Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Dotyk nr 3

Twórczy Dotyk III to trzecia już i - jak informują organizatorzy - ostatnia wystawa z cyklu prezentacji polskiej rzeźby współczesnej w Galerii Sztuki ROZruch. Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji? Spoglądając na nazwiska artystów, których prace zostaną pokazane, ponownie wiele!

Rzeźba przypominająca odlanego z mosiądzu, mocno pochylonego człowieka z rozcapierzonymi rękami. - grafika artykułu
Igor Mikoda, fot. materiały prasowe

"Tytułowy «twórczy dotyk» budzi skojarzenia z cielesnością - fizycznym aspektem ludzkiej natury. Bezpośrednie spotkanie z trójwymiarową formą w różnej postaci działa na zmysły, zaprasza do głębszego poznania. Odkrywanie materii, koloru, podążanie za nieoczywistym kształtem, daje prawdziwą satysfakcję, pozwalając na chwilę dystansu i oderwanie się od codzienności" - pisze kurator wystawy, dr Tomasz Jędrzejewski. Czy pisze on o doświadczeniach odbiorców, czy też raczej samych artystów? Pokuszę się o stwierdzenie, że zarówno o jednych, jak i drugich. Rzeźba ma bowiem ogromny potencjał "odkrywczy" dla każdego - od momentu zarysowania się koncepcji i spojrzenia na materię, której nie dotknęło jeszcze żadne działanie, aż do powstania dzieła. A chociaż odbiorcy oglądać mogą realizację w jej ostatecznym kształcie, to naturalnie wyobrażają sobie, w jaki sposób pracował artysta i jak przebiegał cały proces twórczy.

Patrząc na listę twórców, których prace zaprezentowane będą na wystawie, okazji do tego rodzaju przemyśleń nie będzie brakowało. Wybór padł na artystów współczesnych o już ugruntowanej pozycji, uczestników licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych - tak w Polsce, jak i zagranicą. Nagradzanych w licznych konkursach i cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony publiczności, w tym także kolekcjonerów. Niektórzy z nich to uznani pedagodzy przekazujący wiedzę i wspomagający swoim doświadczeniem młodych artystów na najlepszych uczelniach artystycznych. W ich gronie znajdziemy m.in. Józefa Murzyna, Stanisława Radwańskiego, Tomasza Skórkę czy Mariolę Wawrzusiak-Borcz. Nie brakuje również tych, którzy jak Grażyna Szymała-Wołyńska, wychodzą z edukacją artystyczną poza mury szkół i docierają do szerszego grona osób zainteresowanych praktykowaniem sztuki.

Być może warto zwrócić uwagę na fakt nie tylko odmiennych sposobów pracy z materią i widzenia rzeczywistości, ale także na międzypokoleniową różnorodność, bo chociaż w wystawie biorą udział twórcy współcześni, to jednak są to generacje artystów, którzy swoją drogę artystyczną zaczynali nierzadko w zupełnie innych okolicznościach determinowanych przez czas, a w konsekwencji tego sytuację polityczną, społeczną i gospodarczą w kraju. Obejrzymy prace zarówno przedstawicieli nieco starszego pokolenia, takich jak wspomniany już wcześniej Stanisław Radwański, ale też młodszej generacji, do której należy m.in. Tomasz Górnicki. Czy ta wieloletnia nierzadko różnica tak w dacie urodzin, jak i rozpoczęcia działalności, okaże się rzeczywiście istotna? Nie jest wykluczone, że próba osadzenia dzieł w tego rodzaju konteksty nie będzie nie tylko potrzebna, ale nawet uzasadniona.

Pewne jest, że zobaczymy naprawdę dobrą sztukę - zróżnicowaną pod względem formy i treści. Tradycyjne przedstawienia figuratywne skonfrontują się z formami abstrakcyjnymi. Skromne, ale niepozbawione siły wyrazu dzieła zetkną się z rzeźbami monumentalnymi. Takich porównań będzie z pewnością wiele. Choć może i próba konfrontowania czegoś z czymś innym nie ma tu wcale sensu?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy mogli udzielić sobie już 23 czerwca. Wystawie towarzyszyć będzie program wydarzeń skupionych wokół twórczości Józefa Kopczyńskiego.

Justyna Żarczyńska

  • wystawa Twórczy Dotyk III. Giganci współczesnej rzeźby
  • kurator: Tomasz Jędrzejewski
  • wernisaż: 23.06, g. 19
  • Jeżyckie Centrum Kultury
  • czynna do 28.07

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023