- Co drugi mieszkaniec Poznania ma wykształcenie muzyczne, w tym co dziesiąty wyższe - powiedział kiedyś ojciec Jan Góra podczas jednej z "dziewiętnastek" u Dominikanów. Jest w tym zdaniu sporo prawdy, wszak nie brakuje w naszym mieście dobrze prosperujących instytucji muzycznych, orkiestr, chórów, festiwali czy koncertów, które dbają o nasze zamiłowania. Trzeba by się więc mocno postarać, żeby nie dać się zaprosić na chociaż niektóre z regularnie proponowanych przez nie wydarzeń. W związku z tym, że Poznań dobrze nas muzycznie "wychowuje" i przyzwyczajeni jesteśmy do wykonań na wysokim poziomie, nie dajemy się skusić na byle co.
Bynajmniej byle czego nie proponuje nam A cappella Poznań Festival, który na dobre wpisał się już w muzyczny kalendarz naszego miasta. Jak co roku w trzy kolejne wieczory zaprezentują się w różnych miejscach Poznania nieprzeciętne kameralne zespoły wokalne. Czwartą odsłonę festiwalu rozpocznie 11 października występ niemieckiego kwartetu Quartonal. Tworzą go wychowankowie Chóru Chłopięcego Uetersen - niewielkiego miasteczka położonego w północnych Niemczech. Zespół powstał w 2006 roku i zdobył kilka głównych nagród na konkursach w ojczyźnie i w Hiszpanii. W obecnym składzie występuje od stycznia 2012. Wykonuje m.in. niemiecką muzykę ludową w oryginalnym dialekcie. Quartonal zaśpiewa w czwartek o g. 19.30 w Sali Białej Bazaru przy Al. Marcinkowskiego 10.
Kolebką polskiej chóralistyki jest bez wątpienia właśnie Poznań. Ze słynnych chłopięco-męskich chórów Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego wywodzą się gospodarze festiwalu - członkowie sekstetu wokalnego Affabre Concinui. Obchodzący w tym roku jubileusz 30-lecia poszukiwacze idealnego współbrzmienia (tak brzmi tłumaczenie łacińskiej nazwy zespołu) w Poznaniu są znani doskonale, ale słyszano ich także w różnych zakątkach świata. Nieraz określa się ich mianem polskich The King's Singers, ale wydaje mi się, że coraz mniej słusznie. Dlaczego? Affabre to już marka sama w sobie! A cappella Poznań Festival bez nich w ogóle by nie istniał. Na tegoroczną edycję przygotowali koncert monograficzny Thomasa Tallisa - XVI-wiecznego kompozytora angielskiej muzyki kościelnej. Wystąpią w sobotę, 12 października w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Szewskiej 18 o g. 19.30.
Na finałowym koncercie głos zabiorą Szwedzi. Zespół Vocado to - podobnie jak Affabre - sekstet, w tym przypadku jednak mieszany. Większość wykonywanych przez Vocado utworów to aranżacje członków zespołu; coraz więcej miejsca poświęcają również w swym repertuarze własnym kompozycjom, czym zyskują sobie uznanie słuchaczy i popularność. Zespół uhonorowany m.in. tytułem "Chóru roku 2011" przez Szwedzki Związek Chóralny (za znakomite brzmienie oraz rozpiętość repertuarową) zaśpiewa w Poznaniu muzykę współczesną i rozrywkową. Koncert odbędzie się w niedzielę, 13 października o g. 18 w Auli Novej.
Bilety na Quartonal i Affabre Concinui w cenie 20 zł można będzie nabyć przed koncertem. Do wstępu na koncert zespołu Vocado upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane półtorej godziny przed występem.
Magdalena Lubocka
- 4. A Capella Poznań Festival
- 11-13.10
- Program:
piątek, 11.10 g.19.30
Quartonal (Niemcy)
Sala Biała Bazaru Poznańskiego, Al. Marcinkowskiego 10
sobota, 12.10 19.30
Affabre Concinui (Polska)
Kościół Ojców Jezuitów, ul. Szewska 18
niedziela, 13.10 g.18
Vocado (Szwecja)
Aula Nova