum Kultury Zamek zapewni widzom filmowe rarytasy. Dyskusyjny Klub Filmowy "Klatka" zaprasza na przegląd filmów, które nagrodzono Złotymi Zamkami podczas czterech ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. To niepowtarzalna okazja dla tych, którym nie udało się uczestniczyć w żadnej edycji imprezy.

Wybrano cztery filmy. Pierwszy prezentowany podczas przeglądu to "Kredens" Jacoba Dammasa. Duńczyk polsko-żydowskiego pochodzenia, zafascynowany krajem wysiedlonej z niego matki, przyjeżdża do Wrocławia, żeby odnaleźć stary kredens - pamiątkę rodzinną. Film Słowaczki Danieli Rusnakovej "Sonia i jej rodzina" opowiada historię wielopokoleniowej cygańskiej rodziny. "Wycieczka" Bartosza Kruhlika to krótka opowieść o dziadku i wnuczce, a "Kiedyś będziemy szczęśliwi" Pawła Wysoczańskiego to historia chłopaka, który postanawia komórką nakręcić film w biednym rejonie południowej Polski. OFF CINEMA w 2008 roku zmienił swoją formułę. Od tamtej pory festiwal jest miejscem debiutu uzdolnionych artystów młodego pokolenia. Za takich właśnie należy uważać powyższych reżyserów.

Jeśli nazwa festiwalu ma przybliżać nam jego charakter, to mam ochotę zapytać: właściwie dlaczego "off" cinema? Co dzisiaj znaczy "off"? Alternatywny dokument? Czyli jaki? Poza głównym nurtem? A może powinniśmy już mówić "off off"? Dokumentalista i juror konkursu festiwalowego Maciej Drygas sam ma problem z tym nazewnictwem. Mówi: "Kiedyś - dawno, dawno temu, za czasów PRL-u offem nazywano film amatorski i to była czysta kategoria. Startowali w niej wszyscy ci, którzy nie byli studentami i filmowcami. To kino się różniło od kina profesjonalnego i było to widać. Miało swoje dobre i złe strony. W pewnym momencie granice się rozmyły i w tej chwili pojęcie offu jest dość mgliste". Chyba trafione byłoby proste określenie - film niszowy, niekomercyjny. Ale to za mało. Film "off off" - alternatywa alternatywy? Trzeba sprawdzić.

Daria Mielcarzewicz

  • ZŁOTE ZAMKI MFFD OFF CINEMA
  • CK Zamek, sala audiowizualna, wstęp wolny
  • 1.08. g. 19 "Kredens" Jacoba Dammasa  (Złoty Zamek 2008)
  • 8.08. g. 19 "Sonia i jej rodzina" Danieli Rusnakovej  (Złoty Zamek 2009)
  • 22.08. g. 19 "Wycieczka" Bartosza Kruhlika  (Złoty Zamek 2010)
  • 29.08. g. 19 "Kiedyś będziemy szczęśliwi" Pawła Wysoczańskiego  (Złoty Zamek 2011)