Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Przyjazny dla planety

Ponad 80 wydarzeń, 250 filmów wyświetlanych w kilkunastu lokalizacjach i 100 międzynarodowych gości w ciągu zaledwie 6 dni. Tak zapowiada się 12. już odsłona Short Waves Festival, który startuje 17 marca.

.
Short Waves Festival 2019, fot. materiały organizatorów

Tegoroczne hasło międzynarodowego festiwalu krótkiego kina brzmi "Fixing the Future" (Naprawianie przyszłości), organizatorzy postawili więc na zaangażowany program filmowy i stworzenie przestrzeni do spotkań - często w nietypowych miejscach - i rozmów na ważne tematy. "Chcemy wspólnie tworzyć festiwal przyjazny dla planety, otwarty i różnorodny" - deklarują w zapowiedziach.

Jeśli chodzi o program konkursowy, w którym twórcy z całego świata powalczą o nagrody, składa się on z pięciu kategorii: trzech konkursów międzynarodowych i dwóch sekcji polskich. Zobaczymy tu ponad 70 obrazów z blisko 40 krajów, w tym 7 premier światowych, 3 europejskie i aż 35 polskich. Najlepsze z nich wybierze międzynarodowe jury, ale i publiczność. W tym roku po raz pierwszy o nagrodzie pieniężnej w Konkursie Polskim zdecyduje również trzyosobowe Jury Młodych. Łączna pula nagród to ponad 50 tys. złotych.

Tradycyjnie w programie znajduje się konkurs filmów tańca Dances with Camera, który okiem kamery bada ciało i ruch, a także konkurs Urban View, gdzie pojawią się różne perspektywy doświadczania miasta. Będzie też nowość - Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, który zaprezentuje formy z pogranicza sztuk wizualnych i filmu. W sekcji pozakonkursowej znajdą się z kolei pokazy tematyczne przeznaczone dla widzów w każdym wieku, od najmłodszych po seniorów. Tu również panować będzie ogromna różnorodność gatunkowa: horrory, komedie czy Festiwalowe Hity, a więc dwa zestawy ulubionych filmów publiczności z festiwali z całej Europy.

Ale Short Waves to nie tylko seanse filmowe. Kinu towarzyszyć będą też wydarzenia edukacyjne i branżowe, fokus geograficzny poświęcony Libanowi czy Hotel Europa - nowy całodzienny klub festiwalowy w centrum Łazarza. Nie zabraknie również kultowych filmowych domówek w ciemno - Random Home Cinema i okazji do tańca na codziennym afterparty w Housie. Prócz tego na festiwalowiczów czeka kilka wydarzeń specjalnych, m.in. audiowizualne otwarcie Kina Forma: Sharp and Honest w Pawilonie czy koncert Hani Rani podczas gali wręczenia nagród w sobotę 22 marca. Ostatni dzień festiwalu nie będzie jednak oznaczał jego definitywnego zamknięcia. Wybrane filmy ruszą w trasę i dotrą do kilkunastu miast w Polsce.

Anna Solak

  • 12. Short Waves Festival
  • 17-22.03
  • m.in. kino Rialto, House, Pawilon
  • program i informacje o biletach na: shortwaves.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020