Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Przyjazny i otwarty

12. Short Waves Festival, który pierwotnie miał się rozpocząć 17 marca, jak wiele tegorocznych wydarzeń został przesunięty na późniejszy termin z powodu pandemii. W międzyczasie pod koniec maja widzowie mogli oglądać krótkie metraże w ramach Short Waves Online, wyróżnionego później w zorganizowanym przez poznański Wydział Kultury konkursie #kulturanawynos. Po pięciu miesiącach długo wyczekiwane święto kina nareszcie może się odbyć.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Tegoroczne hasło międzynarodowego festiwalu krótkiego kina pozostaje bez zmian i brzmi "Fixing the Future" ("Naprawianie przyszłości"). Organizatorzy postawili na zaangażowany program filmowy i stworzenie przestrzeni do spotkań i rozmów na ważne tematy. "Chcemy wspólnie tworzyć festiwal przyjazny dla planety, otwarty i różnorodny" - deklarują w zapowiedziach. Jeśli chodzi o program, zaszły w nim pewne zmiany, głównie z powodu obowiązku dostosowania się do panujących obostrzeń epidemiologicznych.

"To, co jest pewne, to to, że nie będzie to ta sama edycja, którą szykowaliśmy na marzec 2020 roku. Po pierwsze, działamy w wyjątkowych czasach, w których sytuacja światowa, jak i ta lokalna, zmienia się niezwykle szybko. Wasze poczucie komfortu zawsze stanowiło dla nas jeden z najważniejszych elementów, ale teraz staje się absolutnym priorytetem, więc formuła festiwalowa będzie dostosowana do Waszych potrzeb i bezpieczeństwa. Po drugie, po raz pierwszy w historii Short Waves Festival organizujemy wydarzenie latem, co jest dla nas ekscytującym wyzwaniem, ale także zmianą podejścia do tworzenia pokazów festiwalowych w mieście" - piszą na oficjalnej stronie wydarzenia organizatorzy festiwalu.

Zmianą będzie przede wszystkim hybrydowa forma sierpniowej odsłony wydarzenia. Filmy można będzie oglądać zarówno na żywo, jak i na platformach online. Wszystko po to, by nie ograniczać udziału osobom, które nie chcą jeszcze osobiście brać udziału w wydarzeniach. Na widzów czeka ponad 50 festiwalowych wydarzeń, 200 filmów, 15 lokalizacji, w tym wędrujący klub festiwalowy z pięcioma niezależnymi miejscami, gdzie wybrzmią jak zwykle dyskusje po całodziennych seansach shortów. Jak co roku program będzie składał się z sekcji konkursowej i aż 5 kategorii, w których twórcy z całego świata powalczą o nagrody.

- Wszystkie wydarzenia programowe będą odbywały się jednocześnie w trybie online/offline. We współpracy z platformą Filmchief w czasie rzeczywistym swoje premiery będą miały festiwalowe programy filmowe. Równolegle będzie trwała edycja stacjonarna - zaplanowana z uwzględnieniem dystansu społecznego. Do sieci zostanie przeniesiony w całości program branżowych paneli dyskusyjnych. Spodziewamy się także przyjazdu do Poznania kilkudziesięciu gości z kraju i zagranicy - zapowiada Karolina Stankiewicz, rzeczniczka prasowa festiwalu.

Anna Solak

  • 12. Short Waves Festival
  • 18-23.08
  • szczegółowy program i informacje tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020