Kultura w Poznaniu

Festiwale

opublikowano:

Trzy noce w księgarniach

Między 14 a 17 października, polscy miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w ramach Nocy Księgarń. To ogólnopolski festiwal zorganizowany dla czytelników przez dystrybutora książek OSDW Azymut. W Poznaniu odbędzie się między 15 a 17 października, a weźmie w nim udział sześć księgarń -  Bookowski, KiK, CUD, Arsenał, Księgarnia "z Bajki" i Skład Kulturalny.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatora

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną organizatorzy zdecydowali się nie odwoływać festiwalu, lecz przeprowadzić go m.in. w formie wydarzeń online. Przyniesie to dodatkową korzyść, bo retransmisje wydarzeń w ramach Nocy Księgarń będą również dostępne już po zakończeniu imprezy.

Ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy druga odsłona kampanii Książka na telefon, zachęcającej czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach. Poza tym, na trzy wieczory księgarnie (m.in. KiK oraz Arsenał na Starym Rynku) przygotowały specjalną ofertę: kiermasze, lokalne targi książki, nocne rabaty - dostępne stacjonarnie i w internecie.

W czwartek 15 października księgarnia "z Bajki" na os. Przyjaźni zaprasza na wykład z elementami ćwiczeń Z dzieckiem w świat wartości. Poprowadzi go Krystyna Adamczak, Koordynatorka Wojewódzka Fundacji Cała Polska czyta dzieciom. W warsztacie zostanie wykorzystana książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości.

Tego dnia w księgarni CUD przy ul. Św. Marcin odbędzie się spotkanie z książką dr. Daina Heera Będąc Sobą Zmieniasz Świat o metodzie BARS poprowadzi o g. 18 Patrycja Piątek, certyfikowana facylitatorka Access Consciousness i konsultantka tłumaczenia. Udział w spotkaniu będzie płatny 10 zł (szczegóły pod tym linkiem). W księgarni odbędzie się również kiermasz książek o tematyce zdrowotnej. Na piątek i sobotę CUD zaplanował z kolei cykl spotkań Akademia Zdrowia Online.

Księgarnia Bookowski w Centrum Kultury Zamek przygotowała na czwartkowy wieczór (o g. 19) warsztat pisarski Czytelnik najwyższej wrażliwości z Magdaleną Kiełbowicz. Autorka Huczy jak w ulu opowie o specyfice pisania dla dzieci. Główna bohaterka, wydanej w ubiegłym roku książki, to ośmioletnia Ula - przyszła dyrektorka ogrodu zoologicznego, która mieszka z rodziną w starej kamienicy przy ul. Makowej na poznańskiej starówce - "ze wszystkimi, którzy są dla niej najważniejsi w świecie". - To dom z mojego dzieciństwa. Wychowałam się w kamienicy, którą zbudował mój pradziadek, chyba w "32 roku. Do czasu, kiedy wyjechałam na studia tak mieszkaliśmy: była babcia, dziadek, brat dziadka, prababcia, a tutaj w przypadku Uli jest też pradziadek... był brat mojej mamy z rodziną, byliśmy - czyli ja, moi bracia i rodzice, psy, koty. Moi rodzice w tym domu mieszkają do dzisiaj. Jak zaczynałam pisać tę książkę, to nawet nie przyszło mi do głowy, że Ula mogłaby mieszkać gdzieś indziej. Od czasu do czasu mam powroty do dzieciństwa we wspomnieniach - opowiadała Kiełbowicz Weronice Wawrzkowicz na kanale Youtube Rozmawiam, bo lubię.

W piątek w g. 18-20 w księgarni "z Bajki" Agnieszka Rogaczewska-Foryś, tekściarka, opowiadaczka historii, pieśniarka i trenerka improwizacji, poprowadzi zajęcia z improwizacji skierowane do pełnoletnich uczestników. "Zajęcia z improwizacji to nie warsztaty teatralne, a przyjemna i radosna forma spędzania czasu w działaniu twórczym, okraszona nienachalną porcją teorii" - piszą organizatorzy. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń na adres: krystyna@ksiegarniazbajki.pl.

O g. 18 w księgarni Skład Kulturalny odbędzie się spotkanie autorskie z Pawłem Zychem, twórcą komiksów i ilustratorem, znanym jako autor Infamisa i Chomika Zagłady, czy bardzo popularnego cyklu Bestiariuszy słowiańskich, który współtworzył z Witoldem Wargasem. Wieczór będzie dotyczyć jego najnowszego dzieła - wydanego w tym roku Atlasu legend, pierwszego tomu serii o polskich podaniach. "W książce Pawła Zycha znajdziemy opowieści o pięciu województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim (...). Autor Bestiariuszy słowiańskich bogato ilustruje swoje dzieło, najważniejsze zagadnienia przedstawia dodatkowo na mapach i rzutach. Dzięki temu książka staje się prawdziwym przewodnikiem, tak po obecnej, małomiasteczkowej Polsce, jak i jej historycznych krainach" - pisał Paweł Biegajski w recenzji dla kulturacja.pl.

O g. 19 w Bookowskim odbędzie się spotkanie z Kingą Piotrowiak-Junkiert. Przyjmie ono formę przeglądu literatury węgierskiej - lektury fragmentów prozy Judit Heyman, Anny Dévényi Sándorné i Gézy Röhriga. Spotkanie z Piotrowiak-Junkiert będzie też okazją do rozmowy o pracy tłumaczki.

Sobotni poranek rozpoczniemy w księgarni "z Bajki", w której o g. 11 Paulina Bałażyk poprowadzi spotkanie dotyczące Astrid Lindgren. Później, o g. 16:30 Opowieści drzew zaprezentuje Szymon Góralczyk z Karawany Opowieści. W tym programie wstęp oparł o swoje obserwacje pobudzone lekturą Sekretnego życie drzew Petera Wohllebena. Sięga też w nim do historii z różnych kręgów kulturowych, czy prezentuje autorską bajkę o lipie i czarnym bzie. Będzie można również usłyszeć historię Łysej Księżniczki oraz fragmenty Baśni z dalekich wysp i lądów Wandy Markowskiej i Anny Milskiej. Niektóre z historii, które trafiły do programu - Drzewo Które Mówi czy Drzewo Świata - Góralczyk usłyszał od innych opowiadaczy, właśnie w formie ustnej.

Festiwal zamknie w Poznaniu wieczorne spotkanie z Monika Długą dotyczące wydawania książek, które odbędzie się w księgarni Bookowski o g. 19. Monika Długa jest dyrektorką wydawniczą Wydawnictwa Poznańskiego. Od rozpoczęcia w nim pracy w 2014 roku uczestniczyła w wydaniu ponad stu książek! Poza zajęciem wydawniczym, Długa od grudnia 2009 roku prowadzi też blog godsavethebook.pl. W 2015 roku w rankingu miesięcznika PRESS znalazł się wśród 15 najlepszych blogów książkowych w Polsce i w rankingu 10 najważniejszych blogów książkowych w Polsce według Tramwaju nr 4.

Marek S. Bochniarz

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020